İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir?

İnsan kaynakları yönetimi nedir sorusu şöyle cevaplanabilir; kamu kurumlarında ya da farklı endüstrilerde iş gücünü doğru kullanmak ve daha verimli hâle getirmek için sürdürülen çalışmaların tümüdür. Globalleşen dünyada ticari alanda rekabetin de yoğun yaşandığı şirketlerde insan kaynağını doğru yönetmek önem taşır. Bu doğrultuda yapılacak işe uygun personelin alınması için organizasyonu gerçekleştirecek alanında uzman kişilere ihtiyaç duyulur. İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünün amacı; kaynaklardan maksimum derecede verim sağlama, insan gücünü ve zamanı organize etme gibi konularda görev alabilecek profesyoneller yetiştirmektir. Şirketlerin yönetim kadrolarında yer alacak olan İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü mezunları idari işlerden, planlama ve organizasyondan, ücret yönetiminden, işe alım süreçlerinden, performans sisteminden ve tahakkuk işlemlerinden sorumlu olur. Özellikle üretim sektöründe görev yapan insan kaynakları çalışanları, çok sayıdaki personelin iş kanunu doğrultusunda işe devam takibini, ücret pusulalarını, disiplin süreçlerini, işe giriş çıkış işlemleri gibi önemli hususları takip ederek firmanın verimliliğini ve kâr oranını artırmasını sağlar. İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünü tercih edecek olan adayların; disiplinli, sorumluluk sahibi, iletişimi kuvvetli, liderlik özelliği olan, insan kaynakları yönetimine ilgi duyan kişiler olması gerekir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

İnsan Kaynakları Yönetimi kaç yıllık sorusu iki şekilde yanıtlanır. Bölümün ön lisans ve lisans programı vardır. Ön lisans programında eğitim görecek olan kişilerin 120 AKTS'yi, lisans eğitimi görecek öğrencilerin ise 240 AKTS'yi tamamlamaları gerekir. Aynı zamanda ön lisans programında okuyan öğrencilerin, insan kaynakları departmanında 30 gün zorunlu staj yapmaları gerekir. Bu stajı tamamlamaları ve tüm derslerden başarılı olmaları hâlinde bölümden mezun olabilirler. Programın ön lisans ya da lisans bölümünü tercih edecek olan adayların, üniversitelerin İnsan Kaynakları Yönetimi taban puanlarını göz önünde bulundurmaları gerekir. Eşit ağırlık puan türü ile öğrenci alımı gerçekleştiren üniversitelerde İnsan Kaynakları Yönetimi sıralamalarının takip edilmesi ve bu doğrultuda tercih yapılması gerekir. Bölümün taban puanları ve sıralamaları her sene farklılık gösterir. İnsan Kaynakları Bölümünü başarıyla tamamlayan öğrenciler, İnsan Kaynakları Yönetimi Ön Lisans Diploması ya da İnsan Kaynakları Yönetimi Lisans Diploması almaya hak kazanırlar.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümünü tercih edecek olan adaylar sektöre yönelik idari, hukuki ve bilimsel dersler alırlar. İnsan Kaynakları Yönetimi dersleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İnsan Kaynakları Yönetimi
 • Muhasebe İlkeleri I – II
 • Çalışma Psikolojisi
 • İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku
 • İletişim Bilgisi
 • Yönetim ve Organizasyon
 • Genel Ekonomi
 • Eğitim Geliştirme ve Kariyer Yönetimi
 • Küresel Siyasete Giriş
 • Performans YönetimiHukukun Temel Kavramları
 • Ücret ve Ödül Yönetimi
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • Davranış Bilimlerine Giriş
 • Belge Yönetimi ve Ofis Uygulamaları
 • İşe Alım ve Eğitim Süreçleri

Bu dersler öğrencilerin öğrenim süresi boyunca görecekleri, İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümündeki temel derslerdir. Kurumsal Yönetim, Pazarlama İlkeleri, Temel İngilizce, Eleştirel Düşünme, Yaratıcılık ve Girişimcilik, Dosyalama ve Arşivleme Teknikleri ise bölümdeki seçmeli derslerdir. İnsan Kaynakları Yönetimi 2 yıllık bölümden mezun olan kişiler diledikleri takdirde Dikey Geçiş Sınavı’na girerek lisans mezuniyet hakkı elde edebilir. Sınavdan yeterli puanı alan kişiler İnsan Kaynakları Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Konaklama İşletmeciliği, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi lisans bölümlerine geçiş yapabilir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

