Mercedes-Benz Türk A.Ş. 

Şirket Bilgileri

http://www.mercedes-benz-finansalhizmetler.com/ 

Mercedes-Benz Türk A.Ş.

1967 yılında Daimler-Benz AG’nin % 36 ortaklığı ile Otomarsan ünvanıyla İstanbul'da kurulan Mercedes-Benz Türk, 0 302 tipi otobüslerin üretimine, 1968 yılında başlamış ve üretime başladıktan sadece 2 yıl sonra, 1970’te ihracata başlayan şirket, 1984 yılında Mercedes-Benz Türkiye Genel Mümessili olmuştur.

1986 yılında ise Türkiye'nin büyüme potansiyeline paralel olarak Orta Anadolu ili Aksaray’da kamyon fabrikası üretime geçmiştir.

Kasım 1990'da şirketin ticari ünvanı Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişmiştir.

580 Milyon Euro’yu aşan yatırım hacmi, 4.500 personeli ve ülke çapındaki bayi ve satış sonrası hizmetler ağında istihdam sağladığı  2.500 kişi ile Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir. Daimler AG’nin Mercedes-Benz Türk sermayesindeki payı % 67’dir.

Günümüzde İstanbul’da Hoşdere Fabrikası’nda şehirlerarası ve belediye tipi otobüsler, Aksaray Fabrikası’nda ise hafif, orta ağır ve ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üreten Mercedes-Benz Türk’ün bu tesisleri Daimler AG’nin geliştirme ve üretim ağının önemli parçalarını oluşturmaktadır. Şirket, sadece Türkiye’de üretilen modelleri de kapsayan ürünlerinin yurtiçi satışlarını ve ihracatını da yapmaktadır. Ayrıca Mercedes-Benz marka hafif ticari araç ve Daimler AG çatısı altındaki  tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını yapan Mercedes-Benz Türk, 2007 yılında toplam 31.700 adet araç satışı gerçekleştirmiştir.

En güncel teknolojilerle donatılan, yüksek kaliteli ürünleri sayesinde Mercedes-Benz Türk, Türkiye şehirlerarası otobüs pazarında % 64’lük, 6 ton üzeri kamyon pazarında ise % 30.1’lik pazar payıyla lider konumundadır.

Şirket, Türkiye’nin otobüs ve kamyon ihracatında da öncü konumundadır (2007 yılında 2.415 adet otobüs ve 6.263 adet kamyon ihraç edilmiştir). Batı Avrupa ülkelerinin Mercedes-Benz Türk’ün en önemli ihracat pazarlarını oluşturması ayrıca dikkat çekmektedir.

Hoşdere Otobüs Fabrikası

1995 yılında hizmete giren ve 2005 yılında ikinci yatırım aşaması tamamlanan Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası halen dünyanın en modern otobüs fabrikalarından biridir.

Araç kalitesi açısından büyük önem taşıyan ve paslanmaya karşı üstün koruma sağlayan katoforez tesisi (KTL) Türkiye’de otobüs üretiminde bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Hoşdere Fabrikası’nda fabrikanın enerji ihtiyacını karşılayan bir kojenerasyon merkezi ve otobüs geliştirme merkezi de bulunmaktadır.

Klasik bant üretiminin yerine akan bant ve sabit çalışma istasyonları (box) kombinasyonunun uygulandığı bu fabrikada, aynı anda farklı modellerin üretilmesinde sağlanan esnekliğin yanı sıra üretimde bekleme zamanları asgariye indirilebilmekte ve böylece üretim daha ekonomik hale getirilmektedir.

 

Mercedes-Benz Türk, dünyada ilk kez otobüs üretiminde hava yastığı teknolojisini Hoşdere Fabrikası’nda uygulamıştır. Ergonomik açıdan çalışma şartlarını çok olumlu etkileyen hava yastıklarından karoserilerin montaj istasyonları arasında nakillerinin yanı sıra çeşitli montaj işlerinde de yararlanılmaktadır. Hoşdere Otobüs Fabrikası, gerek seçilen teknoloji ve sistemler açısından, gerekse alınan özel önlemler ve arıtma tesisleri ile çevre koruma açısından da örnek bir tesistir. Mercedes-Benz Türk bugün otobüs üretiminde yaklaşık 2.400 personel istihdam etmektedir.

Şehirlerarası otobüsler Travego, Intouro ve yeni Tourismo ile şehiriçi otobüs yeni Conecto Hoşdere Fabrikası’nda üretilmektedir.

Tüm uluslararası kalite standartlarına uygun olan bu otobüslerin % 65’i  başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere 73 ülkeye ihraç edilmektedir.

Yıllık üretim kapasitesi 4000 otobüs olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda toplam €150 milyon tutarında yatırım yapılmıştır. Fabrika, 360.000 m²'lik bir arazi üzerinde 127.000 m² kapalı alana sahiptir.

Aksaray Kamyon Fabrikası

Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray ilindeki kamyon fabrikası 1986 yılında üretime başladı. Aradan geçen sürede bu fabrikada üretilen 100.000 adedi aşkın çeşitli tonajlarda kamyon öncelikle iç pazarda satılmıştır.

Günümüzde yaklaşık 1.350 çalışanı olan Aksaray Kamyon Fabrikası’nda

         hafif sınıf kamyonlar  ATEGO 1215 C  ve  ATEGO 1517 C,

         ağır sınıf nakliye araçları  AXOR 3228 C, AXOR 3240 C, AXOR 2523 C, AXOR 2528 C, AXOR 2628CL, AXOR 2640 CL çekiciler AXOR 1835 LS ve AXOR 1840 LS

         inşaat araçları AXOR 3028 B/K, AXOR 2528 K/KL, AXOR 1823 K, AXOR 1828 K, AXOR 3440 K, AXOR 4140 B

         Unimog 4000 tipi araçlar üretilmektedir.

Bugün yıllık üretim kapasitesi 12.500 araç olan Aksaray Kamyon Fabrikası 558.117 m2‘lik bir arazi üzerinde 80.000 m2 kapalı alanına sahip, katoforez astar boya havuzu, kaynak robotları gibi en üst düzeyde ürün kalitesini güvence altına alan birimleri de kapsayan bir üretim tesisidir.

Almanya’daki kamyon fabrikası ile aynı kalitede araç üreten Mercedes-Benz Türk Aksaray Fabrikası, 2001 yılında Orta ve Doğu Avrupa Ülkelerine  ihracatı başlatmıştır. Daha sonra Batı Avrupa pazarlarına da kamyon satışına başlanmasıyla Aksaray Fabrikası’ndan yapılan ihracat ivme kazanmış ve bugün 58 ülkeye yapılan kamyon ihracatı toplam 15.300 adede yükselmiştir.

Diğer taraftan ürünlerin ve ürün kalitesinin eşitlenmesiyle Mercedes-Benz Türk’ün  yan sanayicileri Almanya’daki kamyon fabrikalarına da parça verme olanağına kavuşmuşlardır.Mercedes-Benz Türk A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 64
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Entwicklungsingenieur E/E Connectivity Security İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Entwicklungsingenieur E/E Connectivity SecurityMercedes-Benz Türk A.Ş.
Sie haben …ein abgeschlossenes Studium der Informatik oder Elektrotechnik, mehrjährige Berufserfahrung im Automotivbereich und Security-Anwendungen, ausgeprägte Erfahrung in der Erstellung von Software, sehr gute Kenntnis von Verschlüsselung und Signatur von Software, Flashware, gute Deutsch- und Englischkenntnisse in Wort und Schrift, gute Kommunikationsfähigkeit und sind kundenorientiert. Sie arbeiten gerne in einem internationalen Team und reisen zu anderen Standorten im Entwicklungsverbund.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
IT Business Analyst - SD İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
IT Business Analyst - SDMercedes-Benz Türk A.Ş.
Bachelor’s degree in Computer Engineering, Industrial Engineering, Informatics or related fields,Experience in sales process analysis, preferably in automotive sector, Minimum 2 years of experience in ERP applications and SAP SD implementation projects,Ability to establish and/or enhance a system in line with best practice standards,Perfect command of English and German, Strong analytical skills and problem-solving abilities, experience in project management,Being an effective team player, strong interpersonal and communication skills,Capability to work with strict deadlines, No obstacle for travelling domestic and abroad.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
IT Business Analyst - R&D Systems İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
IT Business Analyst - R&D SystemsMercedes-Benz Türk A.Ş.
Bachelor’s Degree in Mechanical Engineering; or equivalent combination of educationKnowledge of vehicle development processes and methods, especially of product data management (PDM / BOM)At least 3 years of experience in CAD development systems, problem / incident management tools for CAD systems ((Siemens NX)) and Product Data Management ToolsStrong analytical skills to deal with complex problemsProject management and consulting methodsCustomer orientation and communication skills, high commitment, teamplayerExcellent command of English, German would be an asset
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
SAP Business Intelligence & Advanced Analytics İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP Business Intelligence & Advanced AnalyticsMercedes-Benz Türk A.Ş.
At least Bachelor’s degree in Computer Engineering, Industrial Engineering, Informatics, Management Information Systems or related fieldsExpert with min. 5 years experience in one of the fields Predictive & Advanced Analytics, Big Data, Data Mining, SAP Business IntelligenceAdditional background experiences in data analysis and tools, IT process and system design will be more useful assetsAbility to establish and/or enhance a system in line with best practice standardsStrong analytical skills and problem-solving abilities Being a team player, strong interpersonal and communication skills Capability to work with strict deadlines No obstacle for frequent/long travelling domestic and abroad Fluent in spoken and written German and English languages
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Şehiriçi Otobüs - Kamu Satış Koordinatörü İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Şehiriçi Otobüs - Kamu Satış KoordinatörüMercedes-Benz Türk A.Ş.
•İşletme veya İktisat fakültesi mezunu•Kamu sektöründe satış tecrübesi olan•İngilizce bilen•İyi derecede bilgisayar bilgisine sahip (Autoline, POLAR, SAP, KaSa, MS Office uygulamaları)•İyi iletişim becerileri ve yüksek ikna kabiliyetine sahip, takım çalışmasına yatkın•Seyahat engeli bulunmayanErkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış veya uzun vadede tecilli olmak tercih nedenidir
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Assistant to Director İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Assistant to DirectorMercedes-Benz Türk A.Ş.
•Bachelor’sDegree fromBusiness Administration or asimilar discipline•Good command of writtenand spoken English is amust,German is anasset•Very good knowledge of MS Officeapplications is amust•Able to handlehigh-level confidentialinformation•Ability to organize andmanage dailyactivities of Executives•Dynamic and enthusiastic•Good communication skillswith excellent self-disciplineand patience•Organized and detailed inwork performance•Effective organization and timemanagement skills•Able to managemultiple tasksand prioritize•Experiencesupporting multipleteam members &managers•Good follow-up of thedifferent topics•Positive and proactiveattitude
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
IT System Administrator İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
IT System AdministratorMercedes-Benz Türk A.Ş.
Bachelor’s degree in engineering or related filelds At least 3 years of experience in Microsoft Windows Server 2008 R2 / 2012 R2, SCCM 2007, SCCMv Next, WSUSAt least 3 years of experience in Windows Active Directory (domain objects management)At least 3 years of experience in SuSe Linux Enterprise Server or Linux Server EnvironmentKnowledge of operational procedures and security rules, ITIL knowledge is an advantageExcellent communication skills in English is must, German is an asset Strong communication and problem solving skills, dynamic and motivated
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Product Owner İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Product OwnerMercedes-Benz Türk A.Ş.
We are looking for a Product Owner for Digital@Retail projects, who will have a passion for agile, creating new software/prototype delivery processes.This role includes leading cross-functional resources necessary for successful product definition where you will provide relevant business context for development team and leading team throughout the full life cycle of the product. At least Bachelor’s degree in computer or industrial engineering or in a related discipline Minimum 3 years of working experience as a Product Owner in digital technology environment especially in mobile/web app development Experience with demand generation, functionality and workflows, prototyping and user experience designing Solid Agile experience  Understanding of technology; language andapplications  Proven ability to define a set of requirements that pinpoint business challenges and identify technical and business changes required to address them Ability to communicate clearly and concisely across technology and the business teams Experience supporting/rollingout initiatives to commercial teams  Business fluent in English and German Languages
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Entwicklungsingenieur Kabelsatz İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Entwicklungsingenieur KabelsatzMercedes-Benz Türk A.Ş.
Sie haben …ein abgeschlossenes Studium der Elektrik/Elektronik, Elektrotechnik oder Mechatronik,mehrjährige Berufserfahrung im Automotivbereichvorzugsweise bei der LeitungssatzentwicklungguteKenntnisse der Fahrzeug-Elektrik/-Elektronik und der Prozesse, Methoden und Tools wie z.B. PREEVision, Mentor Graphics, E3.Cable oder Ldorado,Kenntnisse des objektorientierten Ansatzes bei der Datenmodellerstellung gute Deutsch- und Englischkenntnisse in Wort und Schrift, gute Kommunikationsfähigkeiten undsind kundenorientiert.            Sie arbeiten gerne in einem internationalen Team und reisen zu anderen Standorten im Entwicklungsverbund.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Ing. System-/Komponentenverantwortung 24V Bordnetz İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Ing. System-/Komponentenverantwortung 24V BordnetzMercedes-Benz Türk A.Ş.
Sie haben;ein abgeschlossenes Studium der Elektrotechnik, Mechatronik oder Informatik, mehrjährige Berufserfahrung im Automotivbereich und vernetzten elektronischen Steuergeräten,Kenntnisse der Fahrzeug-Elektronik/-Mechatronik und der etablieren Prozesse, Methoden und Tools,gute Deutsch- und Englischkenntnisse in Wort und Schrift, gute Kommunikationsfähigkeiten und sind kundenorientiert. Sie arbeiten gerne in einem internationalen Team und reisen zu anderen Standorten im Entwicklungsverbund.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Entwicklungsingenieur Bearbeitung KSW E/E İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Entwicklungsingenieur Bearbeitung KSW E/EMercedes-Benz Türk A.Ş.
AufgabenEntwicklung von Kundensonderwünsche bei Aufbau- und Komfortsystemen in der Elektrik / Elektronik Analyse von Kundensonderwünschen und Beratung von Kunden bei der optimalen Gestaltung von Kundensonderwünschen Ableitung von konstruktiven Umsetzungen der Anforderungen des Kunden (Bauteile, Stromlaufpläne, Software) Regelmäßige Teilnahme an Gesprächen zu Rückfragen der nachfolgenden Prozessbereiche (z.B. Produktion) Unterstützung der Produktion bei Rückfragen und Verfolgung von Auffälligkeiten (vor allem für Parameter- und Software-Issues) Koordination von Rückmeldungen der Produktion zu anderen Fachbereichen (in Deutschland) als zentraler Ansprechpartner am Standort
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Entwicklung Bus – Entwicklungsingenieur Diagnose İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Entwicklung Bus – Entwicklungsingenieur DiagnoseMercedes-Benz Türk A.Ş.
Abgeschlossenes Studium der Elektrotechnik, Mechatronik oder Informatik Mehrjährige Berufserfahrung im Automotivbereich und vernetzten elektronischen SteuergerätenSehr gute Kenntnisse der Fahrzeug-Elektronik/-Mechatronik Gute Kenntnisse der Diagnosemethoden, Prozesse und Tools Sehr gute Kenntnisse der Programmiertechniken und Sprachen (z.B. C/C++,Matlab&Simulink)Gute Deutsch- und Englischkenntnisse in Wort und Schrift Kommunikationsfähigkeit und Kundenorientierung Teamfähigkeit und hohe Einsatzbereitschaft Reisebereitschaft
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Bakım Mühendisi Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Bakım MühendisiMercedes-Benz Türk A.Ş.
Üniversitelerin Elektrik, Elektronik veya Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümlerinden mezunBakım teknikleri hakkında bilgi ve tecrübe sahibi (avantaj olarak değerlendirilecektir)Teknik resim, üretim ve imalat ve üretim teknikleri hakkında bilgi sahibi İyi seviyede Almanca ve/veya İngilizce bilgisi İyi bilgisayar bilgisi (MS-Office gibi) (SAP ve bilgisayar/PLC programlama bilgisi avantaj olarak değerlendirilecektir)Sorumluluk sahibi, ekip çalışmasına yatkın, iletişim kurabilen ve esnek çalışma saatlerine çalışabilen
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
SAP WM Consultants İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP WM ConsultantsMercedes-Benz Türk A.Ş.
Tasks:Applikationsberater für SAP Implementation und Support im SAP WM Modul, Koordination mit dem Entwicklungsteam zur Realisierung des funktionallen Designs,Sicherstellung einer hoch qualitativen Dokumentation, Modulbetreuung der bestehenden SAP WM Lösungen sowie Anpassung an die neuen betrieblichen Anforderungen,Begleitung und Unterstützung bei Implementierungsprojekten, Betreuung bestehender SAP Anwendungen bzgl. Fehleranalyse und –behebung, Analyse und Design von Prozessen und technische Umsetzung in SAP WM mittels Customizing.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SAP Solution Manager Consultants İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP Solution Manager ConsultantsMercedes-Benz Türk A.Ş.
Responsible for overall SAP Solution Manager strategy roadmap and implementation timelinesReview project requirements and identify gaps in the functionality of the Solution Manager application in both the project management and monitoring areasDesign, implement and test ALM functionalities of SAP Solution Manager like ChaRM, ITSM, and/or Test workbenchResponsible for the successful delivery of the SAP Solution Manager landscapes including integration to third party tools like RemedyManage application in both the project management and monitoring areas Initiate, coordinate and deliver development and implementation of system changes and work closely with SAP Solution Manager technical developers to ensure accurate and timely code that matches the designsConsult on enhancements to SAP platforms with correct use of SAP architectureCreate and review training materials, educate Junior Consultants, Research new trends in the SAP community regarding the use of Solution ManagerResponsible for 3. level support: ChaRM Change Requests/Documents and incident management: Handling, Bugs, Questions, choosing IBase component, filling scope, Approval, Status change, component version mismatch, Retrofit, CSOL, XLD, hanging imports, testing
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
SAP SD Consultants İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP SD ConsultantsMercedes-Benz Türk A.Ş.
Flexibilität bzgl. internationaler Einsätze im Rahmen der Linienaufgabe, Hohes Engagement, Teamfähigkeit und Belastbarkeit, Kundenorientierung und Kommunikationsfähigkeit, Interkulturelle Kompetenz,  Bereitschaft neue Themenfelder kennenzulernen und in der täglichen Arbeit anzuwenden,Analytische Denkweise, Ausbildung: Abgeschlossenes Hochschulstudium der Informatik oder ein vergleichbares Studium,Sprachen: Deutsch und/oder English.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
SAP PM/PS Consultants İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP PM/PS ConsultantsMercedes-Benz Türk A.Ş.
Flexibilität bzgl. internationaler Einsätze im Rahmen der Linienaufgabe, Hohes Engagement, Teamfähigkeit und Belastbarkeit, Kundenorientierung und Kommunikationsfähigkeit, Interkulturelle Kompetenz,  Bereitschaft neue Themenfelder kennenzulernen und in der täglichen Arbeit anzuwenden,Analytische Denkweise, Ausbildung: Abgeschlossenes Hochschulstudium der Informatik oder ein vergleichbares Studium,Sprachen: Deutsch und/oder English.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SAP PI Consultant İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP PI ConsultantMercedes-Benz Türk A.Ş.
•Application Consultant for SAP implementation and support in SAP PI module,•Coordination with the development team for the realization of functional design,•Ensure high quality documentation of the solutions,•Monitoring processes: PI processes,•Monitoring of existing SAP PI solutions and adapt to new business requirements,•Accompaniment of internation SAP Roll-Outs and support in implementation projects,•Optimizing the PI processes and error analysis and correction,•Analysis and design of efficient PI processes and their technical implementation in SAP PI via Customizing.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SAP MM Consultants İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP MM ConsultantsMercedes-Benz Türk A.Ş.
Tiefes Verständnis von IT-Prozessen und Werkzeugen mit der Fähigkeiten Richtlinien und Prozeduren des Unternehmens einsetzen zu können,Verständnis der Kundenbedürfnisse und Implementierung von Lösungen.  Koordinierung komplexer Änderungen mit dem Ziel aktiv die besten Ergebnisse zu erhalten, unabhängig von Hindernissen, Rückschlägen oder Unsicherheiten,Idealerweise Erfahrung in der Anwendungsentwicklung mit ABAP, Flexibilität bzgl. internationaler Einsätze im Rahmen der Linienaufgabe, Hohes Engagement, Teamfähigkeit und Belastbarkeit, Kundenorientierung und Kommunikationsfähigkeit, Interkulturelle Kompetenz,                                    Bereitschaft neue Themenfelder kennenzulernen und in der täglichen Arbeit anzuwenden,Analytische Denkweise, Ausbildung: Abgeschlossenes Hochschulstudium der Informatik oder ein vergleichbares Studium,Sprachen: Deutsch und/oder English.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
SAP HR Danışmanı İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP HR DanışmanıMercedes-Benz Türk A.Ş.
Flexibilität bzgl. internationaler Einsätze im Rahmen der Linienaufgabe, Hohes Engagement, Teamfähigkeit und Belastbarkeit, Kundenorientierung und Kommunikationsfähigkeit, Interkulturelle Kompetenz,  Bereitschaft neue Themenfelder kennenzulernen und in der täglichen Arbeit anzuwenden,Analytische Denkweise, Ausbildung: Abgeschlossenes Hochschulstudium der Informatik oder ein vergleichbares Studium,Sprachen: Deutsch und/oder English.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SAP Co Danışmanı İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP Co DanışmanıMercedes-Benz Türk A.Ş.
Application Consultancyfor SAP implementation and support in SAP CO module, Supporting existing SAP FI/COsolutions and adapt to new businessrequirements: Analysis and design of efficient financial processes and their technical implementationvia Customizing.Consultancy rolein international SAP Roll-Outs and support in implementation projects,Coordination with the development team for the realization of functional design,Ensure high quality documentation of the solutions, Optimizing the FI/CO processes and error analysis and correction,
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SAP Basis Unit Manager İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP Basis Unit ManagerMercedes-Benz Türk A.Ş.
Ausbildung: Abgeschlossenes Hochschulstudium der Informatik oder ein vergleichbares Studium,Kompetente Führungserfahrung z.B. als Teamleiter eines Technology Teams (BASIS Vorteil),Erfahrung im Outsourcing, Transition-Management, Transformation-Management, Tiefgehende Erfahrung im Enterprise Architecture Management und in gängigen Betriebssystemen für den IT-Betrieb (Linux, Windows, etc.) und  in Hardwarelösungen und Komponenteneinsatz (HP, IBM, etc.),Mindestens 10 Jahre Berufserfahrung im SAP bzw. Enterprise Architecture Umfeld,Tool-Kenntnisse im Bereich UNIX/LINUX, Oracle, SAP BASIS, IT Security Analytisches Denkvermögen und zielorientiertes Handeln, Hohe Kommunikationsfähigkeit  und Präsentationsgeschick (Erstreckt sich vom Management bis zur operativ untersten Ebene), Reisebereitschaft, Teamfähigkeit,Konversationssichere Sprachkenntnisse in Deutsch und Englisch
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
SAP Basis Consultant İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP Basis ConsultantMercedes-Benz Türk A.Ş.
Administration von der SAP Landschaft für ECC Systeme, Mitarbeit bei Innovationsprojekten (HANA-Einführung),Mitarbeit bei Einführung von technischen Monitoring-Konzepten, Planung und Einrichtung von technischen Schnittstellen,Durchführung von technischen Analysen bei Fehlerfällen, Durchführung von System-Health-Checks, Durchführung von Performance Analysen, Datenbank- und File-System-Analysen, Koordination und Durchführung von Kern-Basis Tätigkeiten (Kernel Upgrade, Job Management, Transport Management, Patchmanagement etc.),Leitung von Arbeitspaketen in Projekten, Planung und Implementierung von Security Anforderungen (SAP, Unternehmen, Audit),Planung und Durchführung von Hardware- und Plattform-Migrationen in Abstimmung mit IT-Infrastruktur,Betreuung von Applikationsteams in SAP Basis Fragen, Coaching von Junioren
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
SAP Abap Consultant İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP Abap ConsultantMercedes-Benz Türk A.Ş.
Bachelor's degree in Computer Science or similar disciplines, Capable to work with international teams and good team player, Experience in ABAP/4 and java programming, Fluent in English and/or German, ALE/EDI Idoc knowledge, Interface programming SAP module or Java knowledge is an asset, No restriction to travel abroad.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Strategy and Operations Specialist İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Strategy and Operations SpecialistMercedes-Benz Türk A.Ş.
•Bachelor Degree in Engineering, Economy or Business Administration•At least 2 years of experience in related areas, Audit experience is highly preferred•Excellent communication (verbal & written) and presentation skills•Fluency in English•Flexible, adaptive and solutions-based approach•Proficiency in MS Office Applications•No travel restriction
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Sales Business Consultant İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Sales Business ConsultantMercedes-Benz Türk A.Ş.
Bachelor degree in Industrial Engineering, Business Administration, Economics or relatedfieldsAnalytical mindset with business focus Experience in automotive sector will be an asset Excellent communication and coordination skills Good command of MS Office applications Fluent written and spoken English capability No obstacle for travelling Military service should be completed for male applicants
