Mülakatta bu 10 cümleyi sakın söylemeyin!

40


İş görüşmesine gitmeden önce görüşme esnasında yapmanız gereken hakkında herkes size bir takım önerilerde bulunur. Peki ya, iş görüşmesinde yapmamanız gerekenler ve söylememeniz gereken cümleler hakkında öneriler alıyor musunuz?

Buzzfeed’deki bir habere göre, mülakatta söylediğiniz zaman işleri tersine çeviren ve işi kapmak adına dikkat etmeniz gereken cümleler şöyle;

1.

1

İş görüşmelerinde bu cümleyi kurmanız karşınızdaki işe alım uzmanı için pek ikna edici bir durum yaratmayacaktır. Görüşmeye geç kalmamak için trafiği hesaba katarak bir süre önceden evden çıkmanız faydalı olabilir.

2.

2

İK uzmanları bazen sizden özgeçmişinizi isteyebilir. Yanınızda eğer özgeçmişinizin bir kopyası yoksa bu durum sizi zor bir sürece sokabilir. Yanınızda her zaman özgeçmişinizin bir örneğini bulundurmaya dikkat edin.

3.

3

Görüşmeye gitmeden önce çantanızda en az iki tane kalem bulundurun. İşvereninizden kalem istemek iyi bir izlenim oluşturmayabilir. Ve tabii ki kalemlerin yazıp yazmadığını kontrol edin.

4.

4

Mülakata girmeden önce cep telefonunuzu kapattığınıza emin olun. İşe alım uzmanlarının kararlarını ilk bir, iki dakika içinde verdiğini düşününce görüşme esnasında böyle bir istekte bulunmanız işi kaybetmenize neden olabilir.

5.

5

Kimse karşısında net olmayan bir insan görmek istemez, hele ki işvereni işe alacağı kararsız bir adayı görmeyi hiç istemez. Kendinizden emin cevaplar vermeniz, bilmediğiniz zaman bunu açıkça belirtmeniz daha sağlıklı olacaktır.

6.

6

İşveren ya da İK uzmanı size ne kadar samimi yaklaşırsa yaklaşsın, ona kendi özel hayatıyla ilgili sorular sormaktan çekinin.

7.

7

Asla ama asla eski yöneticiniz hakkında kötü sözler söylemeyin! Eğer görüşme esnasında konu gerçekten buraya geldiyse de, “Ama orada bu sayede kendimi çok fazla geliştirdim” diyerek konuyu toparlayabilirsiniz.

8.

8

Bu tarz soruları işe alındıktan sonra sormanız daha faydalı olacaktır. Eğer bu sorunun cevabını çok merak ediyorsanız, İK’cıya sormak yerine oradaki çalışanlardan ya da internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

9.

9

İşe alım uzmanları genellikle özel hayatınız değil de profesyonel iş hayatınız hakkında konuşmanızı isterler. Görüşmeye geldiğiniz şirket ve pozisyon için ne kadar istekli olduğunu görmek onlar için ilk sırada gelir. Bu yüzden kişisel problemlerinizi bir kenara bırakın ve işi ne kadar istediğinizi anlatın!

10.

10

Görüşme sonunda “Sormak istediğiniz, merak ettiğiniz bir şey var mı?” sorusuna “Her şeyi sordum” diye cevap vermeniz karşınızdaki için yeterli olmayabilir. Bu sebeple iş görüşmelerine en az üç tane akıllıca hazırlanmış soruyla gidin.

 

Önceki İçerikİş görüşmesinde giymemeniz gereken 3 renk
Sonraki İçerikİş görüşmesinin kritik detayları
Yazar Hakkında
Editor

YORUMLAR

 1. Bunların bazıları 4.5.7.9. Örnek edep açısından doğru ama kalanlar kapitalizm kölesinin cümleleri.. Internet’ten başvuru yapıyorsan özgeçmişini incelemek ona göre çağırmak onun görevi onun eline kağıt tutuşturma sorumluluğun olmaz. Kalemde verebilir bunlar insanlık halidir işveren ve eleman tavrı sergilemek ayıptır. Trafikte değişkendir hesabından 15-20 dk oynayabilir insanın. Zaten mazeret söylemek karşındakine özür ve saygı amaçlı dolaylı bir ileti, kibarlıktır. Karşındakine de sorular soracaksın tabi ki işini öğrenmeden tanımadan işi niye kabul edesin? Îzin günlerini de bilmeden iş kabul edilmez, benim zamanım hayatım sizin malınızdır demek gibi olur.

  • Elinize sağlık, ben artık iş görüşmelerinin işlevsiz olduğunu düşünüyorum. Adam senden hoşlanıyorsa işe alıyor. CV niz süperse rahatsızlık bile verebilir. Gerçekten şeffaf ve ilkeleri olan şirketlerde olayı kişiselleştirmeden değerlendirmek gerçekçi, belki de mümkün, bunun dışında kalanlar al gülüm ver gülüm.

 2. 2. Maddenin mantıklı olmadığını düşünüyorum. Evet bir IK uzmanı benden neden öz geçmişimi istesin? ya da ben (ellerinde zaten öz geçmişim olan ve dolayısıyla beni görüşmeye çağırmış olan bir şirkete) yanımda öz geçmişimin bir kopyası ile gitmek zorunda olayım? Yukarıdaki ilgili madde için mantıklı bir açıklama olmadığı/yapılmadığı için için bence cevabın; “Siz de bir kopyası var sanıyordum?” olmasında bir sakınca olmamalı

 3. işe alınmak büyük bir lütuf gibi göstermek neden? iş başvurusunda bulunurken şirketle,yöneticisiyle,ortamla ve eleman adayından beklenenlenlerle ilgili yeterli bilgimiz olmuyor. eleman adayı nasıl bir takım davranışlarına dikkat etmeliyse iş verende aynı sorumlulukta olmalı. cv inceleyip randevuyla görüşmeye çağıran ama 1 saat rahatsız sandalye üzerinde bekletip internetteki ilanıyla kurumsal görüntüsüyle hiç mi hiç ilgisi olmayan bir çok firma ve yönetici var. çalışma arkadaşı yerine vur kafasına yaptır işini az para çok iş ssk primlerini yatırırırz hele 1 ay deneyelimde mantığındaki işverende kalem götürmedim , daha önce gönderdiğim cvnin bir örneğini yanımda taşımadım diye işe almıcaksa almasın zaten.. ben zaten böylelerinin ağızlarının payını verip çıkıyorum. bizim işe ihtiyacımız var onların çalışana. herkes haddini bilecek.

  • çok net ve açık düşüncenize katılıyorum, iş verenler genç nüfusun ve iş arayanların fazla olmasını kendilerine koz olarak kullanması ahlak dışı,

   • Arkadaşım eline sağlık, işverenin çalışana ihtiyacı var doğru. Ancak toplumumuzda saygı ve şeffaflık olmadığından, iş yerlerinde de bunun yansımaları görülüyor doğal olarak.

  • Ben zaten meslekte kendimi kanıtlamışım. Elinizdeki öz geçmişimde bütün bilgilerim mevcut. Sertfikalarım, referanslarım, girdiğim sınavlar, aldığım ödüller vb. Gidiyorum daha yeni mezun 24 yaşlarında süslü çok şey bildiğini zanneden aslında hiç birşey bilmeyen genellikle üst yönetimin yakın akrabası olan bir kadının saçma sapan işle alakası olmayan sorularıyla karşılaşıyorsun.
   Madem o kadar ciddi ve kurumsal firmasınız mülakata her başvuru yapanı çağırmayın. çağırdığınız pozisyon için o konuda uzman biri ile mülakata girin. İnsanların zamanını çalmayın.

 4. valla bu dedıklerınızın hepsını yapıorum fakat ne arayan ve ne soran. üstelık herhangı bır gerı donuste saglanmıyor. fırmalar kendını bu denlı buyuk gorurken bız neden kendımızı kucultelım. zaten ıse aldıklarında yeterınce ezıyorlar.ne gunlere kaldık . onca seneler okuyup bınbır emekle okul bıtır. sonra senelerce bekle. olmayacak ıkı kelımeyı bıle bır arauya getıremeyen adamlar hayalını kurdugun yerlerde olsun sen hala ık ya sunu dıyım bunu demıyım kavgası ver. harcanmak bu sanırım.

 5. Bir işveren olarak katkıda bulunmak isterim:
  1. Madde : eğer hiç haber vermeden geç kalırsanız sıkıntı olabilir. Ama trafiktesiniz ve anlaşılan yetişemeyeceksiniz, 10 dakika önceden arayıp haber vermek bence gayet yeterlidir, insanlık halidir.

  2. Madde : mülakatı yapan kişiye bağlı ama bence yanında bulundurmamak bir eksiklik değil, bulundurmak ise pozitif denilebilir.

