PHILIP MORRIS SA 

Şirket Bilgileri

http://www.philipmorris.com/ 

PHILIP MORRIS INTERNATIONAL

Philip Morris International uluslararası bir sigara şirketidir. PMI’da 77.000'den fazla kişi çalışmaktadır ve ürünlerimiz 160'tan fazla ülkede satılmaktadır. 2009 yılında birleşik devletlerin dışında uluslararası sigara pazarının %15.4'ünün sahibi konumunda olan şirketimizle ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için www.pmi.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

PHILIP MORRIS / SABANCI ŞİRKETLERİ

Philip Morris International ülkemizde köklü bir geçmişe sahiptir. 1984 yılında bazı ürünlerin Tekel tarafından ithal edilerek ülke genelinde pazarlanmasıyla Türkiye pazarına giren Philip Morris International, ülkemizin önde gelen holding şirketlerinden Sabancı Holding ile kurduğu Philip Morris / Sabancı ortaklığında, iki ayrı firma olarak faaliyetlerini devam ettiriyor: Sigara üretimi konusunda faaliyet gösteren Philsa ve satış pazarlama çalışmalarını yürüten Philip Morris SA.

PHILSA

Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Philsa, Philip Morris International ile Sabancı Holding arasında 1991 yılında imzalanan ortaklık anlaşması sonucu kuruldu. Şubat 1992'de İzmir Torbalı'da temeli atılan Philsa sigara üretim tesisleri aynı yılın Aralık ayında üretime başladı. %75 Philip Morris International, %25 Sabancı Holding ortaklığı ile kurulan Philsa'nın sabit sermaye yatırımı 450 milyon doların üzerindedir. Kendi alanlarında son derece iyi yetişmiş 750 çalışanıyla 640,000 metrekare arazi üzerine kurulu tesislerinde ham tütün, entegre olarak tüketime hazır hale getirilir.

PHILIP MORRIS SA

Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş.

Üretimin ardından ürünlerin tüketiciyle buluşmasını sağlamak amacıyla 1994 yılında, yine %75 Philip Morris International, %25 Sabancı Holding ortaklığı ile Philip Morris SA kuruldu. Türkiye çapında Philsa'da üretilen sigaraların dağıtım ve satış hizmetini veren Philip Morris SA, satış örgütü ve merkez ofisteki toplam 850 çalışanı, Türkiye genelinde 90'ını aşkın distribütörü 1300'nin üzerinde distribütör kanalı satış temsilcisi ile Türkiye'nin en büyük satış örgütlerinden biridir. Türkiye çapında distribütörlerin yanısıra tam 5 bölgede de doğrudan dağıtım yapan Philip Morris SA satış örgütü 1450 araçlık bir filo ile her gün, ülke çapında binlerce kilometre yol katederek binlerce satış noktası ziyareti yapıyor ve yaklaşık 160.000 noktaya ürünlerini ulaştırıyor.

STRATEJİMİZ

İşimizi hızla büyütmek

Sağlığa zararın azaltılması için sürekli çalışmak

Çevik bir organizasyon kurmak 

 İŞVEREN OLARAK PHILIP MORRIS / SABANCI ŞİRKETLERİ

Çalışanlarına;

- uluslararası kariyer                               - farklı alanlarda deneyim

- yüksek kaliteli ve esnek eğitim              - ödüllendirme sistemleri

- ilk günden iş sorumluluğu                      - rekabetçi ücretlendirme

- başarı bazlı ilerleme

imkanlarını sağlar. Çalışanlara, kendi sınırlarını aşmaları, kendilerine ve şirkete olan katkılarını arttırmaları amacıyla iddialı sorumluluklar verilir. Bu sorumlulukları yerine getirebilmeleri için de kişiler, eğitim programları  ve deneyimli amirlerin koçluğuyla desteklenir.

İddialı ve hırslı çalışma temposu içinde iş ve özel hayat dengesinin önemine inanan Philip Morris Sabancı şirketleri hem takım ruhunu pekiştirmek hem de sosyal yaşam kalitesini artırmak için çalışanlara destek verir.

Aynı hobiye sahip çalışanların bir araya gelerek oluşturdukları sosyal kulüp etkinlikleri, şirketin ve üyelerin ortak katkılarıyla yıllardır sürmektedir. Philip Morris Sabancı bünyesindeki yelken, kayak, su altı dalış, gezi, fotoğraf ve benzeri kulüpler, farklı alanlarda son derece keyifli sosyal organizasyonlar düzenleyerek çalışanların hobilerini yapmalarına da imkan sunmaktadır.

 

 PHILIP MORRIS SA İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 25
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
Genel Başvuru - Philip Morris SA Adana, Adıyaman... PHILIP MORRIS SA
Genel Başvuru - Philip Morris SAPHILIP MORRIS SA
Philip Morris SA, merkezi İstanbul'da bulunan pazarlama ve satış şirketimiz, 1994 yılından bu yana 8 bölge müdürlüğümüz (İstanbul Çamlıca, İstanbul Güneşli, İzmir, Ankara, Adana, Bursa, Samsun, Antalya) kanalıyla Türkiye genelinde ürünlerimizin satış ve dağıtımını yapmaktadır. Philip Morris SA ailesine katılmak istiyorsanız güncel özgeçmişiniz ile birlikte bu ilana başvuru yapabilirsiniz. Genel Başvuru ilanına yapılan başvurular, aday veritabanımızda saklı tutulacak ve niteliklerinize uygun pozisyonlar oluşması durumunda ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirmeye alınacaktır. Firmamıza göstermiş olduğunuz ilgi ve güvene teşekkür ederiz.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Genel Başvuru - Philsa İzmir PHILSA
Genel Başvuru - PhilsaPHILSA
PHILSA, üretim şirketimiz, 1993 yılından beri İzmir Torbalı'daki fabrikamızda sigara üretimini yapmaktadır. PHILSA ailesine katılmak istiyorsanız güncel özgeçmişiniz ve çalışmak istediğiniz alanı belirten bir ön kapak yazısı ile birlikte bu ilana başvuru yapabilirsiniz. Genel Başvuru ilanına yapılan başvurular, aday veritabanımızda saklı tutulacak ve niteliklerinize uygun pozisyonlar oluşması durumunda ihtiyaçlar doğrultusunda değerlendirmeye alınacaktır. Firmamıza göstermiş olduğunuz ilgi ve güvene teşekkür ederiz.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Saha Satış Sorumlusu Ankara, İstanbul(Avr.)... PHILIP MORRIS SA
Saha Satış SorumlusuPHILIP MORRIS SA
Saha Satış Sorumlusu ilanımız sene boyu açık olacak bir pozisyon olup, başvuran aday bilgileri, aday veritabanımızda saklı tutulacak ve organizasyonel ihtiyaçlar doğrultusunda ileride oluşacak pozisyonlar için değerlendirmeye alınacaktır.İstanbul, İzmir ve Ankara Bölge Müdürlüklerimizde ürünlerimizin satış ve dağıtımında görevlendirilmek üzere "Saha Satış Sorumluları" aramaktayız.   Tercihen Üniversite Mezunu   Tercihen 1-2 yıl sahada satış pozisyonlarında deneyim sahibi, satış alanında kariyer hedefleyen   Tercihen iyi seviyede İngilizce bilen   İnsan ilişkileri ve problem çözme becerileri kuvvetli   Müşteri odaklı ve takım çalışmasına yatkın   B tipi sürücü belgesine sahip ve aktif sürüş deneyimi olan   Askerlik hizmetini tamamlamış veya en az 2 yıl tecil ettirmiş (Erkek adaylar için)Görev Tanımı:   Sorumlu olduğu bölge içindeki bayileri ziyaret ederek satış yapmak   Bayilere yeni ürünlerle ilgili bilgilendirme yapmak   Bayilerle ticari ilişkiler kurmak ve geliştirmek   Aylık satış planlarını etkin şekilde uygulamak   
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Process Engineer İzmir PHILSA
Process EngineerPHILSA
We are looking for a Process Engineer for our factory in Torbalı, Izmir. The incumbent of this position will:  Identify short term and long term technical, technological and organizational opportunities for improvement through continuous analysis of Production KPIs and also based on management input.  Control Production process parameters and take appropriate actions in case of their incompliance with Philip Morris standards.   Focus on finished goods costs reduction opportunities by efficiency and improvement of production equipment efficiency.  Provide guidance, leadership and coaching to production and maintenance staff in order to improve their working practices and procedures.  Coordinate cross-departmental project teams, as well as internal and external resources to achieve successful project realization for Production Projects. Candidates should have: University degree in Mechanical, Industrial or Electrical / Electronics Engineering Maximum 2-3 years of experience in a multinational company manufacturing environment Excellent written and verbal communication skills in English Strong team-work, communication and presentation skills Strong analytical skills and drive for achievement Excellent command of MS Office Applications Completed or deferred military service for 2 years (For male candidates)
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Integrated Facility Management System Engineer İzmir PHILSA
Integrated Facility Management System EngineerPHILSA
We are looking for an IFMS Engineer for our factory in Torbalı, Izmir, who will be responsible for IFMS management. The incumbent of this position will: Organize all activities in the scope of IFMS to ensure & sustain expected operational performance in the most cost effective manner by optimizing business resources. Monitor factory's dynamically changing requirements and recommend changes in contract scope, terms & conditions and KPI's of all IFMS activities accordingly Coordinate work safety and obedience to environmental rules & regulations and support to all factory departments on SLA upgrade/development. Work in close coordination with all departments in order to ensure continuous improvement in the cost and quality of IFMS services. Review the contingency plan regularly and recommend revisions when needed in order to ensure the continuity of production in case of a conflict with existing IFMS Contractor Assist SE Cluster affiliates for the roll out of IFMS implementation by adapting the existing model in Philsa according to their local conditions and requirements. Provide input for yearly budgeting of IFMS activities and keeps a close control on all expenses in order to ensure that they comply with budget.Candidates should have: University degree in Mechanical / Industrial Engineering  2-3 years of experience in a manufacturing environment is preferred Strong team-work and cooperation skills with analytical skills Result orientation & conflict management Good communication skills Fluency in spoken and written English Good command of MS Office Applications Completed or deferred military service for 2 years (For male candidates)
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Senior Financial Analyst İzmir PHILSA
Senior Financial AnalystPHILSA
We are looking for a (Senior) Financial Analyst to be employed in our Factory in Torbalı Izmir, who will assist in the preparation of various results, reports, analyses and budgets related with the fixed/variable cost within strict deadlines.The incumbent of this position will: Collect, validate, consolidate, and analyze timely and accurate information, ensuring that analyses and reports related with budgets and actuals meet established standard costing and management reporting requirements. Gather relevant information to prepare ad-hoc analyses and reports to address management requests and support decision making. Ensure the accurate accounting of manufacturing costs, in compliance with the US GAAP and statutory requirements. Prepare and submit accurate and timely data to ensure full compliance with local regulatory requirements.  Calculate, analyze and communicate identified performance indicators to support the preparation of management highlights and performance reporting to adequately inform management, enabling them to monitor and control manufacturing performance evolution.Candidates should have: A university degree preferably in economics, business administration or engineering with a masters degree in business/finance  Minimum 2 - 3 years of experience in Cost Accounting and/or Auditing and/or Budgeting and Reporting will be an asset Preferably US GAAP knowledge and SAP Skills Excellent skills in MS Office applications Excellent written and verbal communication skills both in English and Turkish Eager to learn and a team player with strong interpersonal skills
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Territory Manager Bursa, İstanbul(Avr.)... PHILIP MORRIS SA
Territory ManagerPHILIP MORRIS SA
We are looking for Sales & Marketing professionals to be employed as Territory Manager in İstanbul  and Bursa.We appreciate enthusiasm and passion in candidates which will be instrumental to drive growth in our business. Besides delivering results; we value Diversity & Inclusion and support unlimited development opportunities to our employees. Certified as a Top Employer, we offer you to gain a depth and breadth of experience that can accelerate your career as we grow our business.Join us to feel the privilege to work for a Top Employer! The incumbent of the positions will:  Develop & Execute a comprehensive commercial plan of the territory including sales, trade marketing and key accounts strategies aligned with national commercial plan Ensure excellent implementation of Company strategy in the field Achieve sales volume and distribution targets in his/her territory Manage/Develop his/her team of Territory Executives to achieve best in-class field executions and outstanding examples of seizing business opportunities Estimate sales volumes accurately Develop and maintain professional business relationship with Distributor Management team under the responsibility Guide management team and sales organization of the Distributor(s) to develop business Candidates should have:  University degree from a reputable university Minimum 5 years of experience in sales preferably in FMCG sector Has people management experience and track record of group success under his/her    leadership Experience in key account management and marketing is an asset Fluency in both spoken and written English Extensive communication skills required to coordinate and direct different parties Strong interpersonal skills with high impact and influence Strong analytical and project management skills Having a strong sense of urgency and quick in taking action with an entrepreneurial spirit Mobile and willing to work in different cities of Turkey/abroad in the future
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Customer Services Coordinator İzmir PHILSA
Customer Services CoordinatorPHILSA
We are looking for a Customer Services Coordinator, to be located in our factory in Torbalı, Izmir, who will establish and develop business plans for export markets in line with assigned roles and responsibilities, including Demand & Supply Planning and Execution process with all relevant activities, Inventory Management, Project Management and Complaint Management to sustain growth in export business at the same time ensuring excellent customer service. The incumbent will: Utilize a collaborative and consensus approach by working with Market Management, Product Development, Production Planning, Finance, EU Customer Services and EU Order Management Teams to ensure timely availability of goods and fulfil Market’s requirements in the most optimal way in line with company objectives Identify, develop, regularly update and report Customer Service Level, Key Performance Indicators, Market Scorecards, Service Level Agreements  Plan and follow up the international shipment of goods of all merchandise (i.e. NTM, tobacco, equipment, spare parts) in right quantity & quality, on time, in a cost effective manner and in line with the local and international laws & regulations as well as the company policy and procedures Develop contingency / backup plans by identifying potential risks in overall process Requirements;  University degree (Management, Engineering Departments) 3-5 years of experience in Supply Chain Management or Demand Planning preferably in a multi-national company Fluency in both written and spoken English Very good command of MS Office applications. SAP knowledge is an asset Strong drive for achievement and strong analytical capability Excellent communication skills Knowledge on Customer Management and Export operations is an asset Flexibility to travel, internationally mobile Completed or deferred military service for 2 years (For male candidates)  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Üretim Operatörü İzmir PHILSA
Üretim OperatörüPHILSA
• Endüstri Meslek Lisesi, Teknik Lise veya MYO; Makina, Motor, Metal veya Torna Tesviye bölümü mezunu• En az 3 yıl sanayide Makina Operatörü veya Bakımcı olarak deneyim kazanmış• Askerlik hizmetini tamamlamış (Erkek adaylar için) 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Tri-generation & Utility Engineer İzmir PHILSA
Tri-generation & Utility EngineerPHILSA
We are looking for a Tri-generation & Utility Engineer for our factory in Torbalı, Izmir, who will be responsible for the tri-generation utility systems in the factory. The incumbent of this position will: Ensure continuous and smooth operation of tri-generation utility systems so that they will meet production requirements and the company's standards Control and ensure preventive mechanical and electrical maintenance  are done by third party and ensure systematic cleaning of equipment/instruments, power and control systems and related systems extension Analyze the most frequent breakdown causes and energy leakage/wastage sources of tri-generation system , recommend solutions to improve equipment efficiency and optimize energy savings Monitor the production needs, control the consumption, define and recommend the budget related with field of responsibility Support the energy/water saving initiatives in factory in order to eliminate wasteCandidates should have: University degree in Electrical Engineer or Electrical / Electronic Engineering  2-3 years of experience on utility systems especially in tri-generation or co-generation system operation in a manufacturing environment is preferred Know-how and experience on automation systems is an asset Strong team-work and cooperation skills with analytical skills Result orientation and good presentation skills Fluency in spoken and written English Good command of MS Office Applications Completed or deferred military service for 2 years (For male candidates)
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
LAMP Trade Channel Field Executives Ankara, İstanbul(Avr.)... PHILIP MORRIS SA
LAMP Trade Channel Field ExecutivesPHILIP MORRIS SA
·         University degree·         Experience or interest in sales & marketing, organization/event management and entertainment activities·         Very good written and verbal communication skills in English·         Dynamic and action oriented·         Strong communication and analytical skills·         Willing to locate in different cities of Turkey  with no restriction to travel·         Valid driving license and solid driving experience·         Completed or deferred military service for 2 years (for male candidates) 
