Çok istediğiniz bir firmadan iş görüşmesi için daveti aldınız. Ancak son anda karşılaştığınız sürpriz bir durum iş görüşmesine gitmenize engel oldu. Herkesin yaşayabileceği böyle bir durumda iş fırsatını kaçırmamak için birkaç noktaya özellikle dikkat etmek gerekiyor.  

İş arayışındaki bir aday için görüşmeye davet edilmek heyecan verici bir adım. İş fırsatının size ne kadar uygun olduğunu görmek ya da sizin o pozisyona  uygunluğunuzu gösterebileceğiniz bir buluşma… Fakat bazen öyle durumlar oluyor ki; çok isteseniz bile küçük bir aksilik sizin görüşmeye geç kalmanıza ya da hiç gidememenize neden oluyor. Size ikinci bir şans tanınmasını istiyorsanız atmanız gereken birkaç adım bulunuyor.

İşte iş görüşmesine geç kalan ya da gitmek istediği halde gidemeyen adayların yapması gerekenler:

  • Görüşmeyi yapacağınız yetkiliyi arayın

Görüşmeyi zamanında yapamayacağınızı anlar anlamaz ilk olarak İnsan Kaynakları uzmanını arayın ve durum ile ilgili bilgi verin. Öncelikle katılamayacağınız ya da geç kalacağınız için özür dileyin ve neden vaktinde gidemediğinizi profesyonel bir şekilde açıklayın. Unutmayın ki sizin samimi ve dürüst olarak yapacağınız bu açıklama İnsan Kaynakları uzmanında olumlu bir etki uyandırmanızı sağlar.

  • Yeni bir görüşme tarihi talep edin

İş görüşmesine gidememek sizin kontrolünüz dışında bir sebepten dolayı gerçekleşebilir. Bu nedenle İnsan Kaynakları uzmanından yeni bir görüşme için tarih ve saat talep edin. Yeni bir görüşme düzenlenmesi durumunda samimi bir dille teşekkür edin. Size sunulan muhtemel son fırsatı kaçırmamak için olası engelleri göz önünde bulundurarak yeni tarih için hazırlanın.

takvim234

  • Teşekkür mektubu gönderin

Yalnızca telefon etmekle kalmayıp, görüşmeyi yaptığınız kişiye size ikinci bir fırsat sunduğu için teşekkür maili de gönderin. Bu teşekkür mektubunu kısa bir süre içerisinde göndermeniz İnsan Kaynakları uzmanında olumlu bir algı yaratmanıza yardımcı olur.

  • Görüşmeye vaktinde gidin

Size sunulan ikinci fırsatı iyi bir şekilde değerlendirmek için mülakat saatinden 15 dakika önce orada olmaya özen gösterin. Aynı zamanda profesyonel davranarak ve elinizden gelenin en iyisini yaparak güvenilir bir aday olduğunuzu İnsan Kaynakları uzmanına kanıtlayın.