Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Nedir?

Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümü maddenin en küçük yapı taşları üzerine araştırmalar yapan kişilerin bilimsel eğitim aldıkları bölümün ismidir. Bu bilim dalı üzerine çalışmalar yapabilecek ve belli ürünlerde bu teknolojiyi en iyi şekilde kullanabilecek kişiler yetiştirerek sektöre kazandırmak bölümün amacıdır.

Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümün tercih etmeyi düşünen aday öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı, düzenli, madde, atom ve bilim gibi kavramlara ve sektöre karşı ilgili ve özellik sahibi olması beklenir.

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümünde öğrencilere 4 yıllık lisans eğitimi verilir. Bölümden mezun olabilmek öğrenciler 240 AKTS kotasını doldurmaları ve mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

Nanoteknoloji bölümü öğrencileri 4 yıllık eğitim hayatları boyunca birçok mühendislik ve madde bilimi üzerine dersler ile karşı karşıya geleceklerdir ve bu dersleri başarılı bir şekilde tamamlamaları istenecektir.

Nanoteknoloji bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Bilgisayar Programlama,
  • Genel Matematik,
  • Malzeme Bilimine Giriş,
  • Genel Fizik
  • Doğrusal Cebir,
  • Endüstriyel Malzemeler ve Üretim Süreçleri,
  • Endüstriyel Malzemeler ve Üretim Süreçleri Laboratuarı,
  • Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümüne Giriş,
  • Taşınım Mekanizmaları Laboratuvarı,
  • Nanomalzemeler ve Üretim Metotları,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde ‘‘Nanobilim ve Nanoteknoloji Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Nanobilim ve Nanoteknoloji mezunları araştırmalar dışında üretim, tasarım, proje maliyet analizi, malzeme tedariki, kalite kontrolü, yöneticilik gibi konularda hem görev alabilirler hem de Nanoteknoloji Mühendisine yardımcı olarak çalışabilirler.

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Nanobilim ve Nanoteknoloji mezunlarının başlıca çalışmayı seçtiği yerler maddenin yapı taşı ile ilgilenen ve kullanan hemen hemen her şirkette kendilerine yer bulabilmektedirer.

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
Nanobilim ve Nanoteknoloji (4 Yıllık) SAY 30 261,33954 451.382

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Bölümü Bulunan İlk 5 Üniversite