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Elektrik/Elektronik Teknisyeni İzmir PHILSA
Elektrik/Elektronik TeknisyeniPHILSA
İzmir Torbalı'daki fabrikamızda çalışmak üzere üretim, iş güvenliği ve kalite gereklerinin yerine getirilmesi için elektronik bakım ve proses kontrolünü yapacak Elektrik/Elektronik Teknisyeni arıyoruz. Teknik Lise veya Teknik Yüksekokul; Elektrik, Elektronik, Mekatronik, Otomasyon Kontrol Sistemleri bölümü mezunu, En az 5 yıl Elektrik/Elektronik/Mekatronik/Otomasyon  Teknisyeni olarak deneyim kazanmış, Makina yazılımları, Siemens S5, Siemens S7, Allen Bradley  rslogix 5000, Beckhoff Twincat yazılım dillerinden en az birini çok iyi seviyede bilen, Askerlik hizmetini tamamlamış (Erkek adaylar için)Görev Tanımı: Üretim makinelerinin tüm yazılımsal değişikliklerini yapmak, Üretim ekipmanlarının ve makinelerin elektrik/elektronik sistemlerin kurulumunu ve değişiklikleri yapmak, Üretim ekipmanlarının ve makinelerin elektrik/elektronik sistemlerinin periyodik bakım, arıza onarımlarını yapmak, Verimlilik, kalite ve iş güvenliği amaçlarını gerçekleştirmek için ilgili kişilerle işbirliği yapmak, Yedek parça ihtiyaçlarını önermek ve kullanımlarının etkinliğini izlemek,
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Key Account Manager Ankara, İstanbul(Avr.)... PHILIP MORRIS SA
Key Account ManagerPHILIP MORRIS SA
We are looking for Key Account Managers to be employed in İstanbul, Ankara and İzmir to lead particular business plans in Key Account channel.We appreciate enthusiasm and passion in candidates which will be instrumental to drive growth in our business.Besides delivering results; we value Diversity & Inclusion and support unlimited development opportunities to our employees. Certified as a Top Employer, we offer you to gain a depth and breadth of experience that can accelerate your career as we grow our business.Join us to feel the privilege to work for a Top Employer!The incumbent of the positions will: Build, manage and improve business partnership with National Key Accounts Negotiate and achieve agreements within the allocated budget. Making field visits throughout the year to ensure implementation of the agreement terms Ensure the availability of PM products through effective order management to avoid out of stock Understand & analyze customer work flows and bringing new perspectives to improve efficiency &  effectiveness of the processes Play a consultant role to the regions for the management of local chains effectively and efficiently in line with the company strategiesCandidates should have: University degree from a reputable university 5 years of FMCG and/or Key Account Experience Fluency in both spoken and written English Excellent negotiation and interpersonal skills, high customer focus 3rd party management skills No restrictions to travel Good command of MS Office Applications Experience in marketing is an asset MBA degree is an asset
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Specification Engineer İzmir PHILSA
Specification EngineerPHILSA
We are looking for a Specification Engineer to be employed at Philsa, our factory in Torbalı/İzmir, in Quality Assurance organization to plan, establish and coordinate implementation of local manufacturing specifications.The incumbent of the position will: Plan, establish and coordinate implementation of local manufacturing specifications for quality of production Introduce new procedures and quality related improvements on all production process and product specifications on a day to day basis in order to contribute to its optimal functioning to achieve production objectives of the Company Plan and control through engineering change management; material changes of cut filler, flavor and filter parts in SAP system in line with PMI product specifications Plan, establish and control Bills of Materials of Company products in SAP system Lead or participate in special project teams and Quality improvement projects to improve overall factory performanceCandidates should have: University degree in Engineering Excellent written and verbal communication skills both in English and Turkish Strong problem solving and analytical thinking capability Strong communication, team-work and cooperation skills Completed or deferred military service (For male candidates)
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Security Supervisor İstanbul(Avr.), ... PHILIP MORRIS SA
Security SupervisorPHILIP MORRIS SA
The incumbent of the position will be responsible for:  Controlling that third party employees are giving the security service according to and in compliance with the company policies, procedures, instructions and contracts in the HQ and Çamlıca Distribution Center.  Administrating the integrated security systems connected to the Distribution Centers and to coordinate necessary subjects with the relevant departments and Distribution Centers. For Security Supervisor position, we are looking for candidates who have:   Diploma from min 2 years university or equivalent 3 years of security management experience Perfect command of English Very good command of MS Office applications  Mobile and able to travel Male candidates should have completed their military service Strong organization and planning skills and who have demonstrated strength in coaching and leading others, teamwork and cooperation, analytical & learning ability, and achievement orientation. 
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Environmental, Health, Safety&Security Engineer İzmir PHILSA
Environmental, Health, Safety&Security EngineerPHILSA
We are looking for an Environmental, Health, Safety, & Security Engineer in Izmir, who will develop, implement, maintain and improve safety and security activities and programs that ensure compliance with the relevant legislation and protection of company personnel and assets. Develop and implement health, safety, environment (and security programs); create and sustain a climate of environmental, health, safety (and security) consciousness within the company. To ensure that design and operational activities in are in line with Turkish Health, Safety, Environmental and Security regulation requirements and PMI standards. Analyze and evaluate the workplace hazards by conducting risk assessments, inspections and audits and monitor the technical certification of all new equipment and safety systems. Carry out regular health, safety, environment (and security) audits to ensure that employees, facilities and assets are properly protected. Develop and maintain security and civil defense programs that satisfy Company policies and ensures compliance with relevant legislation. Establish and maintain positive contacts with Health, Safety, Environmental (and Security) institutions, government agents and local authorities.Candidates should have: A university degree on engineering sciences. In possession of A or B-Grade OHS certificate-preferable Min 5 years working experience on environmental, health, safety, (and preferable also security) in a reputable company. Working experience with ISO 14001, and OHSAS 18001 systems Perfect command of English Very good command of MS Office applications Mobile and able to travel Male candidates should have completed their military service
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Environmental, Health, Safety&Security Engineer İstanbul(Avr.), ... PHILIP MORRIS SA
Environmental, Health, Safety&Security EngineerPHILIP MORRIS SA
We are looking for an Environmental, Health, Safety, & Security Engineer in Istanbul, who will develop, implement, maintain and improve safety and security activities and programs that ensure compliance with the relevant legislation and protection of company personnel and assets. Develop and implement health, safety, environment (and security programs); create and sustain a climate of environmental, health, safety (and security) consciousness within the company. To ensure that design and operational activities in are in line with Turkish Health, Safety, Environmental and Security regulation requirements and PMI standards. Analyze and evaluate the workplace hazards by conducting risk assessments, inspections and audits and monitor the technical certification of all new equipment and safety systems. Carry out regular health, safety, environment (and security) audits to ensure that employees, facilities and assets are properly protected. Develop and maintain security and civil defense programs that satisfy Company policies and ensures compliance with relevant legislation. Establish and maintain positive contacts with Health, Safety, Environmental (and Security) institutions, government agents and local authorities.Candidates should have: A university degree on engineering sciences. In possession of A or B-Grade OHS certificate-preferable Min 5 years working experience on environmental, health, safety, (and preferable also security) in a reputable company. Working experience with ISO 14001, and OHSAS 18001 systems Perfect command of English Very good command of MS Office applications Mobile and able to travel Male candidates should have completed their military service
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Information Protection & Governance Professional İstanbul(Avr.), ... PHILIP MORRIS SA
Information Protection & Governance ProfessionalPHILIP MORRIS SA
We are looking for a (Senior) Information Protection & Governance Specialist to be a part of the global IPG (Information Protection & Governance) team based in Istanbul, who will be responsible from EEMA South Region (Eastern Europe & Turkey & Middle East & Africa). The incumbent of the position will:  Provide IPG expertise and structured governance to colleagues in information systems and other functions, on matters such as applicable policies, standards, procedures and guidelines, efficient use of tools and technologies, retention and disposal of company information, and effective controls/governance in relation to the processing of high-value Company information. Propose/drive improvement of selected processes and core capabilities in the areas of information security and/or information management through activities such as development of specifications for delivery and deployment, risk assessment/management/mitigation, development and application of processes, standards, procedures and guidelines, and related controls and tools. Contribute to development and maintenance of key assets that are part of the IS function's Quality Management System for regulatory compliance, in response to diverse internal audit and service/product quality related requirements. Exploit opportunities to enhance the protection of higher-value Company data and automate the disposal of lower-value Company data. Effectively and constructively engage with stakeholders to seek consensus and support for IPG activities. Efficiently collaborate with local and international colleagues  to achieve common goals Raise and maintain awareness about Information Security within the company Candidates should have/be: University degree in Computer Engineering or Management Information Systems 2-5 years of working experience in IS/IT matters or equivalent (in areas relevant to information protection and/or information management domains) Flexibility to travel frequently and stay up to 3 months in countries of responsibility. Experience with large-corporation IT management, in areas such as problem/change management, infrastructure operations, information retention, and IT controls/audit is an advantage Excellent communicator, able to explain clearly and persuade Excellent written and verbal communication skills both in English and Turkish (Knowledge of French and/or Arabic is an asset)
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
Operations Planning Analyst İzmir PHILSA
Operations Planning AnalystPHILSA
We are looking for an Operations Planning Analyst for our factory in Torbalı, Izmir who will be responsible for analyzing the target and actual performance to provide the management with decision making tools, preparing long-term production plans and identifying new investment requirements or underutilizations with capacity analysis. The incumbent of the position will: Prepare operational performance reports, analyze deviations from targets and identify potential causes. Follow up sales volume estimates, conduct long-term man-machine capacity analysis and guide Management on new investment requirements or underutilizations. Prepare presentations and supportive documents for management Coordinate Suggestion Box activities at Philsa and inform management on system performance regularly Prepare internal communication documents Follow up productivity & cost controlling initiatives and maintain platforms to ensure sharing and tracking of them. Ensure proper co-ordination and communication with various departments in Philsa and other PMI manufacturing centers planning departments  Candidates should have: University degree in Engineering, Management or in another related field Minimum 1 year of experience in planning / numerical analysis Fluency in spoken and written English Good command of MS Office applications Strong problem solving and analytical thinking capability Strong communication, team-work and cooperation skills
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı
Purchasing Agent İstanbul(Avr.), ... PHILIP MORRIS SA
Purchasing AgentPHILIP MORRIS SA
We are looking for a Purchasing Agent for our headquarter in İstanbul, who will purchase all required indirect material and services in correct quality, quantity, on time and in line withthe company policy and procedures. University degree preferably in Engineering, Business Administration or Economics Excellent written and verbal communication skills both in English and Turkish Strong problem solving, decision making and analytical, creative thinking and learning skills Strong communication, team-work and cooperation skills Excellent MS Office Applications
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Information Systems Analysts İstanbul(Avr.), ... PHILIP MORRIS SA
Information Systems AnalystsPHILIP MORRIS SA
At least a bachelor's degree in computer science, information technology, industrial engineering or a relevant field Min 5 years of experience in Information Services domain Having background about digital world Experience in project management (PMP is a plus) and service delivery with ITIL methodology Ability to engage with multi-functional stakeholders, operate and deliver in a complex environment Very good written and verbal communication skills in English Strong drive, analytical skills, customer focus and ability to work in and with teams
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı
Technical Purchasing Agent İzmir PHILSA
Technical Purchasing AgentPHILSA
We are looking for a Technical Purchasing Agent for our factory in Torbalı, Izmir, will plan and purchase all required factory supplies including technical materials, production machinery and kits and related services to meet the requirements of Philsa and South European countries in the right quality and quantity in line with production requirements as well as company policy and procedures. University degree preferably in Engineering, Business Administration or Economics Excellent written and verbal communication skills in English Strong problem solving, action orientation and learning on the fly skills Strong communication, team-work and cooperation skills Excellent MS Office Applications
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Purchasing Agent İzmir PHILSA
Purchasing AgentPHILSA
We are looking for a Purchasing Agent for our factory in Torbalı, Izmir, who will purchase all required production and technical materials (i.e. Non Tobacco Materials and foreign tobacco, machinery, spare parts) to meet the requirements of Philsa and South European countries in the right quality and quantity in line with production requirements as well as the stock level planning & ordering strategies, and company policy and procedures. University degree preferably in Engineering, Business Administration or Economics Excellent written and verbal communication skills both in English and Turkish Strong problem solving, decision making and analytical, creative thinking and learning skills Strong communication, team-work and cooperation skills Excellent MS Office Applications
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
Saha Müdürü-Doğu Bölgeler Amasya, Diyarbakır... PHILIP MORRIS SA
Saha Müdürü-Doğu BölgelerPHILIP MORRIS SA
Doğu Bölgeler Müdürlüğü’ne bağlı olarak görevlendirmek üzere; Ticari plan hazırlamak, yeni gelişim fırsatlarını tespit etmek, hedeflere ulaşılması için uygulanacak eylem planını belirlemek ve bölgedeki satış ekibini yönetmek suretiyle görevlendirildiği bölgenin ticari potansiyelini geliştirecek Saha Müdürleri arıyoruz.Pozisyonun görev tanımı aşağıdaki gibi olacaktır: Satış, ticari pazarlama ve zincir mağazalar stratejisi ve eylem planları dahil olmak üzere bölge için kapsamlı bir ticari plan hazırlamak Bölgenin hedeflerinin ulusal ticari plana uygunluğunu sağlamak Satış hacimlerini doğru bir şekilde tahmin etmek, satış noktalarında/distribütörlerde ideal stok düzeyiyle satış hedeflerine ulaşılmasını sağlamak Şirket stratejisinin sahada mükemmel bir şekilde uygulanmasını sağlamak Sınıfının en iyisi saha uygulamaları geliştirmek ve işle ilgili fırsatları yakalamak üzere,  Saha İş Geliştirme Uzmanlarından oluşan ekibi geliştirmek Distribütör Yönetim ekibiyle profesyonel iş ilişkisi tesis etmek ve sürdürmek İş gelişimi konularında, Distributörün yönetim ekibine ve satış organizasyonuna rehberlik etmekAdayların aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekmektedir: Üniversite mezunu Satış alanında minimum 3 yıllık deneyim (tercihen Hızlı Tüketim Ürünleri sektöründe) Ekip yönetimi deneyimi Tercihen Zincir Mağazalar yönetimi alanında deneyim Tercihen iyi seviyede İngilizce dil bilgisine sahip Farklı tarafları koordine etmek ve yönlendirmek için gelişmiş iletişim becerileri Güçlü kişilerarası anlayış, ikna ve etkileme kabiliyeti Güçlü analitik düşünme ve proje yönetimi becerileri Girişimci bir ruhla hızlı bir şekilde harekete geçme becerisi Gelecekte Türkiye'nin farklı şehirlerinde çalışma engeli bulunmama Askerlik hizmetini tamamlamış veya 2 yıl tecilli olma (Erkek adaylar için)
Sürekli / Tam zamanlı         En az 3 yıl tecrübe İlan Detayı
Territory Executive Adana, Ankara, ... PHILIP MORRIS SA
Territory ExecutivePHILIP MORRIS SA
We are looking for Territory Executives who will work in the field within their defined territory as part of our regional sales teams. Candidates should have: Bachelor’s degree from a reputable university 1 year of sales experience is an asset Good written and verbal communication skills both in English and Turkish Dynamic, result and action oriented individual with problem solving skills Strong interpersonal skills with high impact and influence High customer focus and teamwork spirit Eager to build a sustainable career in sales Willing to locate in different cities of Turkey  with no restriction to travel Valid driving license and solid driving experience Completed or deferred military service for 2 years (for male candidates)  
Sürekli / Tam zamanlı         En az 1 yıl tecrübe İlan Detayı