BP Petrolleri A.Ş. 

Şirket Bilgileri

http://www.bp.com.tr

BP Petrolleri A.Ş

BP  Türkiye’nin Tarihçesi

The British Petroleum Company plc. ülkemizde ilk ticari faaliyetlerine 1912 yılında başlamıştır. Bu tarihten 1949 yılına kadar Steaua Romana adı altında çalışmalarını sürdüren şirket daha sonra Anglo Iranian Oil Company Limited adını almıştır. 1953 yılında ise BP Agean Limited olarak unvan değiştirmiştir. BP Agean Limited şirketinin, Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre yeniden tesis edilip Türk şirketi olarak tescil ve ilan edilmesi ise1957 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu tarihten itibaren BP Petrolleri Anonim Şirketi, akaryakıt ve madeni yad konularındaki faaliyetleri ile ticari hayatta yerini almıttır.

Türkiye’de BP Petrolleri A.T.’ye ilave olarak iki ayrı şirket daha kurulmuştur. Bunlardan biri, BP Overseas Refining Limited, diğeri ise Kervansaray Anonim Şirketi’dir. BP Overseas Refining Limited; BP, Shell, Mobil ve Marmara Petrol şirketlerinin ortaklığı ile oluşturulan ve Mersin’de bulunan Türkiye’nin ilk ve tek özel rafinerisi Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş. (ATAŞ)’da BP adına rafineri faaliyetlerine katılmak amacı ile İngiltere’de kurulmuştur. BP Overseas Refining Limited, 1959 yılında ülkemizde tescil edilip faaliyetlerine başlamıştır. Bu şirketin ticari unvanı, 1989 yılında “BP Turkey Refining Limited” olarak değişmiştir. Kervansaray Anonim Şirketi ise, Türkiye’de turizm faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla tesis edilmiştir. 1963 yılında kurulan ve Türkiye’ye “karavan kampçılığı” kavramını getiren şirket, 1995 yılında BP Petrolleri A.Ş. bünyesine katılmış ve turizm alanındaki aktivitelerini bu şekilde noktalamıştır.

BP ve Mobil şirketleri, 1996 yılı Şubat ayında, Avrupa çapında, yalnız akaryakıt pazarlama, rafinaj ve madeni yağlar alanlarında faaliyetlerini birleştirme kararı aldı. Buna göre; BP, akaryakıt pazarlama ve rafinaj; Mobil ise madeni yağ üretim ve pazarlama işlerini yürütme sorumluluğunu üstlendi. BP Mobil Güçbirliği, Türkiye’de de BP Akaryakıt Ortaklığı ve Mobil Madeni Yağlar Ortaklığı çatısı altında üç yılı aşkın bir süre başarılı faaliyetlere imza atmıştır.

Ancak, gerek BP ve gerekse Mobil merkezi yönetim kurulları, 1998 yılında bir açıklama yaparak yeni binyılı her iki şirketin de farklı hedefler belirleyerek karşılayacaklarını bildirdiler. İlk olarak BP ve Amoco şirketleri, 1998 yılının Ağustos ayında, BP ve Amoco’nun dünya çapında birleşeceğini  kamuoyuna duyurdu. 1998 yılının Kasım ayında ise Exxon ve Mobil şirketleri yine dünya çapında tüm faaliyet alanlarını birleştirme kararlarını açıkladılar.

BP ve Amoco’nun birleşmesi, gerekli yasal onayların alınmasıyla, 1 Ocak 1999 tarihinde gerçekleşti. Bu suretle dünyanın başlıca enerji ve petrokimya gruplarından birini oluşturan ve merkezi Londra’da bulunan BP Amoco p.l.c. sektördeki yerini almış oldu.. Bu değerler, BP Amoco’yu İngiltere’nin en büyük şirketi ve dünyanın en büyük üç akaryakıt şirketinden biri konumuna yükseltmiştir.

Mobil ile Exxon’un birleşmesi konusunda ise ilgili otoriteler, bu birleşmenin ancak, Mobil’in Avrupa’daki ortağı BP’den ayrılması koşuluyla onaylanabileceğini açıkladı. İşte bu nedenle, BP ve Mobil üst düzey yönetimleri, Avrupa’da gerçekleştirdikleri güçbirliğini sona erdirmek ve bu bölgede yeniden yapılanmak üzere harekete geçti. BP ve Mobil’in ayrışma kararı, Avrupa Birliği tarafından onaylandı. 7 Aralık 1999 tarihinde başlayan ayrışma süreci 31 Aralık 2000 tarihinde sona erdi.

BP 2000 yılı Şubat ayında Burmah Castrol şirketini de bünyesine ekledi. BP, Amoco, Arco ve Castrol şirketlerinden oluşan yeni şirket Temmuz ayında yeni logo faaliyetlerine devam etmeye başladı. Yeni BP logosu, Antik Yunan Güneş Tanrısı “Helios”un adı ile anılacak ve şirket tüm dünyada günde 10 milyon kişiye, petrol ve doğalgazdan güneş enerjisine kadar bütün enerji çeşitlerinin dinamiğini yansıtmayı hedefledi.

Tek bir marka oluşturma girişimi, son 2 yıl içinde yaşanan bir dizi şirket birleşme ve satın alımının ardından gerçekleşti. Bu süreçte, British Petroleum, Amoco Corporation, Atlantic Richfield (ARCO) ve son olarak Burmah Castrol şirketleri, 200 milyar Doların üzerinde pazar değerine sahip bir grup yaratmak üzere biraraya geldiler.

Türkiye’de akaryakıt pazarlama, rafinaj, ticari ve endüstriyel yakıtlar, bitüm, madeni yağlar, deniz yakıtları, kimyevi maddeler ve uçak yakıtları konularındaki faaliyetlerinin yanı sıra, petrol arama/çıkarma, doğal gaz ve enerji alanlarındaki yatırımlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. BP Petrolleri A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 6
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Sevkiyat Ofisi Destek Memuru (Güvercinlik) Ankara BP Petrolleri A.Ş.
Sevkiyat Ofisi Destek Memuru (Güvercinlik)BP Petrolleri A.Ş.
Dönemsel bazlı bir pozisyon olup, 15 aylık bir süreyi kapsayacaktır. Yüksek okul tercihen üniversite mezunu olmak, (lojistik, muhasebe, işletme, maliye gibi bölümler...) Temel muhasebe ve finans bilgisi, İyi derecede bilgisayar bilgisi (MS Office programları) Takım çalışmasına yatkınlık, Etkin iletişim kurabilme becerisi, Rakamlara hakim olma yeteneği.
Dönemsel / Proje bazlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Gümrük Operasyonları Koordinatörü İstanbul(Asya) BP Petrolleri A.Ş.
Gümrük Operasyonları KoordinatörüBP Petrolleri A.Ş.
Benzeri bir görevde en az 5 yıllık bir tecrübeye sahip olmak Gümrük kanun ve mevzuat bilgisi donanımına sahip olmak  Türkçe ve İngilizce bilgisi İthalat , ihracat ve antrepo rejimi konularında detaylı bilgi ve deneyime sahip olmak Finansal bilgi ve yeterliliğe sahip olmak Tedarikçi yönetimi konusunda bilgi ve yetkinliğe sahip olmak Takım çalışmasını uygun olmak Microsoft paket proglamları kullanım bilgisi İlgili bilgisayar programlarının kullanım becerisi Müzakere ve pazarlık becerileri Çok yönlü iletişim becerisi, ikna ve kararlılık   
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Genel Başvuru ** Tüm Türkiye BP Petrolleri A.Ş.
Genel BaşvuruBP Petrolleri A.Ş.
BP'de oluşabilecek pozisyonların gerektireceği kişisel özellikler farklılık gösterebilmektedir.BP çalışanlarının genel olarak; Tercihen iyi derecede İngilizce bilen; Windows programlarını iyi derecede kullanabilen; Ekip çalışmasının önemine inanan; Sorumluluk bilinci yüksek, sonuçlara yönelik çalışan; Yeniliklere ve gelişime açık nitelikte olmalarını amaçlamaktadır. Not: Bu ilana yapılacak staj başvuruları dikkate alınamayacaktır.  İlginize teşekkür ederiz.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Stajyer İstanbul(Asya) BP Petrolleri A.Ş.
StajyerBP Petrolleri A.Ş.
Türkiye’de 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren BP, 2016 yaz döneminde farklı bölümlerde değerlendirilmek üzere yeni stajyerlerini arıyor.• Üniversitelerin 3. veya 4. sınıf öğrencisi olmak• İngilizceyi aktif olarak kullanabilmek• MS Office programlarına hakim olmak• Analitik ve yaratıcı düşünme yeteneğine sahip olmak• Kuvvetli iletişim yeteneğine sahip olmak• Takım çalışmasına yatkın olmak
Stajyer        İlan Detayı
Technical Support Engineer İstanbul(Asya) BP Petrolleri A.Ş.
Technical Support EngineerBP Petrolleri A.Ş.
Graduate degree in Mechanical /Chemistry engineering At least 3 years experience in technical and/or sales positions Good command of English Experience in lubricants sector is reason for preferance Project management ability Communication and presentation skills Problem solving and quick decision making skills
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Inter Unit Supply Analyst İstanbul(Asya) BP Petrolleri A.Ş.
Inter Unit Supply AnalystBP Petrolleri A.Ş.
University degree in economics, engineering or administrative science, Min 1 year of operational work experience in the relevant field and industry Solid excel skills and SAP skills, Excellent command of Turkish and English
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı