Satış Uzman Yardımcısı Nedir?

Satış Uzman Yardımcısı Ne Demek?

Satış uzman yardımcısı, çalıştığı şirketin satışlarını pozitif yönde etkileyebilen, yaratıcı düşünen, müşteri ile ilişkisini dinamik tutabilen ve satış uzmanına ihtiyacı olduğu konularda yardım eden kişidir. Satış uzman yardımcısı ne demek sorusu ise şu şekilde cevaplanabilir; satışını yaptığı ürünü ya da hizmeti müşterilere doğru şekilde sunabilen, pazarlama tekniklerini bilen ve ekip arkadaşlarıyla uyumlu çalışabilen personeldir. Gerektiğinde aynı birimde çalışan diğer satış uzmanlarına pazarlama, müşteri ilişkileri ve satış stratejileri konusunda yardımcı olur. Satış uzman yardımcısı ne iş yapar sorusuna net olarak yanıt verebilmek için bu pozisyonda çalışan kişilerin görevlerini ve sorumluluklarını açıklamak gerekir.

Satış Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Firmaların satış departmanında görev yapan satış uzman yardımcısı, kurumun politikası doğrultusunda satış alanında verimliliği ve karlılığı artırmayı hedefler. Satış uzman yardımcısı görev tanımı, müşteri davranışlarını analiz etmeyi de kapsar. Bu pozisyonda çalışanların diğer görevlerini ve sorumluluklarını ise aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz:

 • Müşterilere ihtiyacı doğrultusundaki ürünleri ve hizmetleri tanıtmak.
 • Soruları yanıtlamak ve oluşabilecek endişeleri gidermek.
 • Müşterileri promosyonlar, politikalar ve satışlar hakkında bilgilendirmek.
 • Ürünlerin nasıl çalıştığını açıklamak.
 • Satış işlemlerinin takibini yapmak.
 • Ekip arkadaşlarına yardımcı olmak.
 • Firma ya da markanın iş hacmine göre yeni satış politikaları oluşturmak.
 • Siparişlerin alınması ve takip edilmesi aşamalarını kontrol etmek.
 • Müşteri memnuniyeti için doğru yönlendirme yapmak.
 • Gerektiğinde üst düzeydeki yöneticilerle iletişim kurmak.
 • Satışlarla ilgili günlük, haftalık, aylık ve yıllık rapor oluşturmak.

Satış Uzman Yardımcısı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Satış uzman yardımcısı, geleneksel satış tekniklerinin aksine yenilikçi düşünce yapısına sahip olmalıdır. Müşterilerin satın alma psikolojilerini analiz edip gerekli eylemleri gerçekleştirmeleri gerekir. Satış uzman yardımcısı nasıl olunur sorusuna kısaca; kişilerin üniversitelerin ilgili lisans programlarından mezun olmaları gerekir, şeklinde yanıt verilebilir. Bu alanda kariyer inşa etmek isteyenler; İşletme Bölümü, Ekonomi Bölümü, Ekonometri Bölümü, Endüstri Mühendisliği Bölümü, Çalışma İlişkileri ve İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü, Pazarlama Bölümü veya Halka İlişkiler Bölümü gibi alanlardan mezun olmalıdır. İlgili bölümlerden mezun olan kişilerin sahip olması gereken birtakım özellikler bulunur. Bu özelliklerden bazıları şu şekildedir:

 • Dinamik bir çalışma ortamının getirdiği davranışı sergileyebilmek.
 • Güler yüzlü ve problem çözmeye yatkın olmak.
 • Motivasyonu yüksek tutmak.
 • Sunulan ürün ya da hizmet hakkında detaylı bilgiye sahip olmak.
 • Satış becerisine sahip olmak.

Gerekli ve yeterli şartlar sağlandığında satış departmanında yardımcı pozisyonunda görev alınabilir. Bu özelliklere sahip kişilerin satış uzman yardımcısı olarak başarılı olma şansı daha yüksektir. Günümüz teknolojisinde yeniliklere uyum sağlayabilmek satış uzman yardımcısı konumunda çalışan personel için çok önemli bir kazanımdır.

Satış Uzman Yardımcısı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Satış uzman yardımcısı, satışını yapacağı ürünler veya hizmetler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ürünün veya hizmetin detaylarını kavramalı ve müşteriye net olarak aktarmalıdır. Tüm bunların yanında iyi bir satış uzman yardımcısı olmak için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir;

 • Lisans mezuniyeti yanında satış alanı ile ilgili sertifikalara sahip olmak.
 • İş deneyimi ve geniş çalışma portföyüne sahip olmak.
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek.
 • İş arkadaşları ile etkili ve hızlı iletişim kurma becerisine sahip olmak.
 • Müşteri ilişkilerini geliştirmek için en az bir yabancı dile hakim olmak.
 • Başarıyı artırabilmek amacıyla ekip çalışmasına yatkın olmak.
 • İlgili alanda iş deneyimine sahip olmak.

Satış Uzman Yardımcısı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Firmaların satış departmanında çalışan personellerin aktif ve koordineli çalışması, satışlara ve müşteri memnuniyetine olumlu yansır. Mağaza, banka ve diğer şirketlerin satış bölümü; satış uzman yardımcısı nerelerde çalışır sorusuna verilebilecek en doğru cevaptır. Müşteri ile direkt ilişki halinde olan kişilerin işe alınması sırasında titiz davranılması önemlidir. Uygun personel, satışlarda verimliliği artırır. Müşterilerin satın alma alışkanlıklarını iyi bilen ve bu davranışlar doğrultusunda yeni satış yöntemleri geliştiren satış uzman yardımcıları, işverenler tarafından daha fazla tercih edilir. Ayrıca iş tecrübesi ve başarısı arttıkça satış uzman yardımcısı maaşları da yükselir. Müşteri ile iyi ilişkiler kurmak, iş arkadaşları ile takım ruhuna uygun şekilde çalışmalar sergilemek, stresli durumlarda sakin kalmayı başarmak, duyarlı ve anlayışlı olmak, ikna ve müzakere becerileri edinmek, gerektiği zaman inisiyatif kullanabilmek ve gerekli bilgisayar programlarını iyi derecede bilmek, satış uzman yardımcısı arayan firmaların adaylardan beklentileri arasında yer alır. Aday, ilk değerlendirme aşamasını geçerse görüşme için çağrılır. Görüşme esnasında işveren, işe alım yapmak için aradığı diğer şartları sorgular ve tüm adımlar olumlu geçtiği takdirde işe başlanabilir. Bu sırada en önemli edimin, insan ilişkilerini geliştirmek olduğu unutulmamalıdır. İşe başlandıktan sonra ilerleyen zamanlarda tecrübe edinilerek satış uzmanı ve departman yöneticisi gibi pozisyonlara geçilebilir. Öncesinde satış konusunda uzmanlık seviyesine gelinmelidir. Çalışma hayatı boyunca kişinin kendini geliştirmesi firmanın yararına olduğu kadar kendi kariyerine olumlu yansır. Adaylar Kariyet.net aracılığı ile bu alanda yayınlanan iş ilanlarına ulaşabilir. Satış uzman yardımcısı iş ilanları arasındaki en doğru fırsatları değerlendirebilir.