Zumba Eğitmeni Nedir?

Zumba Eğitmeni Kimdir?

Zumba eğitmeni, en temel tanımıyla; başta Latin müzikleri olmak üzere çeşitli müziklerin ritmiyle uyumlu egzersiz eğitimleri veren kişiye denir. Zumba eğitmenleri, her yaştan öğrencilerine formda kalmak ya da zayıflamak adına dans ve fitnessı birleştiren hareketler öğretirler.

Spor ve dansı başarılı bir şekilde harmanlayan zumba eğitmeni, hareketli müzikler eşliğinde vücudun farklı bölgelerini çalıştıran hareketleri yapan/yapılmasını sağlayan eğitmenlere verilen isimdir. Son dönemin en popüler egzersiz türlerinden biri olan zumbaya gösterilen ilgi arttığı için zumba eğitmenlerine olan ihtiyaç da paralel olarak artmış durumdadır.

Zumba Eğitmeninin Görevleri Nedir?

Zumba eğitmenliğinin sorumlulukları ağırlıklı olarak fiziksel görevlerden oluşsa da psikolojik faktörler de göz ardı edilmemelidir. Zumba eğitmeninin temel görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Zumba eğitimi esnasında yapılan tüm egzersiz hareketlerini bilmek,
  • Kişilerin zumba eğitimi sonucunda ne elde etmek istediklerini öğrenmek,
  • Beklentileri doğrultusunda kişilere veya gruplara uygun zumba programını seçmek,
  • Müzik eşliğinde ilgili egzersiz hareketlerini göstermek ve yapılmasını sağlamak,
  • Düzenli olarak yapılan egzersiz programlarının işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek.

Kimler Zumba Eğitmeni Sertifikasına/Eğitimine Başvurabilir?

Zumba eğitmeni olabilmek için herhangi bir ön koşul bulunmamakla beraber, daha önce zumba eğitmeni sertifikası almış, fitness eğitmenliği yapmış, Latin danslarını öğrenmiş ya da BESYO mezunu olmuş kişiler, önemli ölçüde avantaj sağlar. Öte yandan bunlar mecburi koşullar değildir; çünkü zumbada en önemli ve öncelikli kural, iyi bir müzik kulağına ve ritim duygusuna sahip olmaktır.

Zumba Eğitmeni Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Zumba eğitmeni kurslarına katıldığınızda sertifika alabilmeniz için genellikle sizden belirli bir saat sayısını tamamlamanız beklenir. Tamamladığınız bu eğitim saatlerine göre sertifikanızda basit, orta ve ileri seviye gibi dereceler yer alır. Zumba eğitmeni dersleri arasında; zumba tarihi, zumba müzikleri, Latin dansları ve fitness hareketleri gibi birçok konu başlığı bulunur.

Zumba Eğitmeni İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.