Mamografi Teknisyeni Nedir?

Mamografi Teknisyeni Ne Demek?

Mamografi teknisyeni; hastanenin genel çalışma prensipleri ve doktor talebi doğrultusunda, araç ve ekipmanları etkili bir şekilde kullanarak meme hastalıklarının teşhis ve tedavisi amacıyla, mamografi cihazı ile görüntüleme yapan nitelikli kişidir. Hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında çalışarak meme hastalıklarının teşhisinde önemli rol oynar. Kamu kuruluşları veya özel kuruluşlarda Tıbbi Görüntüleme Uzmanı ya da Mamografi Teknisyeni ünvanı ile Radyoloji dalında çalışır.

Mamografi Teknisyeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mamografi işlemi radyasyon içeren bir işlemdir. Mamografi işlemi sonunda elde edilen çıktıya ya da veriye mamogram denir. Mamogramlar, Radyoloji uzmanlarına teslim edilir. Bu süreçte mamografi teknisyeninin görevleri şunlardır;

  • Mamografi ünitesinin bütün aşamalarından sorumludur.
  • Cihazın ve ekipmanların standartlara uygunluğunu kontrol eder, bakım ve tamiri için yetkili kişilerle iletişime geçer.
  • Yapılacak uygulamalar hakkında hastayı bilgilendirir.
  • Mamografi işlemi sırasında gerekli radyasyon önemlerini alır.
  • Çekilen mamogramları kanser açısından pozitif ve negatif açıdan inceler.
  • Uygun grafikleri çeker ve elektronik veri oluşturur.
  • Hasta dosyasını oluşturarak işlem sonunda çekilen filmleri hasta dosyasına ekler.

Mamografi Teknisyeni Olmak İçin Gerekenler

Mamografi Teknisyenliği, Tıbbi Görüntüleme Teknikerliğinin bir dalıdır. Bu alanda görev almak isteyen kişiler üniversitelerin ilgili bölümü olan Tıbbi Görüntüleme Teknikerliği Bölümü mezunu olmak zorundadır. Bölüm dersleri Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarında verilir. Bölüm bitirildiğinde ise 2 yıllık ön lisans diploması ve Tıbbi Görüntüleme Teknikeri ünvanı alınır. Mezun olduktan sonra Konvansiyonel Radyoloji, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans, Anjiografi, Mamografi, Floroskopi dallarının arasından Mamografi alanı tercih edilerek Mamografi Teknikeri olunur.

Mamografi Teknisyeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mamografi Teknisyenliğinin ilgili bölümlerinde öğrencilere Radyoloji alanına ait dersler verilir. Bir mamografi teknisyeni bölümde; radyolojik görüntüleme yöntemleri, radyasyon onkolojisi, radyasyondan korunma ve radyasyon güvenliği gibi temel derslerin yanında fizyoloji, biyoloji, anatomi, biyofizik gibi yardımcı derslerin eğitimini alır.