keyboard_arrow_down

Heykel Bölümü

Heykel Bölümü Nedir?

Heykel Bölümü, heykel yapma konusunda gerekli teorik bilgiye ve sanatsal bakış açısına sahip yerel ve küresel bilgiye sahip sanatçıların yetişmesini amaçlayan akademik bir sanat disiplinidir.

Heykel, sert veya plastik malzemelerin üç boyutlu sanat nesnelerine işlendiği sanatsal bir formdur. Tasarımlar bağımsız nesnelerde, yüzeylerdeki kabartmalarda veya tablolardan izleyiciyi saran bağlamlara kadar değişen ortamlarda somutlaştırılabilir. Kil, balmumu, taş, metal, kumaş, cam, ahşap, alçı, kauçuk ve rastgele “bulunan” nesneler dahil olmak üzere çok çeşitli ortamlar kullanılabilir. Malzemeler oyulabilir, modellenebilir, kalıplanabilir, dökülebilir, işlenebilir, kaynak yapılabilir, dikilebilir, monte edilebilir veya başka şekilde şekillendirilebilir ve birleştirilebilir.

Heykel Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Heykel Bölümü, üniversitelerde Güzel Sanatlar Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Heykel bölümü özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden bir bölümdür. Her üniversite öğrenci mülakatları konusunda kendi internet sitelerinden duyurularını yayınlar ve öğrenciler başvuruları gerçekleştirip sınavlara katılırlar.

Heykel Bölümü Dersleri Nelerdir?

Yetenek sınavını başarı ile tamamlayan aday öğrenciler;

  • Sanat Anatomisi,
  • Heykel,
  • Genel Sanat Tarihi,
  • Desen,
  • Pratik Çalışma,
  • Görsel İşitsel Kültür ve Yaratıcılık

Gibi dersler başta olmak üzere bölüm bünyesinde birçok üniversitede 3 farklı yabancı dil eğitimi de zorunlu olarak verilmektedir. Bu diller İngilizce, Fransızca ve Almanca şeklindedir. Bunların haricinde zorunlu ders sayısının azdır ve seçmeli derslerin sayısı oldukça fazladır. Bu dersleri başarı ile tamamlayanlar “Heykel Bölümü Lisans Diploması” elde etmeye hak kazanır. Bölüm mezunlarına da “Heykeltraş” unvanı verilir.

Heykel Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Heykel sanatçıları, bölümün adından da anlaşılacağı üzere bu sanatın gelişmesi ve devamlılığını sağlaması adına çalışmalar gerçekleştirirler.

Heykel Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Heykel, bölümü itibariyle yaratıcılıktan ve tasarım bilincinden doğan bir eserdir. Bu yüzden heykel bölümü mezunları doğrudan kendi alanları üzerine eğitim aldıkları gibi yalnızca kendi alanları üzerine bir kariyer planı çizmek zorunda değillerdir. Heykel sanatçısı olarak devam etmek isteyenlerin haricinde, tasarım, dekorasyon ve iç mimari şirketlerinde de kendilerine iş bulabilirler.