BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. 

Şirket BilgileriŞirket Kuruluş Yılı: 1967


BSH Home Appliances Group
BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

BSH Ev Aletleri, Avrupa'nın lider, dünyanın üçüncü büyük beyaz eşya üreticisidir.  Şirketimiz 1967 yılında Robert Bosch GmbH (Stuttgart) ile Siemens AG (Munich)’in ortak girişimiyle kurulmuştur.
2015 yılı itibariyle ise BSH yalnızca Bosch Grubu’na aittir. Şirketimizin 2014 yıllık geliri 11,4 milyar Euro olarak açıklanmıştır. BSH Ev Aletleri Avrupa, Latin Amerika, Asya ve ABD dahil olmak üzere 13 ülkede 43 fabrika işletmektedir. 53 bin kişiyi aşan işgücü ve 80 şirketiyle BSH, faaliyet gösterdiği 50 ülkenin ekonomik büyümelerine katkıda bulunmaktadır.

Avrupa'nın bir numaralı beyaz eşya şirketi olan BSH'nin T-MEA-CIS (Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya, Africa, Beyaz Rusya, Rusya ve Ukrayna) bölgesinden sorumlu merkezi BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’dir. İstanbul merkezli şirketimizin sorumlu olduğu 6 iştiraki, 2 temsilcilik ofisi ve 87 ülkesi bulunmaktadır. Toplamda 8000’in üzerinde çalışanımız vardır.

BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Çerkezköy'deki 550.000m2 büyüklüğünde 6 fabrikası ve Rusya’daki 2 fabrikası ile buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, bulaşık makinesi ve küçük ev aletleri üretimi yapmaktadır. Yerel pazarlara olduğu kadar başta Avrupa olmak üzere tüm dünya ülkelerine ihracatı vardır.

Markalarımız
Ana markaları arasında Avrupa'nın en cok tercih edilen markalarından Bosch ve Siemens yer alır. Özel markası Gaggenau ve yerel markası Profilo ile dünyanın en gözde markalarını sunan tek şirkettir. Güçlü bayi ağı yapısıyla yaklaşık 5000 noktada müşterilerine hizmet verir. Satış sonrası servisi ile Türkiye'nin en beğenilen müşteri servisini içinde bulundurur.

Değerlerimiz
Şirket olarak değerlere dayalı bir kültüre inanıyor ve bu kültürü, hızla gelişen bu endüstride başarımızı sürdürmemizde temel olarak görüyoruz. Değerlerimiz bizi birleştiriyor. Onları her gün yeniden yaşamak, ortak bağımızı ve ortak felsefemizi oluşturuyor.
•Müşteri Odaklılık
•Yaratıcılık
•Değişime Açıklık
•Proaktif Olmak
•Sorumluluk
•Doğruluk
•Kültürel Çeşitliliğe Duyarlılık
•Takım Ruhu

Vizyonumuz
BSH olarak vizyonumuz müşterilerimizin, bayilerimizin, tedarikçilerimizin ve çalışanlarımızın ilk tercihi olmaktır. 


İnsan Kaynakları
BSH Türkiye, kariyerini büyüyen, başarılı ve dinamik bir şirket yapısında devam ettirmek isteyenlerin tercihidir.
BSH’ye katıldığınızda, sürekli değişen ve gelişen, eğitime ve bilgiye önem veren, çevreci ve uluslararası bir topluluğun arasına katılır, profesyonelliği ve mükemmelliği hedef almış global bakış açısına sahip, ufku geniş bir yönetici grubuyla birararada olursunuz.
Şirketimiz, bağımsız bir denetim kuruluşu olan Top Employers Institute tarafından yapılan denetimler sonunda 2014 ve 2015 yıllarında Top Employers Europe ve Top Employers Türkiye ödüllerini almaya hak kazanmıştır.

Turkey2015  Europe2015
 
Top Employer Tu¨rkiye 2014 Top Employer Europe 2014

Faaliyet gösterdiği sektörler: Dayanıklı Tüketim Ürünleri

Firma web sitesi: www.bsh-group.com.tr/anasayfa


Çalışma Şekli

Haftaiçi Çalışma Şekli: 08.00 - 18.00

Açıklama: Genel çalışma saatleri haftada 45 saattir. Mesai saatleri Pazartesi-Cuma olmak üzere sabah 8:00 akşam 18:00 arasıdır. BSH’de zamanımızı daha iyi kullanabilmek ve verimliliği desteklemek amacıyla, esnek çalışma saatleri sistemi uygulanmaktadır.


Sosyal ve Yan Haklar
Servis
Özel Sağlık Sigortası
Prim
Yemekhane
Tam Gün Sağlık HizmetleriÇalışan Profili

