Lila Kağıt San. ve Tic. A.Ş.

Kağıt ve Selüloz Sanayi, Kağıt- Oluklu Mukavva

Sosyal ve Yan Haklar

  • -

Çalışma Saatleri

-

Kuruluş Yılı

0

Çalışan Sayısı

-

Web Site

www.lilakagit.com

Adres

-

HakkımızdaLila Kağıt San. ve Tic. A.Ş. 
 

Şirketler Gurubu 2005 yılında, hızla gelişen Türkiye’nin temizlik kağıdı pazarındaki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla %100 Türk sermayeli olarak Lila Kağıt’ı kurdu ve yatırım çalışmaları başladı.  Lila Kağıt, Dünya standartlarında temizlik kağıtları üretme vizyonuyla Kasım 2007’de üretim tesislerinde faaliyetine başladı.
 
140.000 m²’lik alana kurulu olan Lila Kağıt 2012 Ocak ayında tamamlanan yeni yatırımlarıyla yılda 150.000 ton üretim kapasitesine ulaşmış ve sadece Türkiye’nin değil, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Kafkaslar ve Afrika’nın tek kampüsteki en büyük kağıt üretim tesisi olarak faaliyetlerini sürdüren bir yapıya ulaşmıştır. 2015 yılında yüzde 5’lik kısmını Ar-Ge’ye ayırdığımız 50 milyon TL’lik yeni yatırımımız ile hem istihdamı artırmayı hem de yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda daha fazla tüketici ile buluşma fırsatı elde etmeyi hedeflemiştir.
 
Bobin ve yarı mamül kağıt satışında yurtiçi ve yakın coğrafyada lider konumda olan ve 5 kıtada 60’ı aşan ülkeye ihracat yapan Lila Kağıt bugüne kadar gerçekleştirdiği 400 milyon doları aşan ihracatı ile kağıt, karton, ambalaj, kırtasiye sektörlerinde İstanbul İhracatçı Birlikleri üyeleri arasında kurulduğu yıldan bu güne ilk 10’da yer almış ve bu başarısı 2014 yılının ihracat lideri olması ile taçlanmıştır.
 
Lila Kağıt, öncelikle selülozdan bobin kağıt, ardından da tüketicilerin kullanımına sunulmak üzere Marka ve Özel Marka altında paketli ürünler üretmektedir. Bu doğrultuda bir taraftan tüketicilere direk olarak ürünlerimizi sunarken, diğer taraftan yurtiçi ve yurtdışında diğer üreticilerin de hammadde tedarikçisi konumundayız.
 
Ürün alanını incelediğimizde, temizlik kağıdı sektörü, tüketicilerimizin beklentileri, ihtiyaçları ve alım güçlerine göre farklı segmentlere bölünüyor.
Lila Kağıt olarak  Sofia, Maylo, Berrak  ve ev dışı kullanım pazarında ise Nua Professional markalarımızla tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt peçete ve kağıt mendil çeşitleriyle tüketicilerin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak için çalışıyoruz.  Sofia, temizlik kağıdı sektörüne kazandırdığı farklı ürün özellikleriyle pazarda yeni bir dönemin de kapılarını araladı.
 
 
 
En son Türkiye’nin ilk ve tek 4 katlı mutfak ve kokulu banyo havlularımızı pazara sunduk.  Yine Doğal sabun kokulu Tuvalet kağıdı ve 40*40 ölçüsündeki günlük peçeteleriyle pazardaki ilklerin markası oldu. Çevreci yaklaşımımız ile tüketicilerimize her zaman ihtiyaçlarının üzerinde en yenilikçi ürünleri en yüksek otomasyon sistemleri ile sunmamız bizi farklılaştırıyor ve bugün yaklaşık 1,5 Milyar TL’lik Türkiye Temizlik Kağıtları Pazarı toplamında pazarın en genç oyuncusu olarak kendi markalarımız ve özel markalı üretimimizle %12’lik Pazar payına sahip olmamızı sağlıyor.Bunun yanısıra Maylo Dev Havlu ile tüketiciye stoklama avantajı sağlayan ilk firmayız. Temizlik kağıdı kategorisindeki rulo ile satış algısını Türk insanının anlayışına daha uygun olan Kilo kilo konseptiyle tüketici beğenisine