Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Nedir?

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik; Rus dil bilgisi ve gramer kurallarının öğrenildiği, Türkçe - Rusça ya da Türkçe - Rusça çevirmen ihtiyacının karşılanmasını amaçlayan bir programdır. Bu bölümü okumak isteyen adaylar, dil öğrenme konusunda hevesli olmalıdır. Farklı kültürleri öğrenme isteği ve Rusça konusunda meraklı olmak da bölümü okuyacak olan kişilere avantaj sağlar.

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü, iki yıllık bir ön lisans programıdır. İki yıllık eğitim görülen bölümde dört ders dönemi mevcuttur. Bu bölümü okumak isteyenler ÖSYM tarafından gerçekleştirilen üniversite sınav sonuçlarına göre tercihte bulunurlar. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik taban puanları her sene tercih dönemlerinin ardından açıklanır. Bölümü okumak isteyen adaylar önceki senelerin Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik 2 yıllık taban puanlarını göz önüne alarak tercih yapabilirler.

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Bölümü Dersleri Nelerdir?

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik bölümü öğrencileri iki yıl ve dört ders dönemi boyunca birçok farklı ders görür. Bu dersler Rus dilinin inceliklerini ve kurallarını öğreterek öğrencilere çeviri yapma becerisi kazandırmayı amaçlamaktadır. Öğrencilerin gördüğü derslerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Bilişim Teknolojisi
 • Rusça Dil Bilgisi
 • Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi
 • Ticari Çeviri
 • Sözlü Anlatım
 • Mesleki Metinler Çevirisi
 • Çeviri Amaçlı Metin Çalışmaları
 • Yazılı Anlatım
 • Rus Edebiyatı
 • Sosyal Bilimler Metin Çevirisi
 • Konuşma Pratikleri

Bölüm derslerinden bazıları zorunlu bazıları ise seçmeli olarak sunulmaktadır. Bölüm içerisinde alınması gereken ders kredisini tamamlayan öğrenciler mezun olma ve Uygulamalı Rusça Çevirmenlik diploması alma hakkı kazanır.

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Mezunu Ne İş Yapar?

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik ne iş yapar sorusu bölümü okumak isteyenler ve mezunlar tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Bu bölümden mezun olanlar Rusça - Türkçe ve Türkçe- Rusça çeviri konusunda yetkin hale gelirler. Tercüman çevirmen olmak isteyen kişilerin detaycı ve dikkatli olması bu pozisyon için aranan özelliklerdendir. Çevirmenliğin yanı sıra Rusçanın kullanıldığı birçok alanda da iş imkanı yakalanır. Sözlü ya da yazılı belgeleri çevirme bölüm mezunlarının temel görevi olmaktadır. Kendilerini yetiştiren ve dilin dinamik yapısına uyum sağlayanlar bu alanda yükselebilirler. 2 yıllık eğitimlerini başarı ile tamamlayan mezunlar diledikleri takdirde Dikey Geçiş Sınavı'na girerek eğitimlerini 4 yıllık lisans programlarına tamamlayabilirler. 4 yıllık geçiş yapılacak bölümler Rus Dili ve Edebiyatı ya da Rusça Mütercim ve Tercümanlık olabilir. 4 yıllık lisan eğitimlerini tamamlayanlar akademik kariyer yapma şansına da sahip olur.

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik iş imkanları açısından son derece geniştir. Özel sektörde geniş bir iş ağı yakalayabilecek olan bölüm mezunları, çeşitli yayınevlerinde ve çeviri ajanslarında çevirmen olarak çalışabilir. Kendilerini geliştiren ve yayın dünyasında bir yer edinenler editörlük yapma imkanı da yakalamaktadır. Bu alanların yanı sıra bölümden başarı ile mezunlar turizm sektöründe de çalışabilirler. Çeşitli tur firmaları ya da turizm şirketlerinde rehberlik ve çevirmenlik yapabilirler. Bazı ithalat ve ihracat firmaları da Rusça bilen eleman arayışı içindedir. Uygulamalı Rusça Çevirmenlik mezunu olanlar, kariyer fırsatlarını yakalamak için Kariyer.net sitesinde yer alan iş ilanlarını takip ederek kendilerine uygun çevirmen iş ilanlarına başvuruda bulunabilirler.