Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü bir lisans programıdır ve bölümün amacı Türkçe dilini ve edebiyatını eğitim kurumlarında öğrencilere en iyi ve faydalı şekilde öğreterek öğrencilerin Türk dili ve edebiyatı dersi hakkında bilgili olmasını sağlamaktır. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim sektörüne ve öğrencilerine katkı ve fayda sağlaması beklenmektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, Türkçe dersine ve diline karşı ilgili ve öğretme isteği olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilecek, soğukkanlı ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları boyunca Türkçe dili ve edebiyatı ve öğretmenlik mesleği hakkında bilgi sahibi olabilecekleri birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Eğitim bilimine giriş,
  • Yazılı sözlü anlatım,
  • Edebiyat bilgi ve kuramları,
  • Gelişim psikolojisi,
  • Türk dil bilgisi şekil bilgisi,
  • Öğrenme öğretme kuram ve yaklaşımları,
  • Türk halk edebiyatı,
  • Ölçme ve değerlendirme,
  • Program geliştirme ve öğretim,
  • Eski Türk edebiyatı,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını eline alan mezun kişilere Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni unvanı verilmektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü mezunu olup Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni unvanını almış kişiler meslek hayatları içerisinde ana görevleri çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere Türk dili ve edebiyatı dersini en iyi şekilde öğretebilmektir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler kamu veya özel eğitim kurumlarıdır. Üniversite eğitim hayatlarını tamamladıktan sonra kamuda iş sahibi olabilmeleri için gerekli sınavlarda başarı göstermeleri gerekmektedir.