Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü bir lisans programıdır ve bölümün amacı son teknolojiler ile bilimsel esaslara dayanan ziraat çalışmalarının içerisinde bulunacak kişileri yetiştirip sektöre kazandırmaktır. Mezun olan bireylerden sektöre katkı ve fayda sağlaması beklenmektedir.

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde disiplinli, sorumluluk sahibi, ziraat sektörüne karşı ilgili olması aranan başlıca özellikler arasındadır.

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümünde, 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim hayatları temel matematik, kimya bilim dersleri dışında ziraat mühendisliği üzerine birçok ders ile karşı karşıya geleceklerdir.

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

  • Botanik,
  • Genel Kimya,
  • Tarım Tarihi ve Deontolojisi,
  • Zooloji,
  • Genel Mikrobiyoloji,
  • Organik Kimya,
  • Tarım Ekonomisi,
  • Bahçe Bitkileri,
  • Genel Bitki Fizyolojisi,
  • Bitkisel Üretimde Biyoteknoloji,

Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde “Tarımsal Genetik Mühendisliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Tarımsal Genetik Mühendisliği bölümü mezunu bireyler çalıştıkları kurumlarda bitki ıslahı, tohumculuk, tohum genetiği üzerine araştırmalar yapacak, çalışmaları planlayacak ve çalışmaların sonuçlarını doğru analiz etmektir.

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Tarımsal Genetik Mühendisliği mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler kamu kurumları ve özel tarım ve ziraat şirketleridir. Kendi özel işletmelerini kurma olanakları da bulunmaktadır. Tercih etmeleri durumunda üniversiteler eğitmenlik hizmeti de sunabilirler.

Söz konusu iş imkanlarından devlet kurumlarında yer alan fırsatlardan yararlanabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edilecek puan belirleyici olacaktır.

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
Tarımsal Genetik Mühendisliği (İngilizce) 1 40 265,2361 498,969

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Tarımsal Genetik Mühendisliği Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!