Beyaz Yaka Çalışan Sayısı: 2000-2999

Mavi Yaka Çalışan Sayısı: 4000-4999


BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 102
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Profilo Bayi Satış Yönetmeni (Elazaığ, Malatya) Elazığ, Malatya BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Profilo Bayi Satış Yönetmeni (Elazaığ, Malatya)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri bünyesindeki Profilo markamızın Güney Anadolu Bölge Müdürlüğü'nde çalışmak üzere; Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, Tercihen satış konusunda en az 1 yıl deneyim sahibi, MS Office uygulamalarına hakim, Etkin sözlü ve yazılı iletişim becerisine ve problem çözme yeteneğine sahip, Gerektiğinde rotasyona tabi olmayı kabul edebilecek, Seyahat engeli bulunmayan, Elazaığ veya Malatya illerinde ikamet eden yada edebilecek olan,Bayi Satış Yönetmeni aramaktayız.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Satış Destek Sorumlusu (İzmir) İzmir BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Satış Destek Sorumlusu (İzmir)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri A.Ş. Batı Anadolu Bölge Satış Müdürlüğü'nde görevlendirilmek üzere; Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, Tercihen satış destek konusunda deneyim sahibi, İngilizce bilgisine sahip, Ön muhasebe konusunda bilgi sahibi, MS Office uygulamalarına hakim ve tercihen SAP bilgisi olan, Etkin sözlü ve yazılı iletişim becerisine sahip, Takım çalışmasına yatkın ve müşteri odaklı, İzmir'de ikamet eden veya edebilecek olan,Satış Destek Sorumlusu aramaktayız. 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Warehouse Development Head of Section Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Warehouse Development Head of SectionBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Warehouse Development Head of Section in Cerkezkoy with the following qualifications;  University degree in Engineering disciplines, ideally in Engineering Management & Industrial engineering. Masters degrees preferred, 5 years experience in Logistics focusing on warehouse network, logistics flow setup, warehouse operations design, Experience in matrix organizations a plus, Excellent presentation and communications skills, Proven successes and experience in project management,  Strong interpersonal and leadership skills, Strong intercultural skills, Open-mindedness for new ideas and challenges, No restriction for occasional travel abroad, Fluency in English language is mandatory, German knowledge is an asset,  Excellent MS Office programs knowledge.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Regional HR Business Partner İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Regional HR Business PartnerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
University degree in related fields, At least 5 years of experience in HR, Fluency in English is must, French or Arabic is an asset, Proficiency in MS Office applications, SAP knowledge is preferable, Having excellent interpersonal, communication and management skills.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
HR Business Partner İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
HR Business PartnerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
University degree in related fields, At least 5 years of experience in HR (2 years in recruitment), Fluency in English is must, German is an asset, Proficiency in MS Office applications, SAP knowledge is preferable, Having excellent interpersonal, communication and management skills.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Budgeting and Controlling Expert İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Budgeting and Controlling ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Budgeting and Controlling Expert to be employed in Ümraniye office with the following qualifications; Commercial and/or technical university degree, Fluent English knowledge is a must, Minimum 3 years experience in budget and planning, Strong knowledge of SAP FI/CO modules and MS Office, Proactive personality, Analytical approach, constructive and solution oriented, excellent communication and interpersonal skills.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Paralegal Professional Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Paralegal ProfessionalBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 Bosch and Siemens Home Appliances is searching for an "Intellectual Property Paralegal" to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications;   University degree in Business Administration, etc. Fluent English knowledge is a must, German is an asset, Proficiency in Microsoft Office is essential, Professional, highly organized and detail-oriented, Excellent interpersonal communication (both verbal and written), Discrete with sensitive information, Curious about technology Live/Willing to live in or close to Çerkezköy,Çorlu, Beylikdüzü, Bahçeşehir etc.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
REGIONAL CONSUMER INSIGHTS EXPERT / PROFESSIONAL İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
REGIONAL CONSUMER INSIGHTS EXPERT / PROFESSIONALBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for Consumer Insights Expert / professional to be employed in Marketing Department in Ümraniye. Min. 3-4 years experience in Marketing Research, with good command of market research methodologies, preferably both quantitative and qualitative Good command of all phases of market research including preparing briefs, execution, reporting and presentation University degree in Business Administration, Economics or related fields Excellent command of English, both written and spoken, German is also preferable Excellent command of MS Office Tools, Strong organization, communication and interpersonal skills Self motivation and willingness to work in various research - development areas No obligation for military service (for male candidates) No travel restrictions
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Ankara Servis Teknisyeni Ankara BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Ankara Servis TeknisyeniBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri Ankara Servis Bölge Müdürlüğü'nde görev almak üzere, Tercihen Endüstri Meslek Lisesi Elektrik veya Elektronik bölümü mezunu, Beyaz eşya sektöründe en az 1 yıl teknisyenlik deneyimi sahibi, MS Office programlarına hakim, Ankara'da ikamet eden, Ehliyet sahibi,Servis Teknisyeni aramaktayız.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SYSTEMS TESTER Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
SYSTEMS TESTERBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an R&D Engineer for Systems Testing to be employed in Çerkezköy Plant Bachelor degree in one of the Electrical and Electronics, Electronic Engineering, Computer Science, 1-3 years of experience in Test management and test engineering for embedded electronic development or high level System Integration testing, Knowledge of, and practical experience in, modern testing and test management methods/tools and paradigms, Able to interpret UML diagrams for test development, Experience in graphical programming preferably with Labview, Hands-on experience on Systems Engineering tools (DOORS, Enterprise Architect etc.), Experience with Home Appliance testing is a plus, Fluent in English, Live/willing to live in Çerkezköy, Çorlu or Istanbul European region, Analytical and Result-oriented thinking, Motivation and enthusiasm, intercultural awareness, team player.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
SYSTEMS ENGINEER Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
SYSTEMS ENGINEERBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an R&D Engineer for Systems Engineering to be employed in Çerkezköy Plant Bachelors degree in one of the Electrical and Electronics, Electronic Engineering, Computer Science, 5-8 years of experience in Systems Engineering discipline, Experienced in Model Driven System Development (SysML, UML), Hands-on experience in Systems Engineering tools (DOORS, Enterprise Architect etc.), Familiarity with embedded development, Familiarity with speciality engineering topics(reliability, maintainability), Familiarity with White Goods development is a plus, Fluent in English, Live/willing to live in Çerkezköy, Çorlu or Istanbul European region, Analytical and Result-oriented thinking, Motivation and enthusiasm, intercultural awareness, team player.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Approbation Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Approbation EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an Approbation Engineer to be employed in Çerkezköy Cooling Development Center with the following qualifications: University degree in engineering fields (Electronic or Mechanic), Professional experience in the field of approbation (Air conditioner approbation), Fluent English knowledge and speaking is a must, German is an asset, An independent, structured and goal-oriented way of working, even in conflict situations, Flexibility and openness to different tasks and working methods, Organization skills and the ability to maintain an overview even under time pressure, Experience in MS Office applications, Experience in the development and testing of Air conditioner, Used to work in International teams and have Intercultural experience, Analytical minded, team oriented, creative and good communication skills.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Master Plan Expert Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Master Plan ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Master Plan Expert, to be employed in Çerkezköy Plants, with the following qualifications. University degree in Engineering departments; prefabrly in Industrial Engineering department,  Minimum 3 years experience in related fields , Fluent English knowledge is a must, German knowledge is an asset, Knowledge of Project management is preferable, MS Office knowledge, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy, Çorlu, Silivri, Beylikdüzü, Bahçeşehir etc.  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Demand Supply Management Sales Expert İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Demand Supply Management Sales ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Demand-Supply Management Sales Expert to be employed in Ümraniye Head Office with the following qualifications: University degree in related Engineering fields and/or Business Administration, Minimum 5 years of experience in supply chain and/or sales planning, Analytic and conceptual, Customer Oriented and Decision-making Competence, Flexibility and Intercultural Competence , Fluent level of English is a must, knowledge of German is an asset, MS Office and SAP knowledge, No restrictions to travel.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Product Manager İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Product ManagerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Product Manager for  Central Marketing Department.  University degree preferably in Engineering and/or Business Administration Fluent English knowledge is a must, German knowledge is an asset Preferably minimum three years similar experience in whitegoods or fast moving consumer products Excellent MS office (Excel, Powerpoint) knowledge Customer and result oriented, analytical minded, adaptive to multinational culture and believes in team working Positive attitude and self motivation Ability to communicate and negotiate appropriately with various positions in international and local business environment Excellent multinational interpersonal, problem solving, communication skills are required
