Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir?

Elektrikli Cihaz Teknolojisi programı başta elektrikli ev cihazları olmak üzere her çeşit elektrikli cihazın bakım onarım hizmetini karşılayacak teknik eleman yetiştirmeyi ve sanayi, teknoloji, enerji gibi alanlardaki üretim sürecindeki ara eleman ihtiyacını karşılamayı hedefleyen ön lisans bölümüdür. Bölümle ilgili araştırma yapılırken Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü nedir sorusunun yanıtı aranır. Bu bölümün amacı; teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte günlük hayat içinde sıkça kullanılan elektrikli aletlerin üretiminden bakım aşamasına kadar mesleğin gerektirdiği bilgi ve beceriye sahip bireyler yetiştirmektir. Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü ile kişilerin; teorik, interaktif ve uygulamalı eğitimler ile işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik donanım sahibi elemanlar olarak yetişmeleri hedeflenir. Öğrencilerin araştırma yönlerinin artırılması, rapor hazırlama tekniklerini bilmeleri ve mesleki beceriye sahip olabilmeleri diğer kazanım hedefleridir. Bu bölüm mezunları çalıştıkları kurumlardaki elektronik cihazların üretiminden, arıza tespitinden ve onarımından sorumludur.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümü iki yıllık bir ön lisans programıdır. Elektrikli Cihaz Teknolojisi sıralama bilgisi yıldan yıla değişiklik gösterebilir. Ön lisans programının ilk yıllarında teknik dersler mevcutken ikinci yılında öğrencilere mezuniyet sonrası mesleki donanım kazandırmak adına uygulamalı dersler verilir. İlgili ön lisans bölümü birden fazla üniversitede bulunmaktadır. Öğrencilerin mezun olmak için dört yarıyılda toplam 120 AKTS'yi ve staj programlarını tamamlamaları gerekir. Üniversitelerin başarı ya da mezuniyet şartlarının üniversitelerin kararına göre değişebileceği unutulmamalıdır. Öğrenciler ön lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra DGS'den yeterli puanı alabilmeleri hâlinde; Elektrik Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği bölümlerine geçiş yaparak lisans eğitimi alabilirler.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Elektrikli Cihaz Teknolojisi taban puanları her sene değişiklik göstermektedir. Bu alandan mezun olmak isteyenlerin mezun olmadan önce tamamlamaları gereken bazı dersler bulunur. Elektrikli Cihaz Teknolojisi dersleri şunlardır:

 • Ölçme Tekniği
 • İklimlendirme Sistemleri
 • Dijital Okuryazarlık
 • Alternatif Akım Devreleri
 • Arıza Analizi
 • Cihaz Kurulumu
 • Elektrik Motorları ve Sürücüleri
 • İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
 • Sistem Analizi ve Tasarımı
 • Mikrodenetleyiciler
 • Küçük Ev Aletleri
 • Kumanda Devreleri
 • Ev Cihazları
 • Bilgisayar Destekli Çizim

Bu dersler haricinde seçmeli dersler de bulunmaktadır.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Mezunu Ne İş Yapar?

Bölüm ile ilgili araştırma yapanların en çok merak ettiği sorulardan biri de elektrikli cihaz teknolojisi ne iş yapar sorusudur. Program mezunları; araştırma yeteneklerini, rapor hazırlama tekniklerini, girişimcilik ve dijital okuryazarlık becerilerini kullanarak sorun analizi yapabilirler. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerine katılarak yeni ürünler yaratabilirler. Üretim, bakım ve onarım kısmındakiler kullanacakları malzemelerin teminatı aşamasında da yer alabilirler. Ayrıca elektrikli cihaz üretiminin yapıldığı birçok firmada kalite kontrol, AR-GE ve teknik servis elemanı olarak görev yapabilirler. KPSS'de başarılı olanlar bu alanda elektrikli cihaz teknikeri unvanıyla devlet kurumlarında çalışma imkânına sahip olurlar. Elektrikli cihaz teknolojisi maaşları özel sektör ve kamu iş imkânlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Elektrikli cihaz teknolojisi iş imkanları kamu sektörünün yanı sıra özel sektörde de çok çeşitlidir. Bu bölüm mezunları elektrikli ev aleti üretimi yapan firmalarda elektrik elektronik teknikeri olarak çalışabilirler. Ek olarak elektronik bileşenlerin bakımını ve onarımını yapabilme bilgisine sahip olanların elektrik bakım elemanı olarak görev almaları da mümkündür. Bunun yanı sıra iki yıllık Elektrikli Cihaz Teknolojisi bölümünü tamamladıktan sonra DGS'ye girerek Elektrik Mühendisliği bölümüne geçenler ve bölümden başarıyla mezun olanlar sektörde elektrik mühendisi olarak da çalışabilirler. Bu alandan mezun olarak kariyerlerini planlamak isteyenler Kariyer.net sayfasını ziyaret ederek burada yer alan elektrik teknikeri iş ilanları gibi ilanları inceleyebilir ve ilgili ilanlara başvuru yapabilirler.

Elektrikli Cihaz Teknolojisi Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Balıkesir Üniversitesi
Elektrikli Cihaz Teknolojisi 5 40 241,68246 1,760,748
2
Çankırı Karatekin Üniversitesi
Elektrikli Cihaz Teknolojisi 5 25 235,11574 1,881,544
3
Dicle Üniversitesi
Elektrikli Cihaz Teknolojisi 5 40 262,76313 1,402,945
4
Ege Üniversitesi
Elektrikli Cihaz Teknolojisi 5 70 290,02974 1,007,741
5
Şırnak Üniversitesi
Elektrikli Cihaz Teknolojisi 5 25 229,77354 1,982,549