Mücellit Ustası Nedir?

Mücellit Ustası Kimdir?

Mücellit ustası basılı ya da yazılı ayrı sayfalar halinde olan eseri belirli teknik yöntemlerle bir bütün haline getirdikten sonra kabı yerleştiren uzman çalışandır. Kökleri eski zamanlara dayanan ve modern dönemde büyük değişim yaşayan meslek, halk arasında ciltçi, kırım ve giyotin ustası olarak da bilinir.

Mücellit ustası eskilerde el işçiliğiyle ayrı sayfalar halindeki kitabı ya da defteri dikerek bir bütün haline getiren sonrasında kapaklarını, kaplarını birleştiren ve süslemelerini yapan zanaatkardır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle mücellit ustaları, icra ettikleri mesleği kolaylaştırmak adına makine ve ekipmanlardan yardım almaktadır. Matbaa, kitap basımı, ambalaj basımı, davetiye baskısı gibi kağıt basım aşamalarında mücellit ustalığı gereklidir.

Mücellit Ustasının Görevleri Nelerdir?

Mücellit ustasının temel görevi basılı ya da yazılı olan içerikleri gerekli kriterler doğrultusunda dağıtıma hazır hale getirmektir. Cildin dikilmesi, kapağın takılması ve kapak süslerinin yapılması mücellit ustasının temel görevlerini oluşturmaktadır.

  • Kitabın uzun süre korunmasını sağlamak,
  • Araç gereç gereksinimini belirlemek,
  • Cilt öncesi hazırlıkların tamamlanmış olmasını sağlamak,
  • Kapak malzemelerini kesmek,
  • Kapağa ıskata çekmek,
  • Yan ve sırt kağıdını yapıştırmak,
  • Şiraze, kurdele ve kapak yerleştirmek,
  • Sayfaları preslemek ve belirli bölümlerin kesimini yapmak,
  • Kırım, delik zımba (perforaj), harman, tamirat ve sayfaları bütünleştirme işlemlerini gerçekleştirmek,
  • Makinelerin düzenli aralıklarla bakımını yapmak.

Kimler Mücellit Ustası Olabilir?

Mücellit ustalığı için açılan eğitimlerde herhangi bir koşul aranmamaktadır; fakat bazı sertifika programları ilköğretim mezunu olmayı şart koşmaktadır. Mesleği zanaatkar olarak yapmak isteyen kişiler ise bir mücellit ustasından usta çırak ilişkisiyle deneyim kazanmayı tercih etmektedir.

Mücellit Ustası Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Mücellit ustası olmak için lisans ya da ön lisans eğitim şartı aranmamaktadır. Türkiye’de sayıları çok fazla olmasa da bu eğitimi veren devlet destekli eğitim programları açılır. Bu eğitimler daha çok bir mücellit ustası tarafından usta çırak ilişkisi şeklinde verilir. Bu eğitimler eserin restorasyonu ve şirazesi, kalıbın basılması, cildin dikilmesi, kapağın basılması ve süslenmesi gibi alt başlıklar içermektedir. Eski asırlarda yazılmış el yazması kitapların temizlenmesi, sayfaların ve kapağın dönemine göre hazırlanması gibi üst düzey ustalık gerektiren özel işlerde Osmanlıca, Arapça, Farsça bilgisi de gerekebilir.

Mücellit Ustası İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
2.820 / Aylık
6 kişinin ortalama maaşıdır.