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Personnel and Payroll Specialist Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Personnel and Payroll SpecialistBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Personnel and Payroll Specialist to be employed in Çerkezköy factories with the following qualifications:University degree in  related departments,At least 3-4 years of experince in payroll processes,Advanced knowledge of MS Office,Knowledge of SAP Human Resources module,Excellent written and verbal communication skills in English,Good knowledge of labor law,Advanced knowledge of MS Office,Analytical minded and good communication skills.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Reporting Expert İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Reporting ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Reporting Expert to be employed in Ümraniye office with the following qualifications; Commercial university degree, Fluent English knowledge is a must, Minimum 3 years experience in legal/taxation reporting, Strong knowledge of SAP FI/CO modules and MS Office, Proactive personality, Analytical approach, constructive and solution oriented, excellent communication and interpersonal skills.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Controlling Master Proje Öğrencisi İstanbul(Avr.), ... BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Controlling Master Proje ÖğrencisiBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri  bünyesindeki Fabrika Controlling Departmanı’nda, Çerkezköy/Tekirdağ' da görevlendirilmek üzere; Üniversitelerin Ekonometri, İktisat, İşletme, İşletme mühendisliği veya Endüstri mühendisliği bölümlerinde yüksek lisans öğrencisi olan, Haftanın 3 günü çalışabilecek, İyi derecede İngilizce ve tercihen Almanca bilen, Microsoft Office programlarına hakim ve aktif kullanabilen, Controlling alanında kariyer sahibi olmak isteyen, Analitik düşünen, değişime açık, iletişimi kuvvetli, yaratıcı, disiplinli çalışmaya ve takım çalışmasına yatkın, Controlling Proje Öğrencisi aramaktayız. 
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Technical Planning&Project Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Technical Planning&Project EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Technical Planning & Project Engineer to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications:  University degree on mechanical or industrial engineering, Experience of 2-3 years in related fields, Knowledge of Autocad system, Knowledge of MS Office programs ( especially good knowledge of MS project program ), Having a good knowledge of English, Knowledge & good experience in project management, Good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy, Saray, Çorlu,  etc.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
R&D Part-Time Master of Science Student Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
R&D Part-Time Master of Science StudentBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for Part-Time MSc. Students to be employed in Çerkezköy Plant with the following qualifications:  Bachelor Degree in Engineering, Master of Science Students in Energy Institute, Mechanical Engineering, Manufacturing Engineering, Industrial Product Design, Polymer Chemistry, Metallurgical and Materials Engineering, Electrical Engineering, Electronics and Communication Engineering, Mechatronics and Industrial Engineering Departments, Able to work for 3 days/week, Good command of English both written and spoken, Good command of MS Office applications, Self motivated with good communication skills, Strong organizational and planning skills, Analytical minded flexible, creative and good team player.
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Pre Production Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Pre Production EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Production Engineer to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications: University degree in engineering or technical departments (mechanical engineers are preferred), Strong desire for tool design, Minimum 2-3 years tool design experience is required (shop floor experience will be an asset), Metal forming and tooling knowledge of MS Office applications, knowledge of Autocad, UG, SAP, Basic knowledge of Lean Production (TPM, Autonomous Maintenance, 5S) and ability to use problem solving techniques (Kaizen, 6-Sigma), Analytical and open minded, creative, team worker, good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Method&Project Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Method&Project EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Method&Project Engineer to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications:  University degree on mechanical or industrial engineering, Experience of 2-3 years in related fields, Knowledge of Autocad & B-Cope systems, Knowledge of MS Office programs (especially good knowledge of MS project program), Having a good knowledge of English, Knowledge & good experience in project management, Good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy, Saray, Çorlu,  etc.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Kredi Risk Müfettişi İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Kredi Risk MüfettişiBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri firmasının Ümraniye'deki merkez ofisinde Yurtdışı Kredi Risk Müfettişi olarak görev almak üzere;  Üniversitelerin 4 yıllık ilgili bölümlerinden mezun (İşletme, İktisat vb), İyi derecede İngilizce ve Farsça bilgisi olan, Tercihen Kredi ve Risk Yönetimi konularında en az 2 yıl tecrübeli, MS Office programlarına hakim, Takım çalışmasına yatkın, iletişimi ve ikna gücü kuvvetli, analitik düşünebilen, Seyahat engeli olmayan, çalışma arkadaşları aramaktayız.  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
QUALITYMANAGEMENT FOR DEVELOPMENT PROJECTS HEAD OF Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
QUALITYMANAGEMENT FOR DEVELOPMENT PROJECTS HEAD OFBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 BSH Home Appliances is searching for a Quality Head of Section to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications:   5+ years of industry experience in Project Management or Quality Management,   2+ years of leadership experience by managing Engineering teams,   Bachelor’s degree in an applicable field,  Strong people management skills,  Proven ability to source and grow talented, cross-functional engineers,   Ability to quickly understand and gain domain expertise in highly complex projects,  Strong documentation and communication skills within a team environment,   Analytical minded, creativity, open to changes, excellent communication, self discipline, orientation for target realization skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Global Commodity Steel Expert Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Global Commodity Steel ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Global Commodity Steel Expert to be employed in Çerkezköy in Supply Chain Department with following qualifications:•    Bachelors or master degree, with a concentration in preferably engineering (Industrial, Mechanical ),•    Minimum 5 years of commodity/category management experience in purchasing, especially global commodity/category management or in a procurement related area especially focusing on steel,•    Management experience is an asset,•    Excellent command of English,•    Excellent leadership & communication skills with the ability to work effectively at all levels,•    Strong analytical skills and problem solving abilities,•    Structured way of working, High self motivation, strong personal initiative and assertiveness,•    Result oriented,•    Good negotiation and contract management skills,•    Experienced in working with matrix organizations and global environment,•    Experienced in functional management of teams and projects in international context,•    Driving license with no restriction of high mobility.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Industrial Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Industrial EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Industrial Engineer to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications:Bachelor's degree in Industrial Engineering,1-2 years of experience in productive field,Fluent English knowledge is must,Knowledge of MTM-UAS (Methods-Time Measurement) is must,Having knowledge of Lean Manufacturing,Six Sigma are an asset,Good command of MS Office applications,Having analytical thinking capability, decision making and problem solving ability,Live/Willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Regional Brand Manager İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Regional Brand ManagerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for Regional Brand Manager to be employed in Marketing Department in Ümraniye. University degree in related fields, At least 10 years of marketing experience in related region (TR-MEA-CIS), Advanced English knowledge is must, German knowledge is asset, Marketing knowledge and brand management experience in multinational companies, Excellent MS office knowledge is must, SAP knowledge is asset, Good communication and cooperation skills, No restrictions to travel abroad.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 10 yıl tecrübe İlan Detayı
Regional Brand Management Expert İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Regional Brand Management ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for Regional Brand Management Expert to be employed in Marketing Department in Ümraniye. University degree in related fields, At least 2 years of marketing experience in related region (TR-MEA-CIS), Advanced English knowledge is must, Arabic, French, German knowledge is asset, Marketing knowledge and brand management experience in multinational companies, Excellent MS office knowledge is must, SAP knowledge is asset, Good communication and cooperation skills, No restrictions to travel abroad
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Quality Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Quality EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Quality Engineer to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications:  University degree in Engineering Departments (Industrial engineer, Electrical and Electronical engineer), Experience in Quality Management, Excellent command of both written & spoken English (German will be an asset), Experience in active usage of Problem Solving Methodologies (8D, 6 Sigma, Kaizen), Analytical minded, open to changes, excellent communication, self discipline, orientation for target realization skills, Good team working skills with the willingness to accomplish tasks in harmony with the other team members, Knowledge of MS Office programs is a must, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy / Çorlu .
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Series Design Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Series Design EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an Series Design Engineer to be employed in the International Development Center Turkey for Cooling, located in Çerkezköy with the following qualifications: University degree in engineering departments, Experience 2- 4 years in plastic part design, Have a knowledge of plastic injection mold design, Knowledge of MS Office applications and 3D modelling software programs ( preferably NX) Good communication skills, strong analytical thinking, Excellent problem solving and attention to detail, Fluent English knowledge, German is an asset, Live/willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Şikayet Değerlendirme Sorumlusu İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Şikayet Değerlendirme SorumlusuBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri Kartal lokasyonunda görev almak üzere; Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, Tercihen Beyaz Eşya sektöründe tecrübeli, MS Office programlarına hakim, İnsan ilişkilerinde başarılı, yüksek motivasyona sahip, Sistemli ve düzenli çalışma yeteneği olan, ekip çalışmasına yatkın, Vardiyalı çalışma saatlerine ve yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilecek, Şikayet Değerlendirme Sorumlusu aramaktayız.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Product Development Expert (Electronics Engineer) Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Product Development Expert (Electronics Engineer)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an Electronic Engineer/Expert to be employed in the International Development Center Turkey for Cooling, located in Çerkezköy with the following qualifications: University degree in Electronics Engineering, Minimum 3 years experience in electronics product development, Experience in electronic design, hardware, EMC, Have a knowledge of electronic components, Good communication skills, strong analytical thinking, Excellent problem solving and attention to detail, Used to work in international teams and have intercultural experience, Fluent English knowledge, German is an asset, Live/willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Master of Science Students Programme Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Master of Science Students ProgrammeBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is looking for Part-Time Master of Science Students for Çerkezköy Plant. Master of Science Students Programme (MSP) is the fundamental step to enhance industry-university collaboration to increase the level of innovativeness of company via bringing new ideas and academic knowledge. MSP provides you with an opportunity to complete pre-professional experience while applying extending university knowledge in the fi­eld, fundamental knowledge of business and an opportunity to work at B/S/H/ after completing the programme. This is an excellent opportunity for candidates who have the quali­fications below;  Bachelor Degree in Engineering, Master of Science Students in Electrical and Electronic Engineering, Mechatronics Engineering, Computer Engineering or Software Engineering Willing to search and learn Self responsible and confident Well organized Having experience on IDE programming Good knowledge regarding electronic circuits Able to work for 3 days/week, Good command of English both written and spoken, Good command of MS Office applications, Self motivated with good communication skills, Strong organizational and planning skills, Analytical minded flexible, creative and good team player.
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Factory Manufacturing Solutions Dev. Analyst Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Factory Manufacturing Solutions Dev. AnalystBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. is searching for a Factory Manufacturing Solutions Dev. Analyst to be employed in IT department in Çerkezköy with the following qualifications: Study of electrical engineering or mechanical engineering with two years of experience, Knowledge of production processes e.g. MES / PDC and implementation of MES projects,  Experience in programming of PDCs with .net and/or C-Sharp, HTML5, High motivation and independency, Good English knowledge in writing and speaking,  High communication skills and team spirit, Willingness to travel (national and international).
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
ARGE Laboratuvarı Teknisyeni Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
ARGE Laboratuvarı TeknisyeniBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
2 year vocational high school – air conditioning and cooling department  Min 2-3 years of experience in related fields Basic electric and motor knowledge Knowledge of MS Office programs Completed military service Having a basic knowledge of English and/or German (preferably English) Good communication skills Live/Willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Tedarik Zinciri Sorumlusu İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Tedarik Zinciri SorumlusuBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri Ümraniye Genel Merkez bünyesinde görev almak üzere; Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun (tercihen mühendislik veya matematik), Tedarik Zinciri, Üretim/Satış Planlama vb konularda minimum 1 yıl iş tecrübesine sahip, İyi derecede İngilizce bilen, Microsoft Office ve SAP uygulamalarına hakim, ileri düzeyde Excel kullanabilen, Analitik düşünen, süreç ve müşteri odaklı, iletişimi kuvvetli ve takım çalışmasına yatkın,Tedarik Zinciri Sorumlusu aramaktayız.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Ux Professional İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Ux ProfessionalBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
3-4 years of experience in Marketing Research, with good command of market research methodologies, both quantitative and qualitative, University degree in Business Administration, Economics, Statistics or related fields, Proficiency in English, Experience in efficient report preparation and presentation techniques, UX (user experience) experience is an asset, (optional) Strong organization, communication and interpersonal skills, Advanced computer skills and knowledge of MS Office programs, (Excel, Word, Powerpoint),  Self motivation and willingness to work in various research - development areas, Preferably  living or willing to live in the Anatolian side of İstanbul, No obligation for military service (for male candidates)
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Service Controlling Professional İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Service Controlling ProfessionalBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Controlling Professional to be employed in our Service Controlling Department in Ümraniye with following qualifications:  Bachelor degree in Business Administration, Economics or Informatics departments, 2 years of financial controlling or audit experience in multinational organizations, Fluency in English language is a must, Resourceful and self-motivated, Openness to change and intercultural work environment, Possess a strong business acumen, excellent communication and interpersonal skills, Proactive and results-oriented, Strong analytical and numerical skills.   
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Gaggenau Yardımcı Teknisyeni İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Gaggenau Yardımcı TeknisyeniBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri Kartal lokasyonunda görev almak üzere; Meslek Yüksek Okulu ve Meslek Liseleri'nin Elektrik, Makine, Soğutma veya Beyaz Eşya bölümlerinden mezun, İstanbul Anadolu yakasında ikamet eden veya edebilecek,Gaggenau Yardımcı Servis Teknisyeni aramaktayız.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Purchasing Engineer (Plastic) Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Purchasing Engineer (Plastic)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. is searching for a Plastic Part Purchasing Engineer to be employed in Çerkezköy Plant with the following qualifications: University degree in engineering faculties, Technical universities and Mechanical engineering will be plus, 1-2 years experience in production materials purchasing, Plastic part purchasing will be plus,  Fluent English is a must,  Knowledge of MS Office programs, Full mobility, active driver, Able to live in/or close to Çerkezköy, Çorlu, Silivri, Beylikdüzü, Bahçeşehir, etc.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Satınalma Part-Time Proje Öğrencisi Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Satınalma Part-Time Proje ÖğrencisiBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch ve Siemens Ev Aletleri Çerkezköy lokasyonunda görev almak üzere, Üniversitelerin Endüstri, Makine ve İşletme Mühendisliği bölümlerinde, 3. veya 4. sınıfta okumakta olan, Haftanın en az 2-3 günü çalışabilecek, Minimum 1 yıl belirli süreli sözleşmeli çalışabilecek ve sözleşme süresince öğrenci statüsünde olacak, İyi derecede İngilizce bilen, MS Office uygulamalarına hakim, Satınalma alanında kariyer sahibi olmak isteyen, Analitik düşünen, değişime açık, iletişimi kuvvetli, yaratıcı, disiplinli çalışmaya ve takım çalışmasına yatkın,Part-Time Proje Öğrencisi aramaktayız.  
Stajyer        İlan Detayı
SAP ABAP Application Developer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
SAP ABAP Application DeveloperBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a SAP ABAP Application Developer to be employed in IT department in Çerkezköy / Tekirdağ  with the following qualifications:  Bachelor's Degree in Computer Science, Industrial Engineering or related fields, Requirement of minimum 2  years experience on ABAP programming language, knowledge on smartforms, user-exit, BADIs, BAPIs, Object Oriented Programming preferable, Experience on SAP-R/3 Module LES and SD (at least Customizing and process skills) preferable, Fluency in English language is mandatory, German knowledge is an asset, Ability to work as part of an international team, self managed, good communication skills and ability to work under stress, Excellent analytical and problem solving skills, No restriction to travel abroad, Skill in general organization and managing complexity, Completed / exempted military service.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
R&D Project Student (Long Term Intern) İstanbul(Avr.), ... BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
R&D Project Student (Long Term Intern)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Research & Development Project Student to be employed in Çerkezköy R&D Center with the following qualifications:  Undergraduate 3rd grade Engineering students, Strong analytical skills, team-player, self-managed, assertive, able to work with deadlines,  Aims to have a career in R&D Department, Good command of MS Office Applications (especially Excel), Available to work at least 2 days/week and full-time in summer, English knowledge is must, German knowledge is an asset.
Stajyer        İlan Detayı
Production Project Student (Long Term Intern) İstanbul(Avr.), ... BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Production Project Student (Long Term Intern)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Production Project Student to be employed in Çerkezköy Production Plant with the following qualifications: Undergraduate 3rd grade Engineering students, Strong analytical skills, team-player, self-managed, assertive, able to work with deadlines,  Aims to have a career in Production functions such as Manufacturing, Quality, Engineering, Technical Planning, Maintenance etc., Good command of MS Office Applications (especially Excel), Available to work at least 2 days/week and full-time in summer, English knowledge is must, German knowledge is an asset.
Stajyer        İlan Detayı
POS Sticker and Energy Label Expert Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
POS Sticker and Energy Label ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an POS sticker and Energy Label Expert  to be employed in Çerkezköy Cooling Development Center  with the following qualifications:   University degree in related fields, ( Mechanical Engineer prefered ) Fluent English knowledge is a must, German knowledge is an asset, Experience in Cooling Markets , Knowledge of MS Office programs, Minimum 2 or 3 years experience in product projects, feasibility studies or coordination related responsibilities, cooling product knowledge is an asset, Good summarizing skills, excellent communication, self discipline, orientation for target realization skills, A real team player, Analytical minded, having good conflict management, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy, Çorlu, Beylikdüzü and Bahçeşehir.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
