Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Optik ve Akustik mühendisliğin temeli ışığı ve sesi kullanan bütün cihazların tasarlanması, analizlerin yapılması, geliştirilmesi ve araştırılması üzerine çalışmalar yapmaktır.

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümünün amacı, şirketlerdeki projeleri planlama, denetim, tasarım, kalite kontrol, ar-ge ve üretime ait eğitim hayatlarında öğrendikleri bilimsel bilgilerini ve yetkinliklerin aktarabilecek öğrenciler yetiştirmektir.

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümünde öğrencilere 4 yıllık lisans eğitimi verilir. Bölümden mezun olabilmek öğrenciler 240 AKTS kotasını doldurmaları ve mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümü öğrencileri 4 yıllık eğitim hayatları boyunca birçok, mühendislik, optik ve akustik dersleri ile karşı karşıya geleceklerdir ve bu dersleri başarılı bir şekilde tamamlamaları istenecektir.

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Optiğe Girişi,
  • Fotoğraf ve Holografi,
  • Optik ve Akustik Materyaller,
  • Aydınlatma Mühendisliği ve Tasarım,
  • Ses Ötesi ve Uygulamaları,
  • İleri Optik ve Akustik Laboratuvarı,
  • Optik Disk Sistemleri,
  • Teknolojide Optik ve Görüntü Sistemleri,
  • Kablosuz Sistemler,
  • Bilgisayar Destekli Çizim,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde ‘‘Optik ve Akustik Mühendisliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomalarını alan kişilere “Optik ve Akustik Mühendisi” unvanı verilir.

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Optik ve Akustik Mühendisleri üretim, tasarım, proje maliyet analizi, malzeme tedariki, kalite kontrolü, idarecilik gibi birçok sahip olacağı sorumluluklar bulunmaktadır.

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Optik ve Akustik Mühendisliği bölümü mezunları ışığın ve sesin cihazları üzerinde kullanıldığı her sektör içerisinde kendilerine yer bulabilirler.

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Gaziantep Üniversitesi
Optik ve Akustik Mühendisliği (İngilizce) (4 Yıllık) SAY 20 Dolmadı Dolmadı

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Optik ve Akustik Mühendisliği Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!