Çukurova İnşaat Makinaları San. ve Tic A.Ş.

Genel Bilgiler

www.cimsatas.com

ÇUKUROVA İNŞAAT MAKİNALARI SAN. ve TİC. A.Ş. (ÇİMSATAŞ)

Çukurova İnşaat Makinaları San. ve Tic. A.Ş. (Çimsataş), Türkiye'nin en büyük 3 grubundan biri olan Çukurova Holding'e bağlı Mersin'de kurulu bir sanayi şirketidir.İnşaat makinaları ve çeşitli marka ve modelde inşaat makinalarının yürüyüş takımları , kazıcı ve delici uçları vb. yedeklerinin üretimi konusunda pazarda lider olan Çimsataş, sıcak dövme, çelik ve sfero döküm otomotiv yan sanayi parçalarının üretimi ile otomotiv sektöründe de yan sanayi olarak önemli bir yere sahiptir.1972 yılında kurulan Çimsataş, günümüze dek gerçekleştirdiği yatırımlarla devreye aldığı ve toplam üzerine kurulu kapalı alana sahip dövme üretim, döküm üretim, makina üretim ,mekanik işlem, ısıl işlem, fren üretim tesisleri ile ülkemizde ve dünyada sayılı entegre tesislerden biridir.

Çimsataş, 1981-1994 yılları arasında CATERPILLAR INC.-USA lisansı ile çeşitli modellerde lastik tekerlekli ve paletli loder üretmiş, 1994 yılında LIEBHERR AG ile Teknoloji Transferi Anlaşması imzalamış ve 1995 yılından bu yana çeşitli modellerde LIEBHERR lastik tekerlekli, paletli ekskavatör ve loder üretmektedir.Çimsataş ayrıca, 1992 yılında LUCAS HDBS ile başlayan, daha sonra ARVIN MERITOR UK ile devam eden lisans anlaşması çerçevesinde ağır hizmet tipi fren sistemleri üretimini de sürdürmektedir.

Üretimde , üründe, düşünce ve karar sisteminde, müşteri ilişkileri ve memnuniyetinde, kirlenmenin önlenmesi, atıkların azaltılması başta olmak üzere çevre ile ilgili konularda, iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinde, iç ve dış iletişimde, bilgi güvenliğinde, çalışanları ile ilişkilerde, çalışanların kararlara ve sistemlerin işletimine katılımında, sosyal sorumluluk uygulamalarında ve diğer tüm aktivitelerinde kaliteyi temin etmeyi , bu hususlarda ana iş hedefleri ve bireysel hedefler oluşturarak ölçülebilir katma değer yaratmayı, uygulamaları sürekli geliştirerek devamlılığını sağlamayı, etik değerler, yerel yasalar, uluslararası anlaşma ve normlarla belirlenmiş tüm gereklilikleri yerine getirerek eksiksiz uygulamayı, bu konudaki denetimlere ve kamuoyuna açık ve şeffaf olmayı çalışanları ile birlikte en temel görev ve samimi taahhüt edinmiş Çimsataş, bu temel politikadan hareketle 1993 yılında T.S.E. ve 1994 yılında Bureau Veritas Quality International'dan ISO 9002 Kalite Güvence Sistem Belgesi almaya hak kazanmış, 1999 yılında sistemine tasarım boyutunu da ekleyerek belgeleri ISO 9001'e çevirmiştir .Çimsataş, bir otomotiv sanayi entegrasyon modeli olan QS 9000 Kalite Sistem Belgesi'nin de sahibidir.

Şirketimiz 2000 yılında Otomobil Sanayicileri Derneği'nce (OSD) En Başarılı Yan Sanayi Firması seçilmiştir. BVQI Gözetim Kuruluşunca gerçekleştirilen denetimleri başarı ile geçen Çimsataş, 2003 yılı Ekim ayı itibarıyla TS 16949:2002 Kalite Sistem Belgesi için önerilmiş ve belgelendirilmiştir. Kaliteyi hayatın her alanına yaymayı misyon edinen ÇİMSATAŞ, bu düşünceden hareketle çalışma ortamının kalitesini daha da yukarılara taşımak ve en değerli varlığı olan çalışanlarının karşılaşabilecekleri sağlık ve güvenlik risklerini en alt düzeye indirebilmek amacıyla yaptığı çalışmalarının bir sonucu olarak, 2005 yılı Haziran 'ında OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikası ile belgelendirilmiştir.

Toplam üretiminin % 40'ını, döküm üretiminin ise % 75'ini Avrupa'da 6 ülkede 32 ayrı noktaya ihraç eden Çimsataş, yurt içinde de BMC, Oyak Renault, Mercedes Benz Türk, Hema, Akkardansa, Otoyol, Tırsan, Uzel, Ege Endüstri gibi önemli otomotiv firmalarına yan sanayi olarak hizmet vermektedir.

Kısa vadeli hedefleri arasında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi belgelerini portföyüne katmak olan Çimsataş , ortalama 690 nitelikli çalışanı ile sektörde lider konuma ulaşma ve uluslararası alanda tercih edilen bir marka olma yolunda hızla ilerlemektedir.

 

Devamını Oku Gizle