Arşivler

Kıbrıs’ta üniversite okumak

Kıbrıs'ta üniversite okumak

Üniversite eğitimi öz güven kazanmak, kendini geliştirmek, sorumluluk sahibi biri olmayı öğrenmek gibi kazanımlar sağlayarak hem kişisel hem de kültürel anlamda bir gelişim göstermene yardımcı olur. Üniversite eğitiminin görüldüğü yer de tüm bu kazanımlarla doğrudan bağlantılıdır. Bu açıdan düşünüldüğünde Kıbrıs’ta üniversite okumak hakkında merak edilenleri senin için ele aldık.  

Kıbrıs’ta üniversite okumak için gereken şartlar nelerdir?

Kıbrıs’ta üniversite okumak için gerekenler arasında öncelikli olarak bir pasaport alma işlemi var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs’a gitmesi için pasaport alması gerekmiyor. Ancak pasaport ile giriş yapmak Kıbrıs üniversite okuma şartları arasında yer alıyor. Kıbrıs’ta üniversite okuma şartları içerisindeki prosedürleri yerine getirmek için pasaport ile giriş yapmak ve kayıt yaptırılan üniversitenin öğrenci işleri müdürlükleri üzerinden bir oturma vizesi almak gerekiyor.

Üniversiteyi Kıbrıs’ta okumanın avantajları nelerdir?

Kıbrıs’ta üniversite okumak avantajları açısından değerlendirildiğinde doğru bir tercih olabilir.

 • Kıbrıs, Türkiye ile olan ulaşım kolaylığı, sahip olduğu sıcak iklim, muhteşem doğası, sakin bir yer olması, hayat kalitesinin üst düzeyde olması gibi etkenlerin yanı sıra sosyal hayatın canlılığı ve pek çok aktivite olanağı sağlaması ile de tercih edilen bir yer.
 • Aynı zamanda Türkiye’de bulunan üniversitelerin bazılarının bölümleri, Kıbrıs üniversiteleri bünyesinde de bulunuyor ve Türkiye’deki üniversite kalitesine eş değer nitelikte eğitim veriyor.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan öğrenci nüfusunun çok büyük bir bölümünü Türkiye’den gelmiş olan öğrenciler oluşturuyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) da Kıbrıs’ta eğitim görmekte olan öğrenciler için bir barınma hizmeti sunuyor.
 • Kıbrıs, özellikle de son yıllarda öğrenci dostu olmayı başarmış bir yer. Bununla beraber Kıbrıs halkının öğrencilere olan olumlu yaklaşımı da Kıbrıs’ı eğitim açısından tercih edilebilir kılıyor.
 • Kıbrıs’ta burslu üniversite okumak ise 2 ya da 4 yıl olacak şekilde tercih edilen eğitim yılına, üniversitenin sunmuş olduğu imkanlara, tercih edilecek olan bölüme ve öğrenci başarı oranına göre şekilleniyor.
 • Kıbrıs üniversite fiyatları da bu durumlara bağlı olarak belirlenmekte. Tüm bu özellikleri ve eğitim olanakları anlamında her geçen gün gelişmeye devam eden Kıbrıs, öğrencilere iyi ve de prestijli bir eğitim hayatı vadediyor.

Kıbrıs’ta bulunan üniversiteler hangileri?

Kıbrıs’ta bulunan üniversiteler arasında şunları sayabiliriz;

 • Ada Kent Üniversitesi,
 • Akdeniz Karpaz Üniversitesi,
 • Girne Amerikan Üniversitesi,
 • Kıbrıs Amerikan Üniversitesi,
 • Girne Üniversitesi,
 • Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi,
 • Kıbrıs İlim Üniversitesi,
 • Uluslararası Final Bilim Üniversitesi,
 • Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi,
 • Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
 • Yakın Doğu Üniversitesi

gibi vakıf üniversitelerinin yanı sıra Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Lefke Avrupa Üniversitesi gibi devlet üniversiteleri de bulunuyor. Aynı zamanda Kıbrıs’ta,

gibi yurt dışı merkezli olan üniversiteler de bulunuyor. Devlet üniversitesi seçenekleri ve verilen burs imkanları ile birlikte Kıbrıs en ucuz üniversite okuma seçenekleri sunan yerler arasında gösterilebilir.

Kıbrıs üniversite taban puanları neye göre belirleniyor?

Kıbrıs’ta üniversite puanları tercih edilen bölüme, bir önceki sene tercih yapmış olan kişilerin puan durumuna ve üniversitenin sunmuş olduğu eğitim kalitesine bağlı olarak belirlenir. Kıbrıs’ta üniversite puanları içerisinde her sene değişiklik yapılması da Kıbrıs üniversite sıralamaları durumuna bağlı olarak değişim gösteren bir durum.

Kıbrıs’taki en iyi üniversiteler arasında hangileri gösterilebilir?

Kıbrıs’taki en iyi üniversite seçenekleri arasında Girne Amerikan Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Yakın Doğu Üniversitesi gibi üniversitelerin yanı sıra Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Lefke Avrupa Üniversitesi gösterilebilir.

Kıbrıs’ta eğitim gören bir öğrenci olarak katılabileceğin aktiviteler

Kıbrıs, eşsiz doğası ve tertemiz plajlarının yanı sıra arkeolojik, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir coğrafya olması ile birlikte doğaya ve tarihe merak duyan kişiler için ilgi çekici olan bir konumda yer alıyor. Bununla beraber Kıbrıs, bir öğrenci olarak katılabileceğin pek çok aktiviteye ev sahipliği yapması bakımından da çok zengin bir yer. Bu da üniversitenin organize ettiği etkinliklere katılarak eşsiz deneyimler yaşamanı, sahip olduğun boş zamanları iyi bir şekilde değerlendirmeyi, sosyal hayat içerisinde aktif şekilde yer alan bir öğrenci olmanı mümkün kılan bir durum.

Kıbrıs’ta bulunan üniversiteler, tüm yıl boyunca birbirinden farklı ve eğlenceli birçok etkinlik düzenliyor. Bu etkinlikler arasında birbirinden farklı konser programları, çeşitli festivaller, tarihi ve kültürel geziler, konferanslar, kamp yapma aktiviteleri, sergiler ve spor turnuvaları gibi organizasyonlar yer alıyor. Düzenlenmiş olan tüm bu etkinlerle Kıbrıs’ta öğrenim gören öğrencilerin sosyal hayat içerisine aktif bir şekilde dahil olmaları sağlanıyor. Aynı zamanda öğrencilerin her alanda kendilerini geliştirmesi ve derslerin oluşturduğu yorgunluğun üzerlerinden atması da mümkün oluyor.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.