BAYKAN MODA A.Ş.

Hazır Giyim

Sosyal ve Yan Haklar

  • -

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.00 - 18.30

Kuruluş Yılı

1975

Çalışan Sayısı

-

Web Site

-

Adres

-

Hakkımızda

BAYKAN MODA A.Ş.
 

1975 yılında Hüseyin ve Lütfi Baykan tarafından kurulan Baykan Tekstil, o yıllarda üreticilerden temin ettiği pamuklu kumaşları hazır giyim imalatı yapan firmalara dağıtırdı. Piyasada istikrar ve güveni yakalamış olan firma kumaş satışındaki metrajı sürekli yukarı çıkarttı. İki kardeşten birinin hesap uzmanı diğerinin ise müşteri ilişkilerinde başarılı olması firmanın piyasadaki konumunu oldukça sağlam hale getirdi.

1980'li yıllarda pamuklu kumaşların dağıtımı hafifletildi ve denim kumaşı satışına geçen firma piyasadaki istikrar ve güvene bağlı konumunun da getirdiği pozitif etki ile satışlarını zirveye taşıdı. 1994 yılında Türkiye'nin hazır giyim alanında kaliteyi, güveni ve hızlılığı yakalamasıyla Baykan Moda kuruldu ve hazır giyim imalatına yöneldi.

Zaten kumaş alanında tecrübe kazanmış olan firma bu deneyimlerini hazır giyim imalatında kullanmaya karar verdi. Avrupa ve Amerika pazarındaki markaların ciddi üretim tesislerine önem verdiklerini tespit eden kardeşler 1997 yılında İstanbul'a sadece 45 dakika mesafede Lüleburgaz da entegre tesis kurulması karar aldılar. Fabrika dünya standartlarına göre kuruldu. Gelişime müsait alanda kurulan fabrikada bugün 1300 - merkez ofiste 150 personel toplam kaliteye inanmış olarak çalışmaktadır.

Personel politikamızı oluşturan ana kriterler şunlardır:

*Çalışanlarımızın tümünün gelecekleriyle ilgili endişe duymamalarının sağlanması,

*Çalışanların öncelikle yöneticilerine ve şirkete yüksek güvenlerinin sağlanması,

*Tüm personelin performanslarının ölçümlerinin yapılması ve başarı kriterlerinin bu ölçümlerle paralel olarak yönetilmesinin sağlanması,

*Şeffaf yönetim sergilenmesi,

*Yönetime kolayca ulaşımın sağlanması,

*Çalışanlarımızın düşündüklerini söyleme ve anlatma rahatlıklarının olması,

*İş disiplenine önem verilmesi,

*Tüm çalışanlarımızın bireysel değil, takım ruhu içinde çalışmalarının sağlanması,

*Kariyer planlanmasına önem verilmesi,

*Sosyal aktivitelere yer verilmesi,

*Verimli çalışabilme ortamı ve koşulların sağlanabilmiş olması.