Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

Matematik Öğretmenliği Bölümü

Matematik Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Matematik bilimi her insanın günlük hayatında sıkça kullandığı bir bilimdir. Matematik Öğretmenleri sayesinde öğrendiğimiz matematik dersinin önemi çok büyüktür.

Matematik Öğretmenliği bir lisans programıdır ve bölümün amacı eğitim kurumlarında öğrencilere matematik dersini en iyi ve etkili şekilde öğreterek, öğrencilerin matematik dersi hakkında bilgili ve öğrenmiş olmasını sağlamaktır. Matematik Öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim sektörüne ve öğrencilerine fayda ve katkı sağlaması beklenmektedir.

Matematik Öğretmenliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, matematik dersine ve matematik bilimine karşı ilgili ve öğretme isteği olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilecek ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Matematik Öğretmenliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Matematik Öğretmenliği bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Matematik Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Matematik Öğretmenliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları matematik bilimi ve öğretmenlik mesleği hakkında bilgi sahibi olabilecekleri birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Matematik Öğretmenliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Soyut matematik,
  • Matematik eğitiminde araştırma yöntemleri,
  • Öğrenme öğretme kuram ve yaklaşımları,
  • Olasılık ve istatistik,
  • Diferansiyel denklemler,
  • Kompleks analiz,
  • Matematiksel modelleme,
  • Okul deneyimi,
  • Sınıf yönetimi,
  • Öğretmenlik uygulaması,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Matematik Öğretmenliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını eline alan mezun kişilere “Matematik Öğretmeni” unvanı verilmektedir.

Matematik Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Matematik Öğretmenliği bölümü mezunu olup Matematik Öğretmenliği unvanını almış kişiler meslek hayatları içerisinde ana görevleri çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere temel matematik dersini en iyi ve doğru şekilde öğretebilmek, aktarabilmektir.

Matematik Öğretmenliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Matematik Öğretmenliği mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler kamu veya özel eğitim kurumlarıdır. Üniversite eğitim hayatlarını tamamladıktan sonra kamuda iş sahibi olabilmeleri için gerekli sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.