İDEÇ Çelik San.ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Demir- Çelik, Endüstriyel Tesis, Ticaret, İthalat - İhracat, Tersane / Gemi İnşa

Sosyal ve Yan Haklar

  • Servis
  • Yemekhane

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.00 - 18.00

Kuruluş Yılı

2012

Adres

-

Çalışan Sayısı

Beyaz Yaka : 1-24

Mavi Yaka : 25-49

Web Site

www.idectr.com

Hakkımızda

İDEÇ SANAYİ VE DIŞ TİCARET LTD. ŞTİ.
 
İnsan Kaynakları’nın ana sorumluluğu;
Nitelikli, başarılı, küresel bir işgücü ve lider havuzu oluşturmak amacıyla, çalışanların gelişimini yönlendirmektir.
 
 
Yeni Bir Başlangıç
 
Hızlı ilerleyen, girişimci, esnek ve sürekli büyüyen, İDEÇ Çelik Sanayi olarak SENİ ARIYORUZ!
İşimizde başarımızın sırrını, değişime aşık olmamız şeklinde açıklayabiliriz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına en esnek şekilde cevap vermeyi prensip edinip buna göre hizmet sunmayı taahhüt ediyoruz.
Çalışanlarımıza sorumluluk alma özgürlüğü verip müşterilerimizle çok uzun yıllar sürecek sağlıklı ve verimli ilişkiler kurmalarını sağlarız. Günümüzde hızla değişen dünyamız yeni fırsatlarla yeni riskleri beraberinde getirmektedir. Biz İDEÇ'te bunu çok iyi yönetebilmekteyiz.
İDEÇ, 2012 Yılında İstanbul'da kurulmuş ve hızla büyüyen yapısı ile endüstriyel bağlantı malzemeleri imalatı yaparak oluşturduğumuz değeri Ortadoğu ve Avrupa’ya ihracat ediyoruz.
Faaliyet gösterdiğimiz Demir - Çelik, Endüstriyel Tesis, Ticaret, İthalat - İhracat, Tersane / Gemi İnşa sanayi alanında tek ve en büyük olmayı hedefliyoruz.
Sende geleceğin için bu gün bir şeyler yap ve fark yaratan geleceğin firmasında yerini almak için harekete geç. İş ilanlarımızı incele ve sana uygun olduğunu düşündüğün ilanımıza başvur. Sende ailenin bir parçası olabilirsin.
 
İK Politikamız
Kurulduğu günden bugüne kadar kendisini bugünlere getiren çalışanlarına büyük önem vermeyi bir politika haline getiren İDEÇ, çalışanlarının işyerini bir aile yuvası olarak görmesi için uygun ortamı sağlar.
 
Ücret Politikası
Çalışanlara yaptığı işe, performansına, şirketin mali durumuna ve ülkenin genel ekonomik durumu dikkate alınarak enflasyonun üzerinde yılda bir kez ücret zammı yapılmaktadır.
 
Performans Değerlendirmesi
Yılda bir defa çalışanların yıl içerisindeki performansları değerlendirilerek, çalışanların eğitim ihtiyaçları belirlenerek, kariyer planlaması yapılmaktadır. Belirli görevlere getirilecek veya gelecek personel bu değerlendirmeler neticesinde belirlenmektedir.