Arşivler

Mülakatta bu 10 cümleyi sakın söylemeyin!


İş görüşmesine gitmeden önce görüşme esnasında yapmanız gereken hakkında herkes size bir takım önerilerde bulunur. Peki ya, iş görüşmesinde yapmamanız gerekenler ve söylememeniz gereken cümleler hakkında öneriler alıyor musunuz?

Buzzfeed’deki bir habere göre, mülakatta söylediğiniz zaman işleri tersine çeviren ve işi kapmak adına dikkat etmeniz gereken cümleler şöyle;

1.

1

İş görüşmelerinde bu cümleyi kurmanız karşınızdaki işe alım uzmanı için pek ikna edici bir durum yaratmayacaktır. Görüşmeye geç kalmamak için trafiği hesaba katarak bir süre önceden evden çıkmanız faydalı olabilir.

2.

2

İK uzmanları bazen sizden özgeçmişinizi isteyebilir. Yanınızda eğer özgeçmişinizin bir kopyası yoksa bu durum sizi zor bir sürece sokabilir. Yanınızda her zaman özgeçmişinizin bir örneğini bulundurmaya dikkat edin.

3.

3

Görüşmeye gitmeden önce çantanızda en az iki tane kalem bulundurun. İşvereninizden kalem istemek iyi bir izlenim oluşturmayabilir. Ve tabii ki kalemlerin yazıp yazmadığını kontrol edin.

4.

4

Mülakata girmeden önce cep telefonunuzu kapattığınıza emin olun. İşe alım uzmanlarının kararlarını ilk bir, iki dakika içinde verdiğini düşününce görüşme esnasında böyle bir istekte bulunmanız işi kaybetmenize neden olabilir.

5.

5

Kimse karşısında net olmayan bir insan görmek istemez, hele ki işvereni işe alacağı kararsız bir adayı görmeyi hiç istemez. Kendinizden emin cevaplar vermeniz, bilmediğiniz zaman bunu açıkça belirtmeniz daha sağlıklı olacaktır.

6.

6

İşveren ya da İK uzmanı size ne kadar samimi yaklaşırsa yaklaşsın, ona kendi özel hayatıyla ilgili sorular sormaktan çekinin.

7.

7

Asla ama asla eski yöneticiniz hakkında kötü sözler söylemeyin! Eğer görüşme esnasında konu gerçekten buraya geldiyse de, “Ama orada bu sayede kendimi çok fazla geliştirdim” diyerek konuyu toparlayabilirsiniz.

8.

8

Bu tarz soruları işe alındıktan sonra sormanız daha faydalı olacaktır. Eğer bu sorunun cevabını çok merak ediyorsanız, İK’cıya sormak yerine oradaki çalışanlardan ya da internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

9.

9

İşe alım uzmanları genellikle özel hayatınız değil de profesyonel iş hayatınız hakkında konuşmanızı isterler. Görüşmeye geldiğiniz şirket ve pozisyon için ne kadar istekli olduğunu görmek onlar için ilk sırada gelir. Bu yüzden kişisel problemlerinizi bir kenara bırakın ve işi ne kadar istediğinizi anlatın!

10.

10

Görüşme sonunda “Sormak istediğiniz, merak ettiğiniz bir şey var mı?” sorusuna “Her şeyi sordum” diye cevap vermeniz karşınızdaki için yeterli olmayabilir. Bu sebeple iş görüşmelerine en az üç tane akıllıca hazırlanmış soruyla gidin.

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.