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
İnsan Kaynakları İş Ortağı Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
İnsan Kaynakları İş OrtağıMercedes-Benz Türk A.Ş.
Undergraduate degree in Engineering and/or Business Administration Excellent command of written and spoken English, German would be an asset Consultancy skills, reliable, proactive and customer oriented Excellent level of analytical and problem solving skills Work experience as Business Partner Familiarity with current HR topics processes, systems, tools and trends
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
ITI Business Service Engineer Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
ITI Business Service EngineerMercedes-Benz Türk A.Ş.
Bachelor’s degree in engineering or related fields. Knowledge and 3 years experiencere garding IT network with factory and production environments.Knowledge and 3 years experience on Service & Demand Management, Microsoft Windows Serverand Client Product Family.Must be enthusiastic about new technologies and devices. Knowledge of operational procedures, security rules  and Datacenter operationsStrong communication and problem solving skills Good communication skills in English ismust , German is a plus No military obligation for male candidates
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Dealer District Coordinator İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Dealer District CoordinatorMercedes-Benz Türk A.Ş.
To supportdealers’ quantitaveand qualitativetarget achievements Follow-upquantitative andqualitative aftersalesKPI’s in dealer network and coordinatedevelopment of measuresTo coach dealer network in order tosafeguard theirwholesale&retail highperformancesTo lead and improve dealer workshop processes based onAftersales Systematicapproach, define action plansand conducteffective follow-upsTo secure adaptationand alignmentto DAG and MBTstrategies amongaftersales network
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Arbeitsvorbereitungsingenieur/-in (Gesamtfahrzeug) Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Arbeitsvorbereitungsingenieur/-in (Gesamtfahrzeug)Mercedes-Benz Türk A.Ş.
abgeschlossenes Ingenieurs-Studium der Fachrichtung Maschinenbau, Mechatronik, Fahrzeugtechnik oder WirtschaftsingenieurswesenVerhandlungssichere Deutschkenntnisse; Englischkenntnisse sind von Vorteil Abgeschlossener Millitärdienst für männliche Bewerber Sehr gute EDV Kenntnisse (MS Office, Catia) ISO/TS 16949 Kenntnisse Starkes Kommunikationsvermögen, analytisches Denken, Teamfähigkeit und Überzeugungsstärke, Reisebereitschaft
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Arbeitsvorbereitungsingenieur/-in (Elektronik) Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Arbeitsvorbereitungsingenieur/-in (Elektronik)Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Abgeschlossenes Studium der Fachrichtung Elektrik/Elektronik oder Mechatronik (Ing.)Verhandlungssichere Deutschkenntnisse; Englischkenntnisse sind von Vorteil Abgeschlossener Millitärdienst für männliche Bewerber Sehr gute EDV Kenntnisse (MS Office, Catia) ISO/TS 16949-Kenntnisse Starkes Kommunikationsvermögen, analytisches Denken,Teamfähigkeit und Überzeugungsstärke, sowie Reisebereitschaft
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Arbeitsvorbereitungsingenieur Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
ArbeitsvorbereitungsingenieurMercedes-Benz Türk A.Ş.
Abgeschlossenes Studium der Fachrichtung, Maschinenbau,Automotiveoder Mechatronik (Ing.)Verhandlungssichere Deutschkenntnisse; Englischkenntnisse sind von Vorteil Sehr gute EDV-Kenntnisse (MS Office) Kenntnisse über Fertigungs- und CAD Technik (z.B.: Siemens NX) Kenntnisse über Produkt und Dokumentation Starkes Kommunikationsvermögen, analytisches Denken, Teamfähigkeit und Überzeugungsstärke, Reisebereitschaft
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Test Engineer (Mechatronic) Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Test Engineer (Mechatronic)Mercedes-Benz Türk A.Ş.
B.Sc or M.Sc degree in Electric & Electronics Engineering or in Mechatronics.Knowledge and experience in vehicle BUS communication and measurement systems and sensor technologyFluency in English and/or German Strong teamwork and communication skills. No restriction in traveling
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Test Engineer Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Test EngineerMercedes-Benz Türk A.Ş.
University degree in Automotive, Mechanical, Mechatronics or Electric&Electronic Engineering Knowledge and experience in Automotive-/Commercial Vehicle Technology  Work experience in the field of automotive testing is preferable  Good to very good knowledge of German and/or English  Good communication skills  Analytical, structured and independent working skills
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Kurumsal İletişim Uzmanı İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Kurumsal İletişim UzmanıMercedes-Benz Türk A.Ş.
Üniversitelerin tercihen İletişim, Sosyal Bilimler, İşletme Bölümlerinden mezunÇok iyi derecede İngilizce bilen (Almanca bilgisi artı olarak değerlendirilecektir)İletişim becerileri yüksek, takım çalışmasına yatkın, koordinasyon ve organizasyon yeteneği güçlüStratejik düşünme yeteneği olan, yaratıcı Seyahat engeli bulunmayan
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Technical Expertise Center Technical Supervisor İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Technical Expertise Center Technical SupervisorMercedes-Benz Türk A.Ş.
Min. Bachelor degree in Mechanical Engineering , Electrical Engineering, Mechatronics or related fieldsVehicle documentation and product (Bus & Truck)know-how Very good analytical thinking, result-oriented and reporting & follow-up capabilitiesExcellent command of English and/or German Advanced command of MS Office applications (esp. Powerpoint & Excel) Strong interpersonal, communication and presentationskills Proactive, self motivator No military obligation for male candidates
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Otobüs Üretim - Montaj İşletme Mühendisi İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Otobüs Üretim - Montaj İşletme MühendisiMercedes-Benz Türk A.Ş.
Mercedes-Benz Türk Hoşdere Fabrika - Otobüs Üretim Direktörlüğü'nde görevlendirilmek üzere,Makine, Elektirik veya Endüstri Mühendisliği dallarında eğitim almış, Tercihen Üretim, Üretim Teknojileri, İş Hazırlama ve Kalite departmanlarında iş tecrübesine sahip,İyi seviyede Almanca ve İngilizce bilgisine sahip, Liderlik vasıflarına sahip, sunum becerileri ve insan ilişkilerinde başarılı,İleri seviyede MS Office bilgisine sahip, Analitik, detaylara hakim, sorumluluk ve insiyatif alabilen, Dinamik ve disiplinler arası proje ekiplerinde aktif çalışabilen adaylar aramaktayız.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Entw.Ing. Elektrik/Elektronik-Systemverantwortung İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Entw.Ing. Elektrik/Elektronik-SystemverantwortungMercedes-Benz Türk A.Ş.
Sie haben...ein abgeschlossenes Studium der Elektrotechnik, Mechatronik oder Informatik, mehrjährige Berufserfahrung im Automotivbereich und vernetzten elektronischen Systeme,ausgeprägte Erfahrung in der Erstellung von Software, Kenntnisse der Fahrzeug-Elektronik/-Mechatronik und der etablieren Prozesse, Methoden und Tools,gute Deutsch- und Englischkenntnisse in Wort und Schrift, gute Kommunikationsfähigkeiten und sind kundenorientiert. Sie arbeiten gerne in einem internationalen Team und reisen zu anderen Standorten im Entwicklungsverbund.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Development Eng. Electric/Electronic-Connectivity İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Development Eng. Electric/Electronic-ConnectivityMercedes-Benz Türk A.Ş.
You have …a  B.Sc. or M.Sc. degree in Information Technology or Electrical Engineering,experience of several years in the automotive industry and inter-connected electronic systems,a distinctive experience in software development, knowledge about vehicle electronics/-mechatronics and processes, methods and tools,a good knowledge of English and/or German, both written and spoken, good communication skills and are customer orientatied. You like to work in an international team and to travel to other global locations in the development network.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Süreç Planlama Mühendisi_Elektrik-Elektronik Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Süreç Planlama Mühendisi_Elektrik-ElektronikMercedes-Benz Türk A.Ş.
-Erfolgreich abgeschlossenes Studium in der Fachrichtung Abgeschlossenes Studium der Fachrichtung Elektrik/Elektronik,Mechatronik-Berufliche Erfahrung im Bereich Produktions-/Prozessplanung ist von Vorteil-Kenntnisse im Bereich Montage, Prozessoptimierung,Layouterstellung undMaterialflüsse-Technische Kenntnisse über Fahrzeugtechnik sind vonVorteil-Gute Deutsch- undEnglischkenntnisse-Gute EDV-Kenntnisse (MS Office-Paket, CAD/CAM-Programme etc.)-Überzeugendes Auftreten sowie teamorientierte und selbstständigeArbeitsweise-Hohes Maß an Eigeninitiative und Durchsetzungsvermögen
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
After Sales Marketing Specialist / Bus İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
After Sales Marketing Specialist / BusMercedes-Benz Türk A.Ş.
Minimum Bachelor degree in engineering, MBA is an assetExperience in automotive sector is an assetGood command of English or German Excellent communication and coordination skillsHigh level of empathy and convincing abilityAbility to take responsibility and work independentlyAnalytical thinking skillsValid driving licence and no travelrestrictions
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Spare Parts Import & Export Operations Responsible İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Spare Parts Import & Export Operations ResponsibleMercedes-Benz Türk A.Ş.
Job DescriptionResponsible for spare parts import and temporary export operations of Mercedes-Benz Turk in Istanbul Ensure that all these activities are run in compliance with Turkish legislation and Daimler internal norms and regulationsObtain required permissions for the importation of spare parts Obtain banderoles for spare parts, make a report related to TRT banderole Ensure coordination of all internal and external partners Send job order to customs broker, follow-up import and export operations including document controlAnalyze and solve issues that may occur in the process (such as document problems)Check the content of customs declarations, import expenses and import closing documentsFollow up stocks in bonded warehouses Guide other departments related to import operations in his/her area of responsibilityParticipate in internal projects when necessary Prepare management reports if needed Analyze legal changes implications on the processes
Dönemsel / Proje bazlı        İlan Detayı
İş Analiz Uzmanı Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
İş Analiz UzmanıMercedes-Benz Türk A.Ş.
•Bachelor degree in Computer Engineering,  Industrial Engineering, Informatics, MIS•Good command of English (written and verbal), German will be an asset•Incident, problem, request fulfillment, change management demand management processes know how•IT Continuity Management•IT Security know how•Knowledge in Network Infrastructure, Server / client architecture•Knowledge in ETL, MQ Series etc. data transfer tools•SQL & Oracle Database knowledge•Programming language knowledge•Experience in conception & Implementation of complex IT-systems & applications•Strong analytical skills and problem-solving abilities, team player, strong interpersonal and communication skills
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Business Consultant Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Business ConsultantMercedes-Benz Türk A.Ş.
• AbgeschlossenesStudium der FachrichtungenWirtschaftsinformatik, Ingenieurwesen odereiner vergleichbarenFachrichtung• Deutsch sehr gut,Englisch verhandlungssicher• MethodenKnow-how bzgl.Prozessanalyse und Beratung,Projektmanagement, Application Management• Erfahrung inKonzeption undEinführung vonkomplexen IT- Systemenvon Vorteil• Erfahrung in ERPSystemen;Insbesonders SAPKnowHow vonVorteil• DB2/ORACLE Datenbank-, SQL-, IT-InfrastrukturKenntnisse vonVorteil• Hohe Team-, Integrations- und Kommunikationsfähigkeit• Ausgeprägte analytisches Denkvermögen• Flexibilitätbezüglich internationalerEinsätze im Rahmen derProjekt undLinienaufgaben• Militärdienstabgeschlossen
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
İş Güvenliği Uzmanı İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
İş Güvenliği UzmanıMercedes-Benz Türk A.Ş.
•Min. C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına sahip,•Üniversitelerin Makina,Mekatronik, Endüstri ve İşletme mühendisliği bölümünden mezun,•Erkek adaylarda askerlik görevini tamamlamış,•Çok iyi derecede Almanca ve / veya İngilizce (tercihen) dil bilgisine sahip,•Min. B sınıfı sürücü belgesine sahip,•MS Office programlarını etkin kullanabilen,•Aktif sorumluluk ve inisiyatif alabilen, ,•İnsan ilişkilerinde başarılı, etkin iletişim ve  takım çalışmasını benimsemiş,•Analitik, detaylara hakim, sebep sonuç ilişkilerini yorumlayabilen, problem çözme becerisi gelişmiş "İş Güvenliği Uzmanı" arayışımız bulunmaktadır. •OHSAS 18001 sistem bilgisi ve Ergonomi bilgisi tercih sebebidir.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Ingenieur/-in für Kundensonderwünsche Bus İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Ingenieur/-in für Kundensonderwünsche BusMercedes-Benz Türk A.Ş.
Abgeschlossenes Universitätsstudium in Ingenieurwissenschaften Gute Deutschkenntnisse (Englischkenntnisse ist von Vorteil) Sehr gute Computer Anwendungskenntnisse (MS Office) Bereitschaft zur Annahme der Selbstverantwortung für eigenen Arbeitsumfang Starkes Kommunikationsvermögen und Teamfähigkeit. Abgeschlossener Militärdienst für männliche Bewerber ist von Vorteil.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Genel Başvuru Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Genel BaşvuruMercedes-Benz Türk A.Ş.
Şirketimizde istihdam gerçekleştirilecek pozisyonun iş tanımı doğrultusunda adaylarımızda bulunması gereken nitelikleri belirlemekteyiz. Bu sayede doğru işe doğru insan felsefesi ile bağdaşan bir süreç yürüterek uzun vadeli hem aday hem de şirket için verimli ve etkin bir kazan-kazan ilişkisi oluşmasını sağlamayı amaçlamaktayız."Genel Başvuru" ilanımız ise ileride oluşabilecek açık pozisyonlarda değerlendirilmek üzere aday havuzu oluşturmaya yöneliktir. Bu sebeple bu ilana yapacağınız başvurular için çalışmak istediğiniz alanı/bölümübelirten bir önyazı eklemeniz gerekmektedir. Genel Başvuru ilanımıza yapılacak başvurularda aranan niteliklere örnek vermek gerekir ise;başarılı bir 4 yıllık üniversite öğrenim geçmişi, iyi düzeyde bir veya iki yabancı dil bilgisi (Almanca-İngilizce), gelişmiş sosyal yetkinlikler aradığımız önemli ortak kriterlerdir. Tüm adaylarımızda aradığımız bir diğer koşul ise şirketimize ve çalışmak istenilen fonksiyona ilgi ve motivasyonunun yüksek olmasıdır. Adayların şirketimizin global kimliği hakkında farkındalık sahibi olması ve dürüstlük, tutku, saygı ve disiplin olarak tanımladığımız ana değerlerimiz ile oluşan yüksek performans kültürümüze uygun davranış ve tutuma sahip olması en öncelikli beklentimizdir.Başvurunuz ile göstereceğiniz ilgi ve güvene teşekkür ederiz.Tüm başvurular, başvuruların gizliliği ilkesi çerçevesinde değerlendirilecektir.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
SAP & ROLLOUT Consultant New Graduates İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
SAP & ROLLOUT Consultant New GraduatesMercedes-Benz Türk A.Ş.
Bachelor’s degree in Engineering, Informatics, Business Administration  Very good command of German & English  Interested innew technologies, SAP, international project management, business consultancy Excellent communication and coordination skills,    Strong analytical skills with a result-oriented profile,    No restriction to travel abroad,
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
2.El Kamyon Alım-Satım Yönetmeni İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
2.El Kamyon Alım-Satım YönetmeniMercedes-Benz Türk A.Ş.
2. El kamyon  müşterileri ile direkt satış görüşmelerinin/süreçlerinin yönetilmesi/takibiSatış ödemelerinin ve tahsilatın müşteri ile direkt görüşülmesi ve şirket içi ilgili birimler ile koordinasyonun sağlanması Finansman/Sigorta/Garanti/Servis paketi  vb. ürünlerin müşteriye sunulması/satışı ve ilgili sistem girişlerinin yapılması ve takibiMüşteri temas takibi ve sistem girişlerinin yapılması Hedef pazar ve müşteri bölgesi / grubu analizlerinin yapılması, raporlanması 2. El kamyon pazarı fiyatlarının gözlemlenmesi, takibi, analizi ve raporlanmasıÜrün (tüm markalar) özelliklerinin bilinmesi, güncel bilgilerin ve gelişmelerinin takip edilmesi
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Engineer for ESP / Stability Systems (Truck R&D) İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Engineer for ESP / Stability Systems (Truck R&D)Mercedes-Benz Türk A.Ş.
B.Sc. degree in Mechanical, Electrical and/or Electronics or Mechatronic Engineering.Fluent in English (German is an asset). Experience in vehicle electronics (incl.measurement and analysis tools), advanced driver assistance systems is a plus.Experience in collaboration with system suppliers. No restriction to travel abroad. Capable to work with international teams, especially Brazilian and German. Excellent verbal, written and presentation skills required.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Software Development Engineer for ADAS (Truck R&D) İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Software Development Engineer for ADAS (Truck R&D)Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Bachelor Degree in Electronics/Mechatronics or Computer Engineering. Good communication skills in English (German would be an asset). At least two years of experience and knowledge in Agile Software Development.Knowledge in vehicle electronics and CAN-tools. Vector Tools CANape and CANoe usage experience would be an advantage.At least two years of experience with a programming language in a software project. MATLAB,Simulink/Stateflow would be an advantage.Radar and camera based systems/electronics/software knowledge. Able to work in cooperation with suppliers to analyse the related components.C/CE class driving licence would be an advantage. Good communication skills, able to travel abroad. Completed military service would be an advantage.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Electrical Design Engineer İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Electrical Design EngineerMercedes-Benz Türk A.Ş.
Graduate degree in Mechatronics/Electrical and/or Electronics EngineeringKnow-how in vehicle electrical/electronical/mechatronic systems and experience in development with a supplierKnow-how in vehicle-to-vehicle communication, GSM/GNSS/DSRC technologiesKnowledge in development with design tools like Siemens NX is an assetVery good command of English, German is an assetStrong ability to cooperate and work in a team, ability to integrate, analytical thinking and target oriented working skillsNo military service obligation for male candidates
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Nakliye Tedarik Sorumlusu Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Nakliye Tedarik SorumlusuMercedes-Benz Türk A.Ş.
Studium/Berufserfahrung:Abgeschlossenes Studium imWirtschaftswesen oder LogistikHochabschlussSprachkenntnisse: Verhandlungssichere Deutschkenntnisse in Wort und Schrift,Englischkenntnisse von VorteilIT-Kenntnisse: Sicherer Umgang mit MS-Office (insbesondere Excel)Persönliche Kompetenzen: Hohesoziale kommunikativeKompetenz im Umgang mitKollegen,Spediteur undLieferant.Einsatzbereitschaft, Teamfähigkeit, Überzeugungsstärke,belastbare,verantwortungsbewusste u.flexible Persönlichkeitsowie effiziente u.selbstständige Arbeitsweise
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Boyahane İşletme Mühendisi Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Boyahane İşletme MühendisiMercedes-Benz Türk A.Ş.
-Studium der Fachrichtung Maschinenbau-,Wirtschafts-,oder Chemieingenieur einen vergleichbaren abgeschlossenen Ausbildung-Kenntnisse im Lackierprozess sowie in der Anlagentechnik (Robotertechnikvom Vorteil)-Hohe Sozialkompetenz, Teamfähigkeit, Kommunikations- und Durchsetzungsfähigkeit-Fähigkeit zum selbständigen Arbeiten, hohe Einsatzbereitschaft und Flexibilität-Analytisches Denkvermögen, Kenntnisse in Zeitwirtschaft und Arbeitswirtschaft (REFA)-Gute bis sehr gute Deutschkenntnisse, (Englischkenntnisse vom Vorteil)-Belastbarkeit, Zuverlässigkeit, Organisationfähigkeit-Bei männlichen Bewerbern abgeschlossener Militärdienst
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Lojistik Planlama Uzmanı Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Lojistik Planlama UzmanıMercedes-Benz Türk A.Ş.
- Studium:Abgeschlossenes Studium imIngenieurwesen (Maschinenbau/Wirtschaftsingenieurwesen)- Berufserfahrung:Mehrjaehrige Berufserfahrung imLogistikbereich- Sprachkenntnisse:Verhandlungssichere Deutschkenntnisse in Wort und Schrift,Englischkenntnisse von Vorteil- IT-Kenntnisse: Sicherer Umgang mit MS-Office (insbesonders PowerPoint und Excel) - Persönliche Kompetenzen:Hohe sozialekommunikative Kompetenz imUmgang mitTeamkollegen,Kunden undLieferanten- Einsatzbereitschaft, Teamfähigkeit, Überzeugungsstärke,belastbare,verantwortungsbewusste u.flexible Persönlichkeitsowie effiziente u.selbstständige Arbeitsweise
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Hata Yönetimi Uzmanı Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Hata Yönetimi UzmanıMercedes-Benz Türk A.Ş.
- Abgeschlossenes Studium der Fachrichtungen Maschinenbau, Wirtschaftsingunieurwesen - Theoretische und praktische Kenntnisse in der KFZ Technik- Kenntnisse über Lean Management & Problemlösungsmethoden- Kenntnisse über Produktdokumentation- Kommunikationsfähigkeit, Überzeugungsstärke, analytisches Denkvermögen- Gute Deutsch Kenntnisse,  Englischkenntnisse sind von Vorteil
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Passenger Car Fleet Sales Key Account Manager İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Passenger Car Fleet Sales Key Account ManagerMercedes-Benz Türk A.Ş.
Job Description: Introducing Mercedes-Benz Passenger Cars and achieve corporate sales to international and local companies based in Turkey via frequent customer visits and customer care. (Customer visits on four days of a work week is expected)Design, provide consultation, lead and finalize corporate car fleet tenders of international and local companies.Account management for established local and international loyalty accounts. Continuous coordination with Mercedes-Benz dealers and management of their fleet sales processes.Manage and develop close cooperation with key account daily rental and long term operational leasing companies.Creation of new customer base by discovering new acquisition channels. Follow-up of business performance analysis
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Süreç Planlama Mühendisi Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Süreç Planlama MühendisiMercedes-Benz Türk A.Ş.
-Erfolgreich abgeschlossenes Studium in der Fachrichtung Maschinenbau, Produktionstechnik, Wirtschaftsingenieurwesen oderFahrzeugtechnik-Berufliche Erfahrung im Bereich Produktions-/Prozessplanung ist von Vorteil-Kenntnisse im Bereich Montage, Prozessoptimierung,Layouterstellung undMaterialflüsse-Technische Kenntnisse über Fahrzeugtechnik sind vonVorteil-Gute Deutsch- undEnglischkenntnisse-Gute EDV-Kenntnisse (MS Office-Paket, CAD/CAM-Programme etc.)-Überzeugendes Auftreten sowie teamorientierte und selbstständigeArbeitsweise-Hohes Maß an Eigeninitiative und Durchsetzungsvermögen
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Bakım Onarım Mühendisi Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Bakım Onarım MühendisiMercedes-Benz Türk A.Ş.
Elektronik veya Elektrik/Elektronik Mühendisliği dallarındanmezun Bakım mühendisliği ve teknolojisi hakkında bilgi ve tecrübe sahibi  Otomasyon ve robotlu üretim teknolojilerine hakim (Kuka robot bilgisi artıdır)Elektrik şemalarını okuyabilen, sahada kullanılan elektrik, elektromekanik malzemeye hakimİleri seviyeelektro-pnömatik;SCADA sistemleri (WinCC artıdır) ; otomatikkumanda ve fieldbus (PLC S7-300,Graphset programlama,Profinet,Profisafe)bilgisi olanİyi derece bilgisayar donanımı, programlama, network ve server yönetimi bilgisi (SAP, C# , PL/SQL artıdır) olanÇokiyi derecede İngilizce veya Almanca bilen
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
İmalat Mühendisi Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
İmalat MühendisiMercedes-Benz Türk A.Ş.
Endüstri, Makine ve Metalurji mühendislik bölümleri mezunu Metal işleme ve üretim prosesleri hakkında bilgi ve tecrübe sahibi İyi derecede İngilizce ve/veya Almanca yabacı dil bilgisine sahip İletişime açık, takım çalışmasına yatkın, analitik düşünebilen, problem çözme ve hata önleme metotlarını uygulayabilen, ikna kabiliyeti yüksekSeyahat engeli olmayan
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Konstrukteur für LKW-Rahmenanbauteile İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Konstrukteur für LKW-RahmenanbauteileMercedes-Benz Türk A.Ş.
Kenntnisse bzw. Erfahrung im Hinblick auf Konstruktion von Blechteile & Kunststoffteile, Verbindungstechnik, Kenntnisse über Form-Werkzeuge für Blechteile und Stahl-RohreAbschluss in Fachrichtung Maschinenbau (Ing./Dipl-Ing.) Vertiefung in Fahrzeugtechnik / Konstruktion von VorteilVerhandlungssichere Deutsch oder/und English Kenntnisse in Wort und Schrift. Kenntnisse im Umgang mit EDV- und CAD-Systemen (Siemens NX, Smaragd, EDS/BCS usw.)Team-, Kooperations- und Integrationsfähigkeit, zielorientiertes Handeln und analytisches Denkvermögen,Abgeschlossener oder min. 2 Jahre verschobener  Militärdienst für männliche Bewerber.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Financial Analyst – Project Controlling Bus İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Financial Analyst – Project Controlling BusMercedes-Benz Türk A.Ş.
•Bachelor’s degree in Business Administration or Engineering•Proficiency in written and spoken English, German is an asset•Relevant work experience, preferably in Production and/or Controlling areas is an asset•Advanced knowledge in MS Office Applications, SAP Bus knowledge is preferable•Analytic thinking, social competence & teamwork ability
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Financial Analyst - Plant Controlling for Bus İstanbul(Avr.) Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Financial Analyst - Plant Controlling for BusMercedes-Benz Türk A.Ş.
Bachelors degree in Engineering or Business Administration Proficiency in written and spoken English, German is an asset Relevant work experience, preferably in Production or Controlling areas is an assetAdvanced knowledge in MS Office Applications, SAP Bus knowledge is preferableAnalytic thinking,social competence & teamwork ability
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Genel Başvuru / Mavi Yaka Çalışan Aksaray Mercedes-Benz Türk A.Ş.
Genel Başvuru / Mavi Yaka ÇalışanMercedes-Benz Türk A.Ş.
Meslek Yüksek Okulu, Endüstri Meslek Lisesi ve Teknik Liselerin Otomotiv sanayine uygun bölümlerinden mezun (Otomotiv, E/E, Metal, Lojistik, vb.),Oto boya/kaporta mesleğinde Ustalık/Kalfalık belgesi olan, Tercihen konusunda ve/veya alanında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Mesleki Yeterlilik Belgesi olan,Birimlerimizde vardiyalı çalışabilecek, Ekip çalışmasına ve dayanışmasına yatkın,
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı