Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Gıda Mühendisliği Bölümü

Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir?

Gıda Mühendisliği insanlığın temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacını en iyi şekilde karşılanmasını sağlamak için sektöre kalifiye eleman yetiştirmek üzere kurulmuştur.

Gıda Mühendisliği bölümünün amacı, gıda kaynaklarını en iyi şekilde koruyacak ve kullanacak, gıda sektörüne fayda ve katkı sağlayacak kişileri bilimsel eğitimler ile yetiştirerek sektöre kazandırmaktır.

Gıda Mühendisliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplin, sorumluluk sahibi, hijyen kurallarına önem gösteren, dikkatli, gıda sektörüne ilgili olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Gıda Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Gıda Mühendisliği bölümünde, 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Gıda Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Gıda Mühendisliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları boyunca gıda kaynaklarının yönetilmesi, gıda analizleri, gıdanın kimyasal yapısı hakkında detaylı ve bilimsel eğitimler ile karşı karşıya geleceklerdir.

Gıda Mühendisliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Kimya,
  • Analitik Kimya,
  • Organik Kimya,
  • Moleküler Biyoloji Genetik,
  • Gıda Katkı Maddeleri,
  • Gıda Biyokimyası,
  • Mühendislik Çalışmalarında İstatistiksel Yöntemler,
  • Gıda Güvenliği,
  • Beslenme İlkeleri,
  • Bitkisel Yağ Teknolojileri

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde ‘‘Gıda Mühendisliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını alan kişilere “Gıda Mühendisi” unvanı verilir.

Gıda Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Gıda Mühendisleri, üretilen ürünlerin denetlenmesi ve kalite kontrollerinin yapılması, ürünün uygun durumlarda korunması, hijyen kurallarını uygulamak, üretim aşamasında oluşabilecek problemleri çözüm getirerek üretimin devam etmesini sağlamak gibi birçok görevi bulunmaktadır.

Gıda Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Gıda Mühendisleri özel ve kamu sektöründe kendilerine çalışmak için birçok iş imkanı bulabilirler. Mezun olmuş Gıda Mühendisleri çoğunlukla özel sektör içerisinde üretim, AR-GE, satış ve pazarlama, kalite kontrol bölümlerinde çalışmayı tercih etmektedirler.

Söz konusu iş imkanlarından devlet kurumlarında yer alan fırsatlardan yararlanabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edilecek puan belirleyici olacaktır.