Karsan 

Şirket Bilgileri

http://www.karsan.com.tr 

Karsan

Türkiye’nin ilk ve tek çok markalı ticari araç üreticisi Karsan, otomotiv sektöründeki 40 yılı aşkın deneyimi ile modern ve esnek üretim tesislerinde dünyanın önde gelen markalarına hizmet veriyor.

1966 yılında Bursa’da kurulan, 1979 yılından itibaren Koç Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Karsan, 1998’de İnan Kıraç’ın çoğunluk hisselerini almasıyla birlikte Kıraça Holding bünyesine dahil oldu.

1981 yılından bu yana ticari araç üreten Karsan’ın Bursa Akçalar’daki fabrikasının yatırımına 1998 yılında başlandı, Ekim 1999’dan itibaren de üretime geçildi. Bugün çift vardiyada 40 bin, üç vardiyada 60 bin araç üretebilecek yapıda olan Karsan Akçalar Fabrikası, ilave yatırımlarla 100 bin adete çıkartılabilecek bir kapasiteye sahip. Otomobilden kamyona her türlü aracı üretebilecek şekilde tasarlanan Akçalar Fabrikası, Bursa şehir merkezine 30 km uzaklıkta olup, 80.000 metrekaresi kapalı toplam 200.000 metrekarelik bir alan üzerinde yer alıyor.

2002 yılından itibaren otomotiv sanayiinde Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumunda olan Karsan, bugün Peugeot lisansı ile Peugeot Partner,  Hyundai lisansı ile Hyundai HD 35/75, Renault Trucks lisansı ile Renault Trucks Premium Uzunyol, Citroen lisansı ile Citroen Berlingo ve kendi markası ile J9 Premier’in üretimini gerçekleştiriyor. 2009 yılı içinde de Renault Trucks için sırasıyla Kerax ve Lander modellerinin üretimine başlayacak.

Karsan’ın üretimini yapmakta olduğu Peugeot, Citroen ve Renault Trucks marka araçların yurtiçindeki distribütörlüğünü sırasıyla; Peugeot Otomotiv Pazarlama A.Ş., Baylas Otomotiv A.Ş. ve Renault Trucks Türkiye sürdürmekte. Karsan J9 Premier ve Hyundai HD Serisi’nin distribütörlüğü ise Kıraça Holding A.Ş.’nin iştiraki olan Karsan Otomotiv Sanayi Mamulleri Pazarlama A.Ş. yürütmekte. Karsan araç üretiminin yanı sıra, Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikasında Ford, Tofaş, Renault Trucks, Türk Traktör gibi firmalara pres, kaynak, kataforez, boya ve montaj gibi endüstriyel hizmetler de sağlıyor.

2007 yılında 10 bin 8 adet araç satışı gerçekleştiren Karsan, toplam satışının yüzde 13’ünü ihraç etmiş ve 207 milyon dolar ciro elde etmiştir. Aynı çatı altında kendi markası da dahil olmak üzere beş farklı markanın  üreticisi konumunda olan Karsan; 2010 yılından itibaren ürün tasarımı ve mühendislik çalışmalarına ağırlık vermeyi, 2012 yılında ise ihracata dayalı bir üretim merkezi haline gelmeyi hedefliyor. Karsan, Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023’e geldiğimizde ise Türk Otomotiv Sanayii için planlanan 100 milyar dolarlık ihracat hedefinde söz sahibi olmak istiyor.

İSO’nun 2007 yılında yaptığı araştırmaya göre, “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 191. sırada yer alan Karsan’da bugün 846 kişi çalışıyor. Yüzde 52.36’sı Kıraça Grubu, yüzde 12.52’si Diniz Grup, yüzde 2.25 İnan Kıraç’a ait olan Karsan’ın yüzde 32.75 oranında hissesi ise İMKB’de işlem görmekte. Karsan misyonunu; “Türk Otomotiv Sanayii'nde atıl kapasite oluşumuna izin vermeyecek fason üretim modelini oluşturmak ve bu modeli kullanarak birçok farklı marka için üretim yapmak suretiyle ihracata yönelmek”; vizyonunu ise “Farklı markaları aynı anda üreten, her türlü teknik kapasitesini Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen otomotiv kuruluşlarının kullanımına açmış, özel ürünleri de üretebilecek esnek bir üretici konumu ile Türk Otomotiv Sanayii’nde fason üretim modelinin lideri olmak” şeklinde tanımlıyor.

www.karsan.com.tr

 
Karsan İş İlanları


Açık pozisyon sayısı: 3
Pozisyon Şehir/Ülke Firma Adı
İş Geliştirme Sorumlusu Bursa Karsan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
İş Geliştirme SorumlusuKarsan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
Sınırsız Ulaştırma Çözümleri sunma vizyonuyla otomotiv ana sanayisinde faaliyet gösteren fabrikamızın İş Planlama, Geliştirme ve Projeler Direktörlüğü'nde takım arkadaşı olmaya istekli  İş Geliştirme Sorumlusu arayışı içerisindeyiz.Adaylarımızda Aradığımız ÖzelliklerÜniversitelerin tercihen mühendislik fakültelerinden mezun, Tercihen benzer iş tecrübesine sahip, İyi seviyede ingilizce bilen, Analitik düşünebilen ve bütünsel bakış açısına sahip, Temsil yeteneği güçlü,
Sürekli / Tam zamanlı         En az 2 yıl tecrübe İlan Detayı
İş Sağlığı ve Güvenliği Mühendisi Bursa Karsan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
İş Sağlığı ve Güvenliği MühendisiKarsan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
Sınırsız Ulaştırma Çözümleri sunma vizyonuyla otomotiv ana sanayisinde faaliyet gösteren fabrikamızın İnsan Kaynakları Müdürlüğü bünyesinde sorumluluk almaya istekli, ekip çalışmasına yatkın B sınıfı İSG Mühendisi arayışı içerisindeyiz.Adaylarımızda Aradığımız ÖzelliklerÜniversitelerin tercihen mühendislik fakültelerinden mezun, Tercihen otomotiv sanayi uygulamalarına hakim ve üretim alanlarında görev almış,En az beş yıl ilgili alanda deneyim sahibi, İyi seviyede ingilizce bilen, Karsan pozitif bakış açısıyla İSG konusunda şirkete yeni bir soluk getirecek,İSG konusunda markalaşmak isteyen, Analitik düşünebilen ve bütünsel bakış açısına sahip, İkna ve temsil yeteneği güçlü,
Sürekli / Tam zamanlı         En az 4 yıl tecrübe İlan Detayı
Garaj Yöneticisi İstanbul(Asya) Karsan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
Garaj YöneticisiKarsan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
Sınırsız Ulaştırma Çözümleri sunma vizyonuyla otomotiv ana sanayisinde faaliyet gösteren fabrikamızın Satış Sonrası Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde sorumluluk almaya istekli, ekip çalışmasına yatkın Garaj Yöneticisi arayışı içerisindeyiz.Adaylarımızda Aradığımız ÖzelliklerÜniversitelerin tercihen Makine Mühendisliği bölümünden mezun, En az beş yıl ilgili alanda deneyim sahibi, İyi seviyede ingilizce bilen, Teknik problemleri çözebilecek bilgiye sahip, Yetkili servis ilişkilerini yürütebilecek iletişim yetkinliğinde olan, Kısa ve uzun vadeli planlama ve organizasyon yapabilen.
Sürekli / Tam zamanlı         En az 5 yıl tecrübe İlan Detayı