ÇEMTAŞ Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. 

Şirket Bilgileri

http://www.cemtas.com.tr

ÇEMTAŞ Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Çemtaş, Bursa Organize Sanayi Bölgesinde 100.000 m2’lik alan üzerinde 1970 tarihinde Türk endüstrisinin vasıflı çelik ihtiyacını karşılamak için kurulmuştur.

Gelişen ve değişen üretim teknolojileri doğrultusunda kalite ve kapasite artırımını sağlayan gerekli proses teknolojisine sahip Çemtaş, çelikhane ve haddehane işletmelerine sahiptir.

1972 yılında Çelikhane ingot döküm sistemi ile üretime başladı.

1977 yılında Haddehane üretime başladı.

1985 yılında Çelikhanede Sürekli Döküm Makinası devreye alındı.

1990 yılında Çelikhane modernizasyonu tamamlandı.

1995 yılında Çelikhanede Sürekli Döküm Makinası yenilendi.

1998 yılında Haddehane modernizasyonu tamamlandı.

Halen 150.000 bin ton/yıl kapasite ile yaklaşık 3500 değişik ebat ve 600 çeşit çelik üretilmektedir. Üretilen çelikler genelde makine imalat ve otomotiv sanayilerinde kullanılmaktadır.

Temiz ve vasıflı çelik üretimi için gerekli donanıma sahip çelikhanede;  cürufun sıvı çeliğe geçmesini engelleyen alttan boşaltmalı sisteme sahip 25 ton kapasiteli Elektrik Ark Ocağı, çelik kalitesinin gerektirdiği kalite artırımı ve alaşımlamanın yapıldığı Pota Ocağı, çelik içinde çözünmüş halde bulunan azot, hidrojen gibi gazları uzaklaştırmak için vakum ünitesi, kalıntıların şekil kontrolünü sağlamak için tel enjeksiyon ünitesi, sıvı çeliğin 100 kare kesitten  160 kare kesite kadar kütüğe çevrildiği Sürekli Döküm Makinası mevcuttur.

Sürekli döküm makinası; kalıntı oluşumunu önleyen kapalı döküm sistemine , tandiş seviye kontrolü için stoper sistemine, segregasyonu önleyen ve uygun kalıntı dağılımını sağlayan kalıp altı manyetik karıştırıcıya, izlenebilirlik amacıyla markalama ünitesine sahiptir.

Çelikhanede; karbon, yay, otomat, ıslah, sementasyon, soğuk iş takım, karbon takım, indüksiyon sertleştirme çelikleri ile borlu çelikler, rulman çelikler, yüksek kromlu çelikler vb. üretilmektedir.

Haddehane işletmesinde kütükler, otomasyon kontrollü, yürüyen tabanlı tav fırınında tavlanmakta, tav fırını çıkışında kütük yüzeyindeki tufaller basınçlı sıcak su ile temizlenmektedir.

Trio ve kontinü haddeleme ile yaylık lama, yuvarlak, kare, yuvarlak köşeli kare ve altı köşe üretimi yapılmaktadır.

Değişik kesit ve çelik cinslerine göre farklı soğutma hızları uygulanabilen soğutma ızgarası ile soğuk kesilebilirlik istekleri karşılanmaktadır.

Tamamlama Hatlarında ;

  • Mamul yüzeylerini temizlemek amacıyla kumlama,
  • Çubukların doğruluğunu sağlamak amacıyla doğrultma yapılmaktadır.
  • Yüzey ve iç hata kontrol cihazlarından geçirilmektedir.

Testlerden geçen tüm yuvarlak çubuklar seyyar spektrometre ile analiz edilmektedir.

Çemtaş, 300’e yakın çalışanı ile üç vardiya üretim yapmaktadır.ÇEMTAŞ Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 2
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Dış Ticaret Mühendisi Bursa ÇEMTAŞ Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Dış Ticaret MühendisiÇEMTAŞ Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.
·         Üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinden mezun,·         İthalat / İhracat  ve Dış Ticaret kanunlarına ve mevzuatına hakim,·         İthalat/İhracat ve Dış Ticaret alanında en az 3 yıl tecrübeli,·         Çok iyi derecede İngilizce konuşma ve yazma bilgisine sahip,·         Tercihen ikinci dil olarak Almanca bilen,·         MS Office programlarına hakim,·         İnsan ilişkilerinde başarılı, sunum ve iletişim yeteneği yüksek,·         Müşteri odaklı, analitik düşünen, müzakere becerisine sahip,·         Planlama ve organizasyon yeteneğine sahip,·         Dokümantasyon ve raporlama becerisine sahip,·         Yurtdışı / Yurtiçi seyahat engeli olmayan,·         Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek,·         Erkek Adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış,
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Bilgisayar Programcısı Bursa ÇEMTAŞ Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Bilgisayar ProgramcısıÇEMTAŞ Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Üniversitelerin ilgili mühendislik bölümlerinden mezun, Oracle veri tabanı yapılandırmasına hakim, SQL/PLSQL dillerini bilen ve .Net platformunda yazılım geliştirebilen, ERP süreçleri ile ilgili en az 5 yıl tecrübeli, tercihen IFS bilen, Raporlama yeteneği gelişmiş Takım çalışmasına yatkın, çözüm odaklı ve analitik düşünme becerisine sahip, Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen, Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış, İyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip,
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı