SunExpress Güneş Ekspres Havacılık A.Ş. 

Şirket BilgileriŞirket Kuruluş Yılı: 1989


SunExpress - Güneş Ekspres Havacılık A.Ş

SunExpress, her ikisi de dünyanın önemli havayolu şirketlerinden Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın eşit ortaklığında 1989 yılında Antalya’da kuruldu. İlk uçuşunu 1990’da yapan şirket, halen faaliyetlerini güçlü hissedar yapısından gelen Alman ve Türk sivil havacılığının zengin bilgi birikiminden faydalanarak sürdürüyor. 

Almanya başta olmak üzere, uzun süre Avrupa ile Antalya arasında turistik charter seferleri düzenleyen SunExpress, 2001 yılında başlattığı Antalya-Frankfurt uçuşlarıyla, Türkiye’nin yurtdışına tarifeli sefer düzenleyen ilk özel havayolu oldu.

O günden bu yana tarifeli uçuşlarının sayısını hızla artıran SunExpress, 2006’nın Mart ayında 2. merkezini İzmir’de açtı ve buradan iç hat seferlerine başladı. SunExpress, iç hat seferleriyle birlikte İzmir’i Anadolu şehirlerine aktarmasız uçuşlarla bağlayan ilk havayolu oldu ve halen İzmir’den Türkiye’nin farklı bölgelerine en çok uçuş gerçekleştiren havayolu şirketi olarak faaliyetlerine devam ediyor. 

SunExpress, 2011 yılına gelindiğinde ise Almanya’daki kardeş kuruluşu “SunExpress Almanya”yı kurdu ve  Almanya ile Türkiye arasındaki uçuşlarının yanı sıra Almanya’da Mısır’ın Kızıl Deniz Bölgesi, İspanya’nın Kanarya Adaları ile Girit ve Rodos gibi Yunan Adaları’na da turistik uçuşlar düzenlemeye başladı. Frankfurt–Hahn’ı, geçtiğimiz yıl içerisinde Alanya-Gazipaşa, Bremen, Enfidha (Tunus) ve Strazburg’u bu yıl ise Konya Kopenhag, Lyon, Nantes ve Paris destinasyonlarını uçuş ağına dahil etmiştir.

SunExpress’in Türkiye ve Almanya’da 3.400’ü aşkın çalışanı bulunuyor. Çok kültürlü ve donanımlı insan kaynağı ile Antalya’nın en büyük işvereni konumundadır.

SunExpress Avrupanın en modern filolarından birisine sahiptir. 64 Boeing ve 2 Airbus uçağı ile toplamda 12.676 koltuk kapasitesine sahiptir.

Faaliyet gösterdiği sektörler: Hava Taşımacılığı

Firma web sitesi: sunexpress.com


Çalışma Şekli

Haftaiçi Çalışma Şekli: 00.00 - 00.00

Haftasonu Çalışma Saatleri (Cumartesi): 00.00 - 00.00

Haftasonu Çalışma Saatleri (Pazar): 00.00 - 00.00

Açıklama: Ofislerimiz Pazartesi - Cuma 08:30-18:00 saatleri arasında açıktır.


Sosyal ve Yan Haklar
Servis
Özel Sağlık Sigortası
Yemek Kartı (Ticket, Multinet, Sodexo vb.)
Prim
Tam Gün Sağlık Hizmetleri
Kaza SigortasıÇalışan Profili

Beyaz Yaka Çalışan Sayısı: 3000-3999


SunExpress Güneş Ekspres Havacılık A.Ş. İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 9
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
LOGISTIC OFFICER Antalya SunExpress
LOGISTIC OFFICERSunExpress
We are looking for Logistic Officer and an excellent team member who will work in SunExpress Antalya Airport Logistics Department.University degree. Three years of work experience in Logistics/Cargo or related field.Good level of English written and spoken. No military obligation for male candidates. Excellent communication skills. Team oriented. Excellent planning and organization skills. High learning capacity. Be able to work in shifts. Valid driver’s license, clean driving record(at least B).Strong computer skills and proficiency in Microsoft Office applications.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
UÇUŞ HOSTESİ (KABİN MEMURU) Adana, Adıyaman... SunExpress
UÇUŞ HOSTESİ (KABİN MEMURU)SunExpress
Uçma fikri sizi heyecanlandırıyor mu? Masabaşı işler size göre değil mi? Belki de hayalinizdeki meslek SunExpress’de.25 yılı aşkın tecrubemizle, yolcularımızı sevdiklerine ulaştırıyoruz. 1000’i aşkın kabin memurumuz hergün yolcularını büyük bir mutlulukla uçaklarımızda ağırlıyor.Türk misafirperverliğini uçuş emniyeti ile mükemmel şekilde harmanlayan dinamik ve çok yönlü bir meslek edinmek istemez misiniz? Ya mesleğiniz boyunca farklı şehirler ve ülkeler görmeye ne dersiniz?Cevabınız “Evet” ise ve aşağıdaki kriterlere sahipseniz biz de sizinle tanışmak ve sizi SunExpress ailemize dahil etmek için sabırsızlanıyoruz.T.C. vatandaşı iseniz ve T.C. Pasaportuna sahipseniz20 - 35 yaşları aralığındaysanız Yurt içi en az lise diploması veya Yurt dışında okumuş olan adaylarımızdan lise denklik belgesi ibraz edebileceksenizİyi derecede Türkçe ve İngilizce biliyorsanız (ek dil tercih sebebidir)Bayan adaylar için 1.60 m - 1.80 m boy arasında ve uygun boy-kilo orantısına sahipsenizBay adaylar için 1.65 m - 1.85 m boy arasında ve uygun boy-kilo orantısına sahipsenizKabin memuru üniforması giyildiğinde, vücudunun görünecek yerlerinde dövme, piercing, yara izi vb. bulunmuyorsaDış görünüşüne özen gösteriyor ve İyi derecede yüzme biliyorsanız
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
CAPTAIN ** Tüm Türkiye SunExpress
CAPTAINSunExpress
B737 NG Captains Required ;ATPL (A) license issued in accordance with JAR-FCL or ICAO standards. Class 1 medical certificate issued in accordance with JAR-FCL 3, EASA Part-MED or ICAO standards.Min 4000 flight hours total experiance. Min 1500 flight hours on aircraft heavier than 27000 kg MTOW. Min 3 years airline pilot experience (starting with type rating endorsement date).Min 500 hours active PIC experience (on a aircraft more than 19 seat capacity and heavier than 27000 kg MTOW).Min level 4 ICAO English proficiency. Valid B737 NG Type Raiting is required for ICAO licenced pilots.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
AIRWORTHINESS REVIEW SPECIALIST Antalya SunExpress
AIRWORTHINESS REVIEW SPECIALISTSunExpress
SunExpress seeks an experienced, talented, passionate Airworthiness Review Specialist and excellent team member who will work in SunExpressAntalya Airport Offices.University Graduate degree in School of Civil Aviation or Industrial EngineeringHave a good knowledge of Turkish DGCA rules and regulations  Have a good understanding of SHY/EASA Part M, SHY/EASA Part 21, SHY/EASA Part 145, SHT OPS/AIR OPSGood level of knowledge of MS Office applications Good command of written and spoken English  Preferably having experience in aviation and related aviation regulations Strong team work and team management ability and excellent analytical, organizational and relationship management skillsGood time management and focus on deadlines Strong interpersonal & communication skills, team player Completed military service for male applicants Living or able to live in Antalya
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
FOLLOW YOUR DREAMS (Pilot Training Program) Ankara, Antalya... SunExpress
FOLLOW YOUR DREAMS (Pilot Training Program)SunExpress
SunExpress, Turkey’s leading private carrier focused on international and domestic flights, and Avion Training, an international high-quality training organisation join forces!To accommodate their growing fleet of modern Boeing 737NG’s and the expanding network of SunExpress new professional pilots are needed. We are therefore looking for well-motivated candidates with the Turkish nationality who want to become an airline pilot with SunExpress.SunExpress offers job guarantee after successful completion of the training. Study financing is available. High-quality training according to the latest International training philosophies and standards. The training takes place in Turkey and The Netherlands; Training duration approx. 18 months.Training starts in 2017.  Interested candidates will be invited to information sessions which will be organised at various locations in Turkey. After the information sessions, candidates will be asked to undergo our pilot selection to ensure that they have what it takes to complete the training successfully and get one of the most wanted jobs in the world!  Admission Qualifications of the candidates;Date of Birth: 01-09-1987 or later  Four year University degree (equivalent qualification certification for foreign degrees) Preferable high school degree with mathematics and physics.More than three years postponement of the Turkish Military Service is accepted, preference is the completion of the Turkish Military Duty (for male candidates).Possession of a valid passport without restrictions and able to obtain any visa.Health Requirements: Must meet the International Civil Aviation Organization (ICAO) Annex-1 and JAR FCL 3 Commercial Airline Pilot requirements. Foreign Language (English) Requirement:Must show documented proof dated within the last two years of English language ability at the minimum scores shown below;TOEIC (Reading 385, Listening 400, Speaking 160, Writing 150) TOEFL IBT (Reading 21, Listening 21, Speaking 22, Writing 20) IELTS (Reading 6.5, Listening 6, Speaking 6.5, Writing 6) If you want to join this program:Please fill out the application form in English.Avion Training will assess the papers and if your qualifications match with the admission requirements you will receive an invitation for one of the information sessions. The information sessions will be in the English Language and are not a part of the selection process.If your qualifications do not match, you will receive a letter which indicates the reason for rejection.  Attending the information session is by INVITATION only.
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
STAJYER Antalya SunExpress Güneş Ekspres Havacılık A.Ş.
STAJYERSunExpress Güneş Ekspres Havacılık A.Ş.
Değerli öğrenciler;Şirketimiz 2016 yılında, üniversitelerin havacılık bölümleri,uçak ve uzay mühendisliği, bilgi işlem ve grafik tasarım bölümlerinden stajyer öğrenci kabul edecektir.Uçak ve uzay mühendisliği, bilgi işlem ve grafik tasarım bölümü öğrencileri kariyer.net vasıtası ile başvurularını bizlere ulaştırabilirler.Havacılık okulu stajyer alımları, yalnızca Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yönlendirilen Havacılık okullarını kapsamaktadır.Yerleştirme işlemleri SHGM’nin oluşturmuş olduğu ve yukarıda adresi verilen program vasıtası ile gerçekleştirilecektir. Konuyla ilgili detaylı bilgiye okullarınızın öğrenci işlerinden ulaşabilirsiniz.Yukarıda bahsedilen bölümler ve usuller dışındaki staj başvuruları dikkate alınmamaktadır.Saygılarımızla,SunExpress İnsan Kaynakları
Stajyer        İlan Detayı
OPEN APPLICATION GENERAL Ankara, Antalya... SunExpress
OPEN APPLICATION GENERALSunExpress
Still Unsure?Please feel free to get in touch and send us a general application.Even if we don't have suitable vacancy at the present that corresponds to your background or career goals, when a vacancy arises that matches your profile we will get in touch with you.We are delighted that you're interested in our company.SunExpressHuman Resources
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
FIRST OFFICER Ankara, Antalya... SunExpress
FIRST OFFICERSunExpress
We are looking for Turkish First Officers and a good team member, who will be based in Antalya, Izmir, Ankara or İstanbul (SAW). Min age of 21 years Min CPL (A) / IR (A) Licence and IR on multi-engine aircraft Have MCC course ATPL (A) theoretical knowledge exams passed Have a valid JAR FCL 3 class 1 medical certificate English language proficiency for F/O candidates must be; TOEIC (Reading 385, Listening 400, Speaking 160, Writing 150) TOEFL IBT (Reading 21, Listening 21, Speaking 22, Writing 21) IELTS (Reading 6.5, Listening 6, Speaking 6.5, Writing 6) Have university degree No obligation of military service for male candidates
Sürekli / Tam zamanlı        İlan Detayı
IT SYSTEM ADMIN Antalya SunExpress
IT SYSTEM ADMINSunExpress
SunExpress seeks an experienced, talented, and passionate IT System Admin to focus on critical systems as a high-level individual contributor to a growing IT Service Management Team in SunExpress Antalya Headquarter. Minimum two years of Technical University Degree and three years applicable work experience; Track record in systems supports for application and system level monitoring for new initiatives as well as steady state support of existing systems. Knowledge of airline business systems is a plus. Proven ability to effectively and efficiently diagnose an issue and propose or implement a solution. Strong customer service skills with high level of professionalism, and ability to work with complex situations. Excellent problem-solving and interpersonal skills. Applications Operations and Maintenance. Update technical and operational documentation and training. Experience with the user account creation and management, system logging and auditing. Excellent oral and written communication skills in English and German Language skills are an asset. Available to travel %25.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı