İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Nedir?

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünün ortaya çıkma nedeni İngiliz ve Amerikan Edebiyatı ile Türk Edebiyatını inceleyecek uzmanlara ihtiyaç duyulmasındandır.

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü bir lisans programıdır ve bölümün amacı İngiliz dilini ve edebiyatını en iyi şekilde öğrenen kişilerin birçok farklı sektör kurumlarında çalışacakları projeler üzerinde en etkili ve faydalı sonucu ortaya çıkarmaktır. Mezun bireylerin çalışacakları kurumlara, sektöre yenilikler ve katkı sağlaması beklenmektedir.

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, İngiliz dili ve edebiyatına karşı ilgili ve okuma isteği olan, disiplinli, insanlarla sağlıklı iletişim kurabilecek ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Dersleri Nelerdir?

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları İngiliz Dili ve edebiyatı hakkında bilgi sahibi olabilecekleri birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Gotik Edebiyat,
  • Bilgi ve İletişim Teknolojileri,
  • Kısa Hikaye,
  • Klasik Mitoloji,
  • Eleştirel Düşünme ve Akademik Yazı,
  • Edebi Çeviri,
  • Romantik Şiir,
  • Roman Türünün Doğuşu,
  • Edebiyat Kuramı ve Eleştirisi,
  • İngiliz Tarihi,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü mezunu kişiler meslek hayatları içerisinde ana görevleri çalıştıkları kurumlarda yer aldıkları işlerde İngiliz Dili ve Edebiyatını dilini en iyi şekilde kullanarak işlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktır.

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler kamu veya özel sektör içerisinde yer alan eğitim, bankacılık, sağlık ve yayıncılık kurumlarıdır.