İnsan kaynakları departmanı, çalışılan iş yerlerinde mevcut pozisyonlarda görev alabilecek doğru çalışanları belirler. Bu süreçte seçme, mülakat yapma ve yerleştirme politikalarına uygun çalışır. Çalışılan şirkette idari ve mali hedefleri tutturmak amacıyla haftalık ve aylık faaliyet raporları oluşturur. İş ilanlarının yayınlanma noktasını belirler, iş başvurularına olumlu ya da olumsuz geri dönüş sağlar. İş yerinde çalışan personelin verimliliğini artırmak amacıyla yıl içerisinde memnuniyet çalışmaları ve performans göstergelerinin takibini yaparak yönetime rapor sunar. Ücret politikasının belirlenmesi konusunda da rol üstlenen insan kaynakları bölümü çalışanları, ücret zamlarının belirlenmesi ve çalışanların bordrolarına yansıtılması amacıyla çalışmalarını sürdürür. Bununla birlikte işe giriş ve işten çıkış işlemlerinin yasal mevzuat doğrultusunda gerçekleşmesini sağlar. Günlük puantaj kaydı tutarak devamsızlık kontrolü, vardiya takibi, fazla mesai takibi konularında faaliyet gösterir. İnsan kaynakları yönetimi, idari personelin kariyer yönetimini de sağlamak amacıyla çalışmalar gerçekleştirir. Gerekli durumlarda eğitim programları oluşturularak çalışanların bunlara katılımı sağlanır.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünden mezun olan kişiler hem kamu kurumlarında hem de özel sektörde çalışma imkânına sahiptirler. Kamuda memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayar işletmeni olarak görev yapabileceği gibi bazı kurumların personel birimlerinde de görev alabilir. Özel sektörde ise insan kaynakları departmanlarında çalışılabilir. Lisans eğitimini İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde tamamlayan kişiler, yüksek lisans da yaparak akademisyen olarak görev yapabilirler. İnsan Kaynakları Yönetiminden mezun kişilerin çalışabileceği alanlar; kamu kurumları, üniversiteler, bakanlıklar ve endüstri işletmeleridir. Bununla birlikte insan kaynakları danışmanlığı yapan firmalarda da görev alabilirler. Kariyerine insan kaynakları elemanı olarak başlayan kişiler, tecrübe edindikleri takdirde insan kaynakları uzmanı, insan kaynakları sorumlusu/şefi, insan kaynakları müdürü olabilir. Bu alandan mezun olan ve kariyerlerini planlamak isteyenler, Kariyer.net üzerinden insan kaynakları uzmanı iş ilanları seçeneklerini inceleyerek kendilerine uygun ilanlara başvuruda bulunabilirler.

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
İnsan Kaynakları Yönetimi (Fakülte) (4 Yıllık) EA 60 258,7555 774.331
2
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İnsan Kaynakları Yönetimi (Fakülte) (4 Yıllık) EA 60 259,55226 765.339
3
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
İnsan Kaynakları Yönetimi (Fakülte) (İÖ) (4 Yıllık) EA 30 243,30136 962.425
4
Doğu Akdeniz Üniversitesi
İnsan Kaynakları Yönetimi (Fakülte) (İngilizce) (Burslu) (4 Yıllık) EA 5 217,86204 1.319.135
5
Girne Amerikan Üniversitesi
İnsan Kaynakları Yönetimi (Fakülte) (İngilizce) (Ücretli) (4 Yıllık) EA 10 Dolmadı Dolmadı

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü mezunları hangi sektörlerde ve departmanlarda çalışıyor?

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Sektör

 • 1 Bankacılık
 • 2 Eğitim
 • 3 Gıda
 • 4 Otomotiv
 • 5 İnşaat

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Departman

 • 1 İnsan Kaynakları
 • 2 Satış
 • 3 Muhasebe
 • 4 Hizmet
 • 5 Eğitim