Basın Müşaviri Nedir?

Basın Müşaviri Kimdir?

Basın müşaviri, kurumların veya kişilerin basınla ilgili faaliyetlerini organize eden kişidir. Bireyler, devlet kurumları veya özel kurumlar tarafından görevlendirilebilirler.

Basın müşaviri, bünyesinde çalıştığı kişi veya kurumun medya ile ilişkilerini yöneten kişidir. Temsil ettiği kişi veya kurumun basın dünyasında yarattığı imajdan sorumlu olarak, halkla ilişkiler faaliyetlerini düzenler. Kişi ve kurumlar, basın müşavirleri aracılığıyla medyaya yansıyan faaliyetlerini yürütürler. Kriz anlarında olaylara direkt müdahale edip, negatif durumları avantaja çevirerek temsil ettiği kişi veya kurumların imajını zedeleyecek her türlü olumsuz durumu engellemeye çalışır. Basın müşaviri, temsil ettiği kişi veya kurumların halka karşı resmettiği imajdan sorumlu kişidir.

Basın Müşavirinin Görevleri Nelerdir?

Temsil ettiği kişi veya kurumların halkla ilişkiler faaliyetlerini medya kanalları aracılığıyla yürüten basın müşavirinin pek çok görevi vardır. Bu görevlerden bazıları şunlardır:

  • Temsil ettiği kişi veya kurumun halkla ilişkiler faaliyetlerini planlamak,
  • Planlanan faaliyetleri medya ve basın kanallarıyla hayata geçirmek,
  • Acil müdahale gerektiren haberlerle alakalı derhal işlem başlatmak ve olumsuz durumları avantaja çevirmek,
  • Basın yayın organları tarafından yapılacak olan röportaj, davet gibi etkinlikleri organize etmek,
  • Temsil ettiği kişi veya kurumun medyatik alanda olumlu bir imaj çizmesini sağlamak.

Kimler Basın Müşaviri Olabilir?

Halkla İlişkiler, Gazetecilik, Medya ve İletişim gibi lisans veya ön lisans bölümlerinden mezun olan herkes basın müşaviri olabilir.

Basın Müşaviri Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Üniversitelerin 4 yıllık lisans veya 2 yıllık ön lisans programları içerisinde yer alan Gazetecilik, Medya ve İletişim, Reklamcılık, Halkla İlişkiler gibi bölümlerinde eğitim alan kişiler, basın müşaviri olabilmektedir. Bu eğitim kapsamındaki derslerden bazıları şunlardır: İletişim Bilgisi, Pazarlama Yönetimi, Halkla İlişkiler, Marka ve Yönetimi, İletişim Teknolojileri, Halkla İlişkiler Yönetimi, Reklamcılık, İkna Edici İletişim, Halkla İlişkiler Yazarlığı, Medya Sosyolojisi, Kriz İletişimi ve Yönetimi, Haberciliğin Temel Kavramları, Haber Toplama Teknikleri, Medya Hukuku.

Basın Müşaviri İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
6.410 / Aylık
4 kişinin ortalama maaşıdır.