IT Project Student İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
IT Project StudentBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for Part-Time Project Student to be employed in Ümraniye with the following qualifications:  Undergraduate 3rd grade students or master students at first year, Fluent English knowledge is must, German knowledge is an asset, Team-player, self-managed, assertive, able to work under pressure, thinking in cross-linked structures, Aims to have a career in IT Department, Available to work at least 2 , preferably 3-4 days/week and full-time in summer.
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
Gaggenau Mağaza Dekorasyon Sorumlusu (Mimar) İstanbul(Avr.) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Gaggenau Mağaza Dekorasyon Sorumlusu (Mimar)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri bünyesinde İstanbul Sapphire AVM’de bulunan Gaggenau Showroom’da görevlendirilmek üzere; Üniversitelerin Mimarlık, İç Mimarlık  bölümlerinden mezun, Çok iyi derecede İngilizce bilen, İlgili alanlarda minimum 2 yıl tecrübesi olan, Autocad ve 3ds Max  çizim programlarını etkin bir şekilde kullanabilen, MS Office programlarına hakim, Premium segment markayı temsil edebilecek, Prezantable ve stil sahibi, İletişimi kuvvetli,Showroom yöneticisi aramaktayız. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Development Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Development EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş is searching for a Development Engineer to be employed in Çerkezköy Plant with the following qualifications: University degree in Engineering, Fluent English knowledge is a must, German is an asset, Min 5 years experience in Home Appliances or Automotive sector, Experience in CAD (preferably UniGraphics / NX), MS Office applications, Project Management experience is preferable, Knowledge of SAP programs is preferable, Analytical minded, open to change, creative and solution oriented, Having conflict resolution, team building, good communication and presentation skills, Full mobility.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Controlling Proje Öğrencisi İstanbul(Avr.), ... BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Controlling Proje ÖğrencisiBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri  bünyesindeki Fabrika Controlling Departmanı’nda, Çerkezköy/Tekirdağ' da görevlendirilmek üzere; Üniversitelerin Ekonometri, İktisat, İşletme, İşletme mühendisliği veya Endüstri mühendisliği bölümlerinde, 3. veya 4. sınıfta okumakta olan, Haftanın en az 2-3 günü çalışabilecek, İyi derecede İngilizce ve tercihen Almanca bilen, Microsoft Office programlarına hakim ve aktif kullanabilen, Controlling alanında kariyer sahibi olmak isteyen, Analitik düşünen, değişime açık, iletişimi kuvvetli, yaratıcı, disiplinli çalışmaya ve takım çalışmasına yatkın, Controlling Proje Öğrencisi aramaktayız. 
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Toolshop Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Toolshop EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Toolshop Engineer to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications: University degree in Mechanical, Manufacturing engineering or Technical teacher mechanical departments, Minimum 1-2 years of experience is preferable, Fluent English knowledge is a must, German knowledge is an asset, Knowledge of UG NX8.5 Siemens, MS Office and Autocad programs, 6 sigma, SMED, 5S, OEE, TPM knowledge is preferred, Analytical minded, creative, open to changes, and good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy & Çorlu.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Training and Development Professional (Çerkezköy) İstanbul(Avr.), ... BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Training and Development Professional (Çerkezköy)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is looking for a Human Resources Training and Development Professional to be employed in Çerkezköy Production Plant with following qualifications: Graduated from related department (Educational sciences, social sciences, business administration etc.), Min. 2 years of experience in training & development area (Consultancy experience is an asset), Experienced in training need analysis, design & implementation of training & development programs, Fluency in English is must, Good knowledge in MS Office applications excellent interpersonal & communication skills, Willingness & learn & change, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy, Çorlu, Silivri, Beylikdüzü, Bahçeşehir etc.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Cost Value Professional Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Cost Value ProfessionalBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Cost Value Professional to be employed in Çerkezköy Plant in Supply Chain Department with following qualifications: Engineering or Business Administration degree from a reputable university, Masters degree on production methodologies, material sciences or automation systems would be an asset, Minimum 1-2 years of professional experiences in Development, Purchasing, Industrial Engineering, Cost/Value Engineering, Business Consulting or Materials Engineering, Advanced level English, Project Management & Problem solving skills, Production System Lean Tools (e.g. Value Stream Mapping and Design), MTM, Advanced knowledge of Excel and Power Point, preferably Cost Analysis Software, Very good communication skills, open minded, developed intercultural competence, high motivation and curiosity, team player.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Toolshop Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Toolshop EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Toolshop Engineer to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications:  University degree in Mechanical, Manufacturing engineering or Technical teacher mechanical departments, Minimum 1-2years of experience is preferable, Fluent English knowledge is a must, German knowledge is an asset, Knowledge of UG NX8.5 Siemens, MS Office and Autocad programs, 6 sigma, SMED, 5S, OEE, TPM knowledge is preferred, Analytical minded, creative, open to changes, and good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy & Çorlu. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
IT ABAP/HANA Developer İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
IT ABAP/HANA DeveloperBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for ABAP/HANA Developer to be employed in Ümraniye IT Department with the following qualifications:  Bachelor or Master degree in related fields, Excellent command of English (verbal and written), Minimum 2 years experience in developing ERP applications, Extensive knowledge for ERP modules and ABAP, Knowledge on HANA Core Development is highly preferable (SQLScript, CDS View, AMDP, etc.), Any programming language addition to ABAP is an asset, Experience in Process design and optimization / System analysis, Experience with end-user support, providing a high level customer satisfaction, Good communication and interpersonal skills as well as skills in creating networks, Having experience in working as part of an international team will be an asset, High personal and timely flexible engagement, willingness to travel and temporarily stay abroad when required, Excellent communication and team skills, self-contained and goal-oriented work approach, able to work under pressure, Skill in general organization and managing complexity, High motivation for continuous and intensive development of professional and personal skills.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Construction Civil Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Construction Civil EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Technical Association and Approbation Expert, to be employed in Çerkezköy Plants, with the following qualifications:- Graduated from a Civil Engineering faculty- Min 5 years experience on construction sites and design offices, preferably dealt with industrial construction and maintenance works in production areas.- Be able to  live near Çerkezköy,Beylikdüzü, Bahçeşehir area,- Fluent in English,- With a good degree of knowledge of AutoCAD- Preferably able to use statical analyse programs,- Knowledge of MS Project and other office programs,- Ability to develop creative solutions
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Test Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Test EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for an Test Engineer to be employed in the International Development Center Turkey for Cooling, located in Çerkezköy with the following qualifications: University degree in Mechanical Engineering, preferably Master of Science degree, Thermodynamics and basic knowledge of electric and electronics, Minimum 2-3 years experience in product testing, Experience in MS Office applications, Used to work in international teams and have intercultural experience, Fluent English knowledge, German is an asset, Live/willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Technical Planning Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Technical Planning EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Technical Planning Engineer to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications: University degree in mechanical, mechatronics or manufacturing engineering departments, Minimum 1-2years of experience is preferable, Fluent English knowledge is a must, German knowledge is an asset, Knowledge of MS Office and Autocad programs, 6 sigma, SMED, 5S, OEE, TPM knowledge is preferred, Analytical minded, creative, open to changes, and good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy, No restriction in travelling abroad (E.g. Africa).
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Part Time Marketing PhD Student İstanbul(Avr.) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Part Time Marketing PhD StudentBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for Part-Time Marketing Doctorate Students to be employed in Ayazağa/ Istanbul with the following qualifications: Bachelor Degree in Economics / Business Administration or Engineering, PhD students in Marketing, Able to work for 3 days/week, Good command of English both written and spoken, French is an asset, Strong communication and analysis skills, Multitasking and methodological approach for developing solutions, Proactive attitude and result orientation.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
MES Application Developer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