  3. Madde : kalem günümüzde pek kullanılmıyor, dolayısı ile kalemle dldurulması gereken birşeyler varsa, bunu mülakatı yapan sağlamalıdır.

  4. Madde : Telefon konusu doğru, en azından sessizde olmalı.

  5. Madde : Heyecandan adınızı bile yanlış söyleyebilirsiniz. Zor bir konu ise emin olmamak normal olabilir. “Bu iş beni o kadar heyecanlandırıyor ki” derseniz pozitife bie dönebilir.

  6. Madde : Çok doğru. Kişisel sorulara gerek yok.

  7. Madde : İş hayatında anlaşmazlıklar olabiliyor, çalışma şekillerimiz uyuşmadı denilebilir.

  8. Madde : İstisnai bir durum yoksa izin hakkı kanunen bellidir. Ekstra izinler varsa ya da vardiya benzeri bir durum varsa bunu işveren açıklamalıdır. Sadece acele etmemek gerekiyor, ilk birkaç soru bu olmamalı.

  9. Madde : 6 madde ile hemen hemen aynı. Kişisel durumunuz sizde kalmalı.

  10. Madde : Tadını ve dozunu iyi ayarlamalı, zorlama soruya gerek yok. Mülakat öncesi sormayı planladığınız soruları listelemek mantıklı olabilir.

 6. Mesele bizim onların karşısında nasıl durduğumuz değil onların ne aradığını bilmemesinden kaynaklanıyor.Burada yazan mantıklı bilgilerin bir çoğunu hepimiz yapıyoruz zaten ama görüşmeye çağrıldığımızda karşımızdakilerin ciddiyetsizliği yada bir başkasıyla yaşadığı sıkıntıyı bize yansıtması nedeniyle bizde geriliyoruz.
  .İşçilerden önce işverenlerin eğitime ihtiyacı var .

 7. Mülakat için Avrupa’da talep edildiği zaman yol masrafları dahi ödenir. TR’de insana saygı yok ki işveren vekili sana saygı göstersin. Kalem unutabilir, trafik kazası olabilir, çocuğunu okuluna götürmen gerekebilir, hastalık durumları vs, Gecikme bildirilmesi durumunda gayet normaldir.

 8. Bir garip mühendis sana katılıyorum. Okulu bitirmek için çalış, çabala, sonra da iş bulama. Ama senin tabirinle iki kelimeyi bir araya getiremeyen, hiç bir bilgisi olmayan Dunning Kruger sendromlu vasıfsız bireyler işi götürsün. 5 yıldan fazla bu siteye üye olarak iş arıyorum, kaç firmaya müracaat ettim. Maalesef iki tane firma iş görüşmesine çağırdı. Onlar da evli ve çocuklu olmamın problem olabileceğini söyledi. (Sanki profilimde yazmiyordu) En az iki yıldır da müracaat ettiğim firmalardan yalnızca 3 firma profilimi zahmet edip incelemiş… Bu devirde iş bulmak için ya şansın olacak ya da çevren. Bir hastanede raporlu birinin yerine 5 gün çalıştım.

 9. insanlar tabiiki ihtiyacı olduğu için iş arıyor. ancak çalışanla iş veren eşit derecede birbirine muhtaçtır. sırf işe girebilmek için koyun gibi her söylenenin kabul edilmesine katılmıyorum hele ki izin günlerinin sorulmaması maddesine hiç katılmıyorum. bir çok firma çalışanı köle gibi görüp saçma sapan işler verip mesai kalınmasına zorluyorlar itiraz ettiğin zamanda sözleşmedeki yada mülakattaki sen bu maddeyi kabul etmiştin gibi iğnelemelerle mecbur bırakılıyor. çalışanlar iş verenin kölesi değil…

 10. Size kesinlikle katılıyorum; sağlık teknikeri tıbbi sekreterlik programı mezunuyum mülakatlarda her ne kadar başarılı olsan da; hiç bir sağlık kurulusunun torpilsiz olduğun takdirde geri dönüşüne tanık olmadım.. Özellikle Hastaneler devlet hastanesi değil de; yandaş hastanesi olarak isimlendirilirse cok daha mantıklı olucak..

 11. şimdi anladım neden iş bulamadığımı .oysaki tuzak konuşmalardan ve sorulardan çekinmem gerekmiş.ama şuda bi gerçek üst katta tanıdık varsa o iş senindir 2007 de almanca öğretmenliğinden mezunum .31 yaşındayım ve 6 yaşında bi kızım var .aramaya devam.sayenizde daha dikkatli olucam.

 12. Tamam biz bunları bir iş arayanlar olarak yapmayalım. Bunların birçoğunu uygulayan biriyim. Peki işveren mulakatta neler yapmamalı, onları da bu konuda eğitiyor musunuz. Başımdan geçen bir mülakatı kısaca anlatayım. – Zamanında başvurduğum bir ilan sonucu Cumartesi günü iş görüşmesine çağrıldım ve İK ile değil de (İK olmadığı için) patronla direk görüşme yaptım. Öncelikle gayri ciddi bir kıyafetle karşıma çıktı. Lütfen oturun bile demedi ve dakikalarca ayakta kaldım. Kendine hizmetlilerinden çaylar, su istedi, bir kere olsun siz de birşeyler alır mısınız gibi bir nezakette de bulunmadı. Bir yandan sorular sordu ve bir yandan da eline aldığı su püstkürtme fısfısı ile odadaki çiçekleri suladı durdu. Ne ciddiyet ama. Senin yeteneklerin bizim işimize göre çok fazla dediği anda ona “evet, haklısınız. çok fazla olduğum fazlasıyla belli” diyesim geldi ama insan söyleyemiyor işte. Çalışma saatlerini sorduğumda ise verdiği cevap süperdi. “Bizim çalışma saatlerimiz gayet esnektir, gece saat 10-11 e kadar çalışırız.” Peki dedim kapattım konuyu. Biz zaten her 3-4 ayda bir personel değiştiririz demez mi. Ben biraz düşüneyim ama pek olumlu düşüncelerim oluşmadı dedim ve çıktım. Zaten işi o anda kabul etmediğimi az çok söylemiş oldum ve sonraki iş günü beni aradı ve “gelmiyor musun, hani Pazartesi başlayacaktın” diye de çıkıştı. Ben de çalışma saatleriniz benim beklentilerime uygun değil dediğimde ben öyle birşey söylemedim, söylediysem de şaka olsun diye söyledim demez mi. Üstüne bir de durduk yere telf. da son anda bir de yalancı durumuna düşürüldüm. Böyle işte… Gel de böyle birinin altında işçi olarak çalış. Bunlar patron olduğu sürece iş bulmak zor…

 13. Bazı işverenlerin takındığı küçük dağları ben yarattım tribi yüzünden iş hayatından soğudum. Artik bir işe gidince kabul görüp görmeyeceğimi mülakatin ilk 2 sn de anlayabiliyorum. Fiyat çok düşük çalışma saati yoğunsa o iş kesin teklif ediliyor zaten, diğer türlü maaş asgarinin az üstündeyse size peşinen söylüyorlar bu sadece bir öngörüşme diye. Kardeş o kadar olumsuz konuşuyorsun işe almayacağın belli sırf orada üsttekine çalışıyor gözükmek için benim gibilerin zamanını ve umudunu boş yere almayın.

 14. Ben şahsen iş görüşmesi yaparken kişilerin ne cevap verdiğine, nasıl oturduğuna, stres yapıp yapmadığına bakmam, ki stres yapması, saçma cevaplar vermesi çok normal. Bunun yerine meziyetlerine bakarım, anlattıklarının doğru olup olmadığını güzel sorularla test ederim ve de insan olarak kalitesini ölçmeye çalışırım. Gerisi bence boş, şöyle otur, böyle bak falan. Tecrübeli biri gelsin bakın bakalım hepsinin tersini yapsa da işe alınır mı alınmaz mı.

 15. olursa olur olmazsa dünyanın sonu değil deyip başlayın görüşmeye nasıl da oluyor. olmuyorsa da başa dönün ‘dünyanın sonu değil’

  • Evet bu da çok doğru, eğer bir işyerinden ayrıldıysanız, ya da iş bulamadıysanız, bu hayatta her kese yetecek kadar aşta var işte var bunu unutmayın. Bir kapı kapanır ve mutlaka bir diğeri açılır ve yeni açılan ‘daima’ daha iyiye götürür. Herkesin gönlündeki işi bulması ve hayallerini yaşayabilmesi dileğiyle,

 16. hala Yolculuğunuz nasıl geçti adresi bulmakta zorlandınız mı gibi sorular soran insan kaynaklarına selam olsun. Biri şunlara navigasondan bahsetsin yahu O,o

 17. her gün bu bahaneler ile karşılaşıyoruz işini benimseyecek sevecek ve işi kendi işi gibi görecek insanlara ihtiyacımız var.

 18. Merhaba, iş hayatına atıldığım dan beri kariyer.net üzerinden birçok iş görüşmesine gittim. ne yazık ki ne youtube de ne bununla ilgili web sitelerinde nede sizlerin bahsettiğiniz şekilde davranmamızı gerektirecek bir İK ne yazık ki Türkiye de mevcut değil. Türkiye şartlarında yapılabilecek en mantıklı şey;

  1-rahat olmak,
  2-dürüst olmak
  3-şirket hakkında cidden bilgi sahibi olup,istenilen özellikleri barındırıyor olmak.

  Not: istenilen özellikler derken yani örneğin e-ticaret işi yapan bir firmaya başvurduysanız daha önce bir tecrübeniz veya işi bildiğinize dair bir sertifikanız olması şart.

 19. Benimde bir görüşmemde bizim için ne yapacaksın satış yapabilirmisin demişlerdi bende daha önce hiç yapmadım demiştim sanırım ondan olsa gerek çağırmadılar bidaha

 20. Mülakat harici önemli iş görüşmelerinde de bu yazılanlar hepsi geçerlidir diye düşünüyorum. Karşınızdaki insana kendinizi kabul ettirmek ve bir testtten geçiyorsanız ne istediğini bilen bir duruş ve bu iş için tam hazırlandığınızı işi aldıktan sonra bahanelerin arkasına sığınmamanız gerektiğini tavsiye eden güzel bir öneri yazı dizisi olmuş.

 21. İki tane üniversite bitirdim. Makine mühendisiyim. Bana iş görüşmelerinde teklif edilen ücret asgari ücret. Tamam yeni mezun olabilirim ama lise mezunu kardeşim de o kadar alıyor zaten. Paragöz biri değilim ama hakkımı da istiyorum. işverenler üniversite mezunu işsizlerin çoğunluğunu fırsat bilip az paraya çalıştırmak istiyor. Ülkemiz de bu kapitalist sistem adil değil. Eğitim sistemimiz de berbat. Sistem berbat. Nice üniversite mezunları fabrikalarda işçi olarak çalışıyor, garsonluk yapıyor. Bir bölüm yıllık ne kadar kişiye ihtiyaç duyuyorsa üniversiteler birleşip o kadar kişiye istihdam temin etmeli. Farz-ı mahal veriyorum; yıllık 100 dişçiye ihtiyaç varsa yıllık 10000 mezun veriyoruz. İşsiz dişçiler çoğalıyor bu sefer. Babadan parası olanlar kendi özel muayahanesini açıp kendini kurtarıyor. Bu bütün bölümler için geçerli ve hiç hoş bir durum değil. Şuan işsizlik %12.7. Eğitime devlet herkese istihdam sağlıyacak şekilde çok ciddi yaptırımlar uygulamalı. İşsiz nüfus çoğalıyor.

 22. Günümüzde Kalifiye Personel Bulmak Bir Hayli Zorlaşmaya Başladı. Bir de Aranan Personelden Her Şeyi Yapmasını Beklemekte Ayrı Bir Konu. Hepsini Geçtim. 3 Kişinin Yapacağı Bir işi Bir Kişiden Bekleyip O Kişiye de 1 Kişilik Maaş Teklif Ederseniz, Kusura Bakmayın Bunu Kabul Edecek Personel Sayısı %3’tür. Bu %3’lük Kesimde ki Personeller de Zaten Çalışıyordur. Size Rastlaması Nadirdir.

  Az Önce ki yorumumda da Dediğim Gibi Önce insan. insanlar da Verdiği Emeğin Karşılığını Bekler. Biz Onların Yaşaması Ve Geçimi için Gerektiğinden Veya Hak Ettiğinden Daha Az Ücret Verirsek Neden Bizim Yanımızda Olsunlar ki ?

 23. Ülkemizde malesef iş seçme olanağı çok yok diye düşünüyorum. İnsanlar istedikleri işten ziyade buldukları işlere girmek zorunda kalıyorlar. Yukarıdaki anlatılan bilgiler yeni iş başvurus yapacak olanlar için veya profesyonel kurumsal iş görüşmeleri yapacaklar için çok faydalı bilgiler. Bahanelere sığınmadan samimi duygu ve davranışlar ile davranmalı, daha işe başlamadan işverini kandırma ve ikna etme politikasına girildiğinde bu daha işe girmeden samimiyetsizliği göstermektedir.
  İlerleyen zamanda insanlar home ofis üzerinden veya tamamen tarımsal işler üzerine yogunlaşacaklarını düşünüyorum.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here