Ekolog Nedir?

Ekolog Kimdir?

Dünyada var olan canlı ve bitkilerin incelenmesi ve bilinmeyen canlı ve bitkilerin keşfedilmesi adına çalışmalar yürüten kişilere ekolog denir. Dünya ile ilgili bilinen ve her geçen gün öğrendiğimiz yeni bilgilerin çoğu ekologların yaptığı araştırmalar ve incelemeler sonucu ortaya çıkmıştır. Ülkemizde fazla yaygın olmayan bu meslek türü, pek çok dünya ülkesinde oldukça önemlidir ve bu sebeple ekoloji alanında yapılan çalışmalara ciddi yatırımlar yapılır.

Ekologların Görevleri Nelerdir?

Dünyanın daha yaşanabilir bir hal almasına katkıda bulunan ekologların birçok görevi vardır. Bunlar arasında;

  • Bilinen canlı ve bitki türlerinin incelenmesi,
  • Türlerin değişimi ve çeşitli adaptasyon durumlarının gözlenmesi,
  • Doğa olaylarının incelenmesi ve hakkında yeni bilgiler elde edilmesi,
  • Yeni bitki ve canlı türlerinin keşfedilmesi ve bu keşifler sonucu elde edilecek yeni bilgilerin insanlara sunulması gibi görevler yer alır.

Ayrıca ekolog meslek grubu; doğada bulunan canlıları, bu canlıların kendi türleri arasındaki ilişkiyi ve besin zincirlerini de inceler.

Kimler Ekolog Olabilir?

Doğaya meraklı olup, bu işi mesleği haline getirmek isteyen, doğayı, canlıları ve araştırmayı seven kişiler, üniversitelerin ekoloji mühendisliği bölümünü okuyarak ya da üniversitelerden ekolog sertifikası alarak ekolog olabilirler.

Ekolog Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

İnsanlar her geçen gün doğa, yaşam, bitkiler ve canlılar ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak istiyor. Bu istek ile bağlantılı olarak önemi her geçen gün daha da artan ekolog mesleğinde de bilgi açısından yetkinlik oldukça önemli. Bu meslek dalı için üniversitelerin ekoloji mühendisliği bölümlerinde eğitim alabilir ya da üniversitelerin ekolog sertifika programlarına katılabilir ve gereken yetkinliğe ulaşabilirsiniz.

Ekolog İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

SONRAKİ KONU
Ekolog Mülakatları