MES Application DeveloperBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. is searching for a MES (Manufacturing Execution System ) Application Developer  to be employed in IT department in Çerkezköy with the following qualifications  Study of computer engineering, industrial engineering, or similar, Experience in programming .NET and SAP ABAP or VB. Knowledge of HTML5, PL / SQL would be an advantage, Able to think and work within highly complex structured processes, Target oriented; able to work in remote teams and to motivate others, Very good English skills, Self-motivated with the ability to prioritize, meet deadlines, and manage changing priorities, Strong analytical and problem solving skills, A results oriented individual who thrives working in a fast paced environment, Proven ability to be flexible and work hard, both independently and in a team environment, Excellent interpersonal skills, computer skills, and organizational skills, Able to travel.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Mechanical Maintenance Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Mechanical Maintenance EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Mechanical Maintenance Engineer for Production Department to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications: University degree in Mechanical Engineering, Fluent English knowledge is a must, Preferably 1-2 years experience in maintenance, Good command of MS Office, TPM and production systems knowledge, Ability to use problem solving techniques, Analytical and open minded, creative, team worker, good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Warehouse Operations Head of Section Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Warehouse Operations Head of SectionBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Warehouse Operations Head of Section for Logistics Department to be employed in Çerkezköy plants with the following qualifications: University degree in Engineering or Management Information Systems, Fluent English is a must, German is an asset, Having 3 to 5 years experience in related fields, SAP WM, MM, SD modules, and MS office applications knowledge, Analytical minded, flexible, presentable, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Factory Development Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Factory Development EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Factory Development Engineer  to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications: University graduated Knowledge of SAP and MS Office programs Good knowledge of MS Excel Having a good knowledge of English Good communication skills, Displaying tenacity to accomplish targets Live/Willing to live in or close to Çerkezköy, Saray, Çorlu,  etc.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Disaster Protection Expert Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Disaster Protection ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Disaster Protection Expert for Safety,Fire,Envronment Department to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications: University degree in Engineering Departments, Fluent English knowledge is a must, Preferably 3 years experience in fire, disaster protection, Good command of MS Office, Analytical and open minded, creative, team worker, good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
IT Service Desk Responsible İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
IT Service Desk ResponsibleBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a “IT Service Desk Professional” to be employed in Ümraniye IT Department with the following qualifications: University degree, Preferably 2 years of experience in related fields, Fluent in English is a must, German knowledge is an asset, Good knowledge of MS Windows and MS Office, Good IT competencies, strong analytical skills and problem solving abilities, Good verbal and written communication skills, Inclined to team work, good communication & negotiation skills, No travel restriction.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
SAP SD Module Professional İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
SAP SD Module ProfessionalBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an SAP SD Module Professional to be employed in Ümraniye IT Department in area Appliance Sales with following qualifications: Study of Industrial Engineering/Business Informatics or comparable education level, Minimum 3 years experience in SAP SD module, Competence and ability in customizing of SAP and rollout tasks, Excellent command of written and spoken English is mandatory, German is an asset, Skills in general organization and managing complexity is essential, High motivation for continuous and intensive development of professional and personal skills, Having experience in working as part of an international team will be an asset, Good communication and intercultural skills, Traveling abroad is essential, Military obligation should be completed for male candidates.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Executive Assistant İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Executive AssistantBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Team Assistant to be employed in Ümraniye with the following qualifications:   University degree in related fields, Fluent English knowledge is a must, German is an asset Min. 2 years work experience, Proficiency in MS Office applications, Excellent communication, and interpersonal skills, Excellent time management and prioritization skills
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Teknik Planlama Mühendisi Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Teknik Planlama MühendisiBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Technical Planning & Project Engineer to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications:  University degree on mechanical, material or production engineering, 1-2 years experience in Injection, Extrusion and Thermoforming processes. Knowledge of Autocad system, Knowledge of MS Office programs (especially good knowledge of MS project program), Fluency in English, Experience in project management, Very good communication skills, Live/willing to live in or close to Çerkezköy, Saray, Çorlu,  etc.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Technical Product Lifecycle Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Technical Product Lifecycle EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Technical Product Lifecycle Engineer to be employed in Çerkezköy plants with the following qualifications:    University degree in engineering departments, 3 years experience in project and/or product management or comparable responsibilities, Experience / knowledge of dishcare products preferable, Fluent English is a must, German knowledge is an asset, Capability to moderate cross funcitonal teams, Ability to manage diversity, Understanding and interest in complex technical product, Exhibits excellent leadership & communication skills and with the ability to work effectively at all levels, Strong  analytic skills, assertiveness, structured way of working, high self motivation and strong personal initiative, Working experience in international company is an asset, Willingness to travel.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Technical Association and Approbation Expert Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Technical Association and Approbation ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Technical Association and Approbation Expert, to be employed in Çerkezköy Plants, with the following qualifications:  University degree in Engineering departments (preferably Electrical-Electronical Engineering, Mechanical Engineering) Experience preferably in consumer products like white/brown goods or automotive, Professional experience in area of product approbation and/or testing, Used to work in International teams and have Intercultural experience, Fluent English knowledge, other language(s) is a plus, Good communication and cooperation skills, Knowledge of MS Office applications and SAP.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Social Media Expert İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Social Media ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Social Media Expert to be employed in Regional Digital Transition Team located in Ümraniye/İstanbul. This person will be responsible for; Executing social media strategy for BSH brands (Bosch, Siemens, Profilo) and managing Profilo website, Managing  social media presence in related channels (facebook, instagram, linkedin, twitter etc.), Contributing to CRM project management and e-mail marketing activities, Offering digital solutions, managing contents and coordinating advertisement strategy, Ensuring development of applications and designing digital campaigns, Managing social media agencies and third parties effectively, Being part of a global team, attending global social media events and presenting his/her region within BSH global.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Regional Innovation Management Expert – T-MEA-CIS İstanbul(Avr.), ... BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Regional Innovation Management Expert – T-MEA-CISBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Min.4-5 years of experience in Corporate Innovation, Strategy, Marketing Departments or Management Consulting Engineering or Business Administration degree from a reputable university; graduate degree from a related field preferred Strong command of oral and written English; also fluency in German preferred To be able to work independently and flexibly in a multi-cultural environment 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Project Management Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Project Management EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Project Management Engineer (Project Management Office) to be employed in Çerkezköy plants with the following qualifications:  University degree in Mechanical / Industrial Engineering departments, At least 2 years experience in Product Development departments, Fluent English is a must, German knowledge is an asset, Good knowledge of  MS Office software, Capability to moderate cross functional teams, Communication skills and with the ability to work effectively at all levels, Strong  analytic skills,  structured way of working, high self motivation and strong personal initiative.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Product Programming Management Expert İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Product Programming Management ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Product Programming Management Expert to be employed in Ümraniye with following qualifications:: University degree preferably in Engineering, Fluent English knowledge is a must, Minimum 1-2 years similar experience in white goods or fast moving consumer products, Excellent MS Office (Excel,Powerpoint) knowledge, Customer and result oriented, analytical minded, adaptive to multinational culture and believes in team working, Positive attitude and self motivation, Ability to communicate and negotiate appropriately with various positions in international and local business environment, Excellent multinational interpersonal, problem solving and communication skills are required, No travel restriction. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Product Engineering Excellence Expert Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Product Engineering Excellence ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Product Engineering Excellence Expertto be employed in Çerkezköy Cooling Development Center with the following qualifications:  University degree in Engineering (Mechanical Engineer preferred) Longer experience in development area Minimum 10 - 15 years experience in coordination related responsibilities, product projects or feasibility studies Minimum 3 years leading experience as group, project or department leader Cooling product knowledge is an asset, Solid knowledge in engineering methods for example as an DFSS black belt, certified RE-engineer, certified Systems- or Software architect, FMEA-Moderator, Shainin or similar Analytical minded, having good conflict management, systematical problem solving Good summarizing skills, excellent communication, self discipline, orientation for target realization skills Used to work in international teams and have intercultural experience A real team player, Fluent English knowledge, German is an asset
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Master of Science Students Programme Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Master of Science Students ProgrammeBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is looking for Part-Time Master of Science Students for Çerkezköy Plant. Master of Science Students Programme (MSP) is the fundamental step to enhance industry-university collaboration to increase the level of innovativeness of company via bringing new ideas and academic knowledge. MSP provides you with an opportunity to complete pre-professional experience while applying extending university knowledge in the fi­eld, fundamental knowledge of business and an opportunity to work at B/S/H/ after completing the programme. This is an excellent opportunity for candidates who have the quali­fications below;  Bachelor Degree in Engineering, Master of Science Students in Economics or Business Administration, Industrial Engineering, Engineering Management Departments, Able to work for 3 days/week, Good command of English both written and spoken, Good command of MS Office applications, Self motivated with good communication skills, Strong organizational and planning skills, Analytical minded flexible, creative and good team player.
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Electrical/Electronical Maintenance Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Electrical/Electronical Maintenance EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Electrical/Electronical Maintenance Engineer for Production Department to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications:   University degree in Electrical/Electronics or Mechatronics Engineering, Fluent English knowledge is a must, Preferably 1-3 years experience in maintenance, Good command of MS Office, TPM and production systems knowledge, Ability to use problem solving techniques, Knowledge on PLC programming (Simatic S7 or TIA Portal) and industrial control systems, Analytical and open minded, creative, team worker, good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Development Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Development EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş is searching for a  Development Engineer to be employed in Çerkezköy Plant with the following qualifications: University degree in Mechanical Engineering, Fluent English knowledge is a must, 2-3 years experience in Home Appliances or Automotive sector, Experience in CAD (preferably UniGraphics / NX), MS Office applications, Project Management experience is preferable, Knowledge of SAP programs is preferable, Analytical minded, open to change, creative and solution oriented, Having conflict resolution, team building and good communication skills, Full mobility.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Corporate Internal Auditor İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Corporate Internal AuditorBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances  is looking for a Corporate Internal Auditor to be employed in Ümraniye with following qualifications; University studies (e.g. master diploma in economics or industrial engineering or information technology), Several years of professional experience in multinational companies (manufacturing, logistic, B2B) or comparable audit experience, Leadership experience in projects or in a line function, CIA or comparable certification is an asset, English is must, German is asset, No travel restriction (up to 40% of total working time) Assertive and team player with intercultural competence.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Warehouse Operation Professional Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Warehouse Operation ProfessionalBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Warehouse Operation Professional to be employed in Logistic Department in Çerkezköy with the following qualifications:·         University degree in Industrial Engineering, Management Engineering or university degree in supply chain  management will preferred,·         3-5 years experience in warehouse experience, ·         Experience with labor management systems and productivity initiatives preferred,·         Fluency in English is a must,·         Strong mathematical and analytical capabilities, time studies and work measurement,·         Very strong communication and interpersonal skills,·         Attention to details,·         Action/result and team oriented,·         Live/Willing to live in or close to Çerkezköy. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Series Development Head of Section Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Series Development Head of SectionBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for a Series Development Head of Section for Development Department to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications: University degree in Mechanical, Industrial or Production Engineering department, Fluent English knowledge is must, Min. 5 years experience in related fields, Experience in MS Office, Advanced konwledge of UniGraphics and AutoCad programs, Analytical minded, creative and solution oriented, Having conflict resolution, project management, team building and good communication skills, Full mobility, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Profilo Bayi Satış Yönetmeni (İstanbul) İstanbul(Avr.), ... BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Profilo Bayi Satış Yönetmeni (İstanbul)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri bünyesinde Profilo markası Marmara Bölge Müdürlüğü'nde çalışmak üzere; Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, Tercihen satış konusunda en az 1 yıl deneyim sahibi, MS Office uygulamalarına hakim, Etkin sözlü ve yazılı iletişim becerisine ve problem çözme yeteneğine sahip, Gerektiğinde rotasyona tabi olmayı kabul edebilecek, Seyahat engeli bulunmayan, İstanbul'da ikamet eden,Bayi Satış Yönetmeni aramaktayız.  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Product Architect (PACT) Coordinator Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Product Architect (PACT) CoordinatorBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Product Architect (PACT) Coordinator to be employed in Çerkezköy Cooling Development Center with the following qualifications:  University degree in Engineering (Mechanical Engineer preferred), Minimum 2 or 3 years experience in coordination related responsibilities, product projects or feasibility studies, Cooling product knowledge is an asset, Knowledge of MS Office programs, Analytical minded, having good conflict management, Good summarizing skills, excellent communication, self discipline, orientation for target realization skills, Used to work in international teams and have intercultural experience, A real team player, Fluent English knowledge, German is an asset, Live/willing to live in or close to Çerkezköy, Çorlu, Beylikdüzü and Bahçeşehir.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Pre-Fabrication Manufacturing Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Pre-Fabrication Manufacturing EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Pre-Fabrication Manufacturing Engineer to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications:  University degree in  Mechanical Engineering departments, Fluent English knowledge is a must, Min. 2-3 years experience in related fields, Good command of MS Office and AutoCAD knowledge, Experience&knowledge about Plastic Injection process and Sheet Metal process &Mechanical press lines.. Ability to use problem solving techniques, Analytical and open minded, creative, team worker, good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Plastic Injection Production Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Plastic Injection Production EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Production Engineer to be employed in Plastic factory / Çerkezköy Plants with the following qualifications:   University degree in Chemical & Mechanical Engineering or Manufacturing Engineering, Fluent English knowledge is a must, Good Knowledge of MS Office applications, Analytical and open minded, creative, team player, good communication skills, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy, 2-3 years Experience for Plastic production ( tools / machines and injection process ), Used to work in international teams and have intercultural experience.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Plastic Injection Molding Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Plastic Injection Molding EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a “Plastic Injection Molding Engineer” to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications:   Mechanical/Manufacturing engineering degree with a minimum of 3 years of experience in the automotive/white goods sector, Fluent in English and  German speaking will be considered as an asset, No military obligation for Male candidates, Strong MS Office (Excel, PowerPoint) and CAD skills (Preferably UG NX), Experience at plastic injection molds (Plastic injection part design&process knowledge is an asset), Dynamic and highly motivated team player, experienced engineer with proven experience in project management, Highly developed ability to analyze and draw conclusions based on facts and target objectives Willing to travel frequently to suppliers in İstanbul  / abroad in case of need, Result driven and able to break down complex tasks into manageable portions, Interpersonal communication skills which helps you to work with local and international teams Live/willing to live close to Çerkezköy.  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
OEM Expert (Purchasing) İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
OEM Expert (Purchasing)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Commercial and/or technical university degree; MBA is an asset, Minimum 3 to 5 years of experience in purchasing, especially  category management or in a procurement related technical area, Experience in purchasing of OEM products, Excellent leadership & communication skills with the ability to work effectively at all hierarchical levels, Strong analytical skills, Structured way of working, High self motivation, strong personal initiative and assertiveness, Team player with ability to work successfully in cross-functional teams, Excellent presentation, communication and interpersonal skills, Strong analytical skills andresult-orientation, Excellent  English knowledge both written and verbal is a must, German knowledge is an asset, No restriction to travel.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Local Distribution / Operation Professional İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Local Distribution / Operation ProfessionalBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bosch and Siemens Home Appliances is searching for an Local Distribution / Operation Professional for Logistics Department to be employed in Umraniye with the following qualifications: University degree in related fields, Fluent English is a must, German is an asset, Having min. 2 years  experience of Logistics Distribution, SAP and MS office applications knowledge, Analytical minded, flexible, presentable, Live/Willing to live in or close to Ümraniye İstanbul.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Innovation & Technology Manager İstanbul(Avr.), ... BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Innovation & Technology ManagerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an Innovation & Technology  Manager to be employed in Çerkezköy Production Plant & Maslak Technology Office partially. Masters of Engineering, Physics or equivalent departments. BA/BS degree maybe considered with additional experience, MBA, second study in economics or equivalent work experience in a technical as well as service industry environment, Minimum 8 years experience in engineering, R&D, Innovation and/or Technology development, Minimum 5 years experience managing and/or coordinating groups/people for a common purpose, Ability to operate successfully in a multi dimensional matrix organization, Advanced level of English knowledge. (German is a plus), International innovative business entrepreneur; ability to recognize current and future key trends Organizational and good communication skills.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Profilo Bayi Satış Yönetmeni(Balıkesir, Çanakkale) Balıkesir, Çanakkale BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Profilo Bayi Satış Yönetmeni(Balıkesir, Çanakkale)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri bünyesinde Profilo markası Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü'nde çalışmak üzere; Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, Tercihen satış konusunda en az 1 yıl deneyim sahibi, MS Office uygulamalarına hakim, Etkin sözlü ve yazılı iletişim becerisine ve problem çözme yeteneğine sahip, Gerektiğinde rotasyona tabi olmayı kabul edebilecek, Seyahat engeli bulunmayan, Balıkesir veya Çanakkale illerinde ikamet eden yada edebilecek olan,  Bayi Satış Yönetmeni aramaktayız.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Business Analyst Project Student İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Business Analyst Project StudentBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliance is searching for a Contact Center Business Analyst Project Student to be employed in Customer Service Department in Ümraniye with the following qualifications:   Undergraduate 3rd or 4th grade students or master students at first year in Industrial Engineering, Informatics, Business Administration or related fields,  Fluency in English language is mandatory, Willing to work as part of Customer Service and IT team, Good communication skills, Excellent analytical and problem solving skills.
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
BSH Bayi Satış Yönetmeni (Kuzey Anadolu) Ağrı, Erzurum, ... BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Bayi Satış Yönetmeni (Kuzey Anadolu)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri bünyesinde çalışmak üzere; Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, Tercihen satış konusunda en az 1 yıl deneyim sahibi, MS Office uygulamalarına hakim, Etkin sözlü ve yazılı iletişim becerisine ve problem çözme yeteneğine sahip, Gerektiğinde rotasyona tabi olmayı kabul edebilecek, Seyahat engeli bulunmayan, Trabzon, Erzurum, Ağrı veya Van illerinde ikamet eden yada edebilecek olan,Bayi Satış Yönetmeni aramaktayız.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Installation and System Maintenance Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Installation and System Maintenance EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a installation and maintenance Engineer to be employed in Çerkezköy Cooling Development Centre with the following qualifications University degree in engineering in the field of Mechanic, Professional experience in the field Test Chambers, Technical Equipment and Building Technical Support topics,                                                                                                              Fluent English knowledge and speaking is a must . German is an asset, An independent, structured and goal-oriented way of working, even in conflict situations. Flexibility and openness to different tasks and working methods. Organization skills and the ability to maintain an overview even under time pressure. Experience in MS Office,SAP and Auto CAD applications, Experience in the system installation and maintenance, Used to work in International teams and have Intercultural experience, Analytical minded, team oriented, creative and good communication skil assertiveness.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Hardware Development Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Hardware Development EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an R&D  Engineer for Hardware Development to be employed in Çerkezköy Plant. University degree in Electrical and Electronic  Engineering or Electronic  Engineering, 1-2- years experience in Hardware Design, Knowledge of electrical / electronic components, Experienced in design of complex electronic circuits, Familiar with Embedded development with Renesas, TI, ARM microcontrollers, Experienced in Hardware Design and Simulationtools (Mentor, Altium, Spice, etc.), Experienced in Reliability Engineering, Live/willing to live in Çerkezköy, Çorlu or Istanbul European region, Analytical and Result-oriented thinking, Motivation and enthusiasm, intercultural awareness, team player,
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
R&D EMC Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
R&D EMC EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an R&D EMC Engineer to be employed in Çerkezköy Plant. University degree in Electrical and Electronic  Engineering or Electronic  Engineering, 1-2- years experience in EMC measurement and test, Knowledge in EMC measurement as well as international EMC specifications and standards, Familiar with Embedded development, Experienced in Tools (e.g. DOORS, CANalyzer, etc.), Live/willing to live in Çerkezköy, Çorlu or Istanbul European region or already lives in, Fluent English knowledge, Analytical and Result-oriented thinking, Motivation and enthusiasm, intercultural awareness, team player, 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Backoffice Professional İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Backoffice ProfessionalBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Backoffice Responsible to be employed in Kartal with following qualifications: University degree in relevant fields, Advanced MS Office skills, Able to work with full motivation and team spirit while using time effectively, Able to work in shifts. 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Financial Controlling Professional Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Financial Controlling ProfessionalBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for an Financial Controlling Professional to be employed in Çerkezköy Central Controlling  Department with the following qualifications:  University degree in Business Administration, Industrial Engineering or Business Engineering, 1 -2 years of experience with budgeting, planning and analysis at a medium to large size corporation, Familiar with both IFRS accounting standards and ERP system, Fluent English is a must, German knowledge is an asset, MS Office and SAP knowledge, Live/Willing to live in or close to Çerkezköy, Çorlu,Bahçeşehir, Beylikdüzü, Silivri etc.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Part-Time Master of Project Student Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Part-Time Master of Project StudentBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is looking for Part-Time Master of Science Students for Çerkezköy Plant. Master of Science Students Programme (MSP) is the fundamental step to enhance industry-university collaboration to increase the level of innovativeness of company via bringing new ideas and academic knowledge. MSP provides you with an opportunity to complete pre-professional experience while applying extending university knowledge in the fi­eld, fundamental knowledge of business and an opportunity to work at B/S/H/ after completing the programme. This is an excellent opportunity for candidates who have the quali­fications below; Bachelor Degree in Engineering or Statistics departments, Master of Science Students in Economics, Business Administration, Engineering Management Departments, Statistics, Mathematics, Computer engineer, Industrial Engineering, Able to work for 3 days/week, Good command of English both written and spoken, Knowledge of MS Office applications, especially Excel, Analytical minded and strong organizational and planning skills. 
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
Part-Time Human Resources Project Student Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Part-Time Human Resources Project StudentBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for Part-Time Human Resources Master of Science Students to be employed in Çerkezköy/Tekirdağ  with the following qualifications:  Master of Science Students in Social Sciences department, Able to work for 3 days/week and 5 days/week in summer period, Knowledge of MS Office applications, Self motivated with good communication skills, Strong organizational and planning skills, Aims to have a career in HR Department.
Yarı zamanlı / Part Time        İlan Detayı
İş Geliştirme Alan Yöneticisi İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
İş Geliştirme Alan YöneticisiBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Ev Aletleri Ümraniye Genel Merkez bünyesinde Satış Sonrası Servis Departmanı İş Geliştirme Bölümü'nde görevlendirilmek üzere; Üniversitelerin Mühendislik veya İşletme bölümlerinden mezun, Tercihen Satış Sonrası Servis Hizmetleri‘nde tecrübeli, İyi derecede İngilizce bilen, MS Office programlarına hakim, Müşteri odaklı, insan ilişkilerinde başarılı, yüksek motivasyona sahip, sistemli ve düzenli çalışma yeteneği olan, Analitik düşünebilen, problem çözme yetkinliğine sahip, değişime ve öğrenmeye açık, yaratıcı ve sonuç odaklı, iletişimi kuvvetli ve takım çalışmasına yatkın, Esnek çalışma saatlerine ve yoğun çalışma temposuna uyum sağlayabilecek,İş Geliştirme Alan Yöneticisi arayışımız bulunmaktadır.  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
HR Business Partner (Çerkezköy) Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
HR Business Partner (Çerkezköy)BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
University degree in related fields, At least 5 years of experience in HR (2 years in recruitment), Fluency in English is must, German is an asset, Proficiency in MS Office applications, SAP knowledge is preferable, Having excellent interpersonal, communication and management skills.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
CRM Expert İstanbul(Asya) BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
CRM ExpertBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a “CRM Expert” to be employed in Ümraniye IT Department with the following qualifications:  Bachelor's Degree in Computer Science or equivalent education, Fluent in English is a must, German knowledge is an asset, Minimum 5 years experience on CRM consultancy and/or development practice especially for Campaign Management and Data Management, Experience on process design and optimization/system analysis, Experience with SAP CRM and Hybris Marketing is an asset, Experience in ABAP programming is an asset, Ability to work as part of an international team, self-managed, very good communication skills and ability to work under stress, Excellent analytical and problem solving skills, Skill in general organization and managing complexity, High motivation for continous and intensive development of professional and personal skills, Having experience in working as part of an international team will be asset, High personal and timely flexible engagement, willingness to travel and temporarily stay abroad when required.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Production Planning Engineer Tekirdağ BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Production Planning EngineerBSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BSH Home Appliances is searching for a Production Planning Enginner to be employed in Çerkezköy Plants with the following qualifications: University degree in related engineering departments (Preferably industrial engineering, management engineering), Minimum 1-2 years of experience in production planning, Fluent English knowledge is a must, Knowledge of SAP MM, PP, SAP APO, Knowledge of MS Office programs, Analytical minded, creative, and good planning skills,.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı