Uçak Emniyet Şefi Nedir?

Uçak Emniyet Şefi Ne Demek?

Uçak emniyet şefi, emniyetli bir uçuş geçirilebilmesi için tüm gereklilikleri yerine getiren ve tedbirleri alan kişidir. Uçuş öncesi planlamalarını yaptıktan sonra uçağın seyrini de takip ederek uçuşun her anından haberdar olur.

Uçak Emniyet Şefi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Uçak emniyet şefleri bagaj yüklemesinden yakıta kadar geniş bir alanda etkinlik gösterir. Uçuş güvenliğini sağlamakla yükümlü uçak emniyet şefinin görevleri arasında;

  • Uçağın teknik özellikleri ve uçuş planı ile ilgili tüm detaylara sahip olmak,
  • Uçağın kalkış işlemlerinin güvenli ve hızlı olması için planlamaları hazırlamak,
  • Uçakla gerekli kurumlar arasındaki iletişimi sağlamak,
  • Pilottan gelen bilgilendirmeler ya da doğrudan karşı karşıya kalınan durumlar ışığında konuyla ilgilenen birimlerle iletişime geçmek,
  • Acil bir durum (sabotaj vb.) yaşandığında ilk haberdar olan kişi olmak, uçağın emniyetini tekrar sağlamak, yer alır.

Uçak Emniyet Şefi Olmak İçin Gerekenler

Uçak emniyet şefi olabilmek için üniversitelerin belli bir lisans programından mezun olma gerekliliği yoktur. Ancak uçak emniyet şefliği bir uçuşun her anının sorumluluğunu beraberinde getirdiğinden bu kişiler belirli bir eğitim programına tabi tutulurlar. 21 yaşın üzerinde, ön lisans veya üzeri okul mezunu ve ÖSYM tarafından düzenlenen sınavların birinden ya da denginden 50 puan ve üzerinde puan alan kişiler bu özel eğitime başvurabilir.

Uçak Emniyet Şefi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Uçak emniyet şefi olmak isteyen, ön lisans ve üzeri eğitim seviyesindeki kişiler, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen eğitime tabi tutulduktan sonra göreve başlayabilirler. Eğitim programına katılan adaylar; etkili iletişim, haberleşme, uçuş operasyon gibi derslere katılırlar. Bu süreç, pratik ve teorik eğitimin yanı sıra staj gerekliliği de bulundurur. Teorik ve uygulamalı eğitimde başarılı olan adaylar, staj sürecini de başarıyla tamamladıktan sonra uçak emniyet şefi olarak çalışmaya başlayabilir.