keyboard_arrow_down

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

Yönetim Bilişim Sistemleri, teknoloji, insan, sistem teorisi ve bilgi yönetimini bir araya getiren alandır. Günümüz zamanında bilginin çok önemli olmasından dolayı akademik olarak da Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü önemli bir yer edinmektedir.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 4 yıllık lisans bölümüdür. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün amacı, bilgi yönetimi, teknoloji ve sistem gibi alanları bir araya getirebilecek, bilginin üretecek, güncelleyecek ve dağıtacak, bilgiyi kullanabilecek, yönetici pozisyonunda bulunan kişilerin daha hızlı ve doğru karar vermesini sağlamak için farklı yerlerdeki bilgileri bir araya getirecek ve sunabilecek kişileri yetiştirip, meslek hayatına kazandırmaktır.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, çağa ve yeni teknolojilere ayak uydurabilecek, yaratıcı, sorumluluk sahibi aranan başlıca özelliklerdendir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde, 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları gerekmektedir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları boyunca matematik, pazarlama, bilgi toplama gibi birçok çeşitli ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Genel Muhasebe,
  • Bilişim Hukuku,
  • Pazarlama Yönetimi,
  • Yeni İletişim Teknolojileri,
  • İşletme Bilgi Sistemleri,
  • Bilgisayar ve Programlamaya Giriş,
  • Algoritma ve Programlama,
  • Üretim Yönetimi,
  • Sistem Analizi ve Tasarımı,
  • Ağ Yönetimi ve Bilgi Güvenliği

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde ‘‘Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını alan kişilere “Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı” unvanı verilir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları, almış oldukları eğitim doğrultusunda iş hayatını kolaylaştırmak adına bilgisayarı ve yazılımı şirketlere entegre etmek konusunda sorumluluk üstlenirler.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları, endüstrinin ve endüstriyel faaliyetlerin var olduğu her yerde kendilerine iş bulabilirler. Şirketlerde operasyonları kolaylaştırmak adına bilgi işlem departmanlarında, devlet ya da özel bankalarda, yazılım ve otomasyon şirketlerinde; birbirinden farklı pozisyonlarda kariyerlerine devam edebilirler.

Söz konusu iş imkanlarından devlet kurumlarında yer alan fırsatlardan yararlanabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edilecek puan belirleyici olacaktır.