Genel Bilgiler

http://

Başkent Organize Sanayi Bölgesi

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, geleceğin sanayi kenti olma amacı ile 2001 yılında kurulmuştur.

Bölge 2001 yılında kuruluş işlemlerinden sonra, 2005 yılında yapılan Başkent Organize Sanayi Bölgesi Genel Kurulunda Müteşebbis Heyet’ten olağan genel kurul sistemine geçilmiştir. Bu uygulamalarıyla bir ilk gerçekleştirilerek yönetim kurulu katılımcıların katıldığı genel kurulda seçildi. Böylece yatırım yapan, elini taşın altına koyan sanayici, bölgesinin yönetiminde doğrudan söz hakkına sahip olmuştur.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi Temelli-Malıköy sınırları içerisinde, Ankara-Eskişehir Karayolu’na 6 km mesafededir. Güneyinde Ankara-Eskişehir devlet karayolu, Doğusunda Ankara-İstanbul Devlet Demiryolu ile sınırlanmıştır.

Başkent OSB, 2.000 metrekare ile 120.000 metrekare arasında değişen sanayi parsellerine kurulan ve kurulacak orta ve büyük ölçekli sanayi tesisleriyle ülkemizin sanayileşmesinde modern kabul edilebilecek bir sanayi kentini yaşama geçirmiştir.

Sanayileşmede altyapı, işin yarısının çözümü demektir anlayışı doğrultusunda önceliği alt yapı çalışmalarına veren Başkent Organize Sanayi Bölgesi, yol, su, kanalizasyon, yağmur suyu şebekesi, telefon ve elektrik gibi alt yapı çalışmalarını tamamlamış ve hizmete sunmuştur.

Sanayi ile çevre birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır anlayışı ile Başkent OSB’nin çevresinde 760.000 metrekarelik yeşil alan oluşturulma çalışmaları devam etmektedir.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi kapsadığı 1014 hektarlık alanla Türkiye’nin en geniş alana sahip organize sanayi bölgeleri arasında yer almaktadır.

Başkent OSB, Organize Sanayi Bölgesi konumuyla yasaların verdiği yetkiler çerçevesinde yatırım sürecinde; Tesis Kurma İzni, İnşaat Ruhsatı, Toprak Vizesi, Temel Vizesi, Kanal Vizesi, İskan Raporu, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı gibi gerekli izinleri vererek katılımcılarımızı birçok bürokratik işlemden kurtarmaktadır.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi, “Geleceğin Sanayi Kenti”ni kurma felsefesine uygun olarak her geçen gün hedeflerini büyüterek yoluna devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen orta ve büyük ölçekli firmalarına yatırım yapma olanağı sağlayacak gerekli alt ve üst yapıyı oluşturan, ardından Türkiye’nin savunma sanayisinin önde gelen dev firmalarının bölgemizde toplanmasına öncülük yapan Başkent OSB yönetimi, kentsel alan için de örnek alınabilecek bir projeye imza atmıştır.

Başkent OSB’nin kentsel alanında yer alması planlanan kuruluş, birim ve tesisler içinde; BOSB Üniversitesi, BOSB Üniversitesi Araştırma Geliştirme Merkezi, Meslek Yüksek Okulu, Kongre Merkezi, Ticaret merkezi, Otel, Fuar Merkezi, Kreş-İdari Bina, BOSB Hastane-Camii-Spor Tesisi, Teknik Altyapı, Arıtma Tesisi, Yeşil Alan (Kentsel Tasarım Bölgesinde) yer almaktadır.

Bugün bacaların tütmeye başladığı Başkent OSB, bütün özelliğiyle yalnız çalışabilir değil, yalnız yaşanabilir değil, sanayimiz için örnek bir model olmaya adaydır.


 
Devamını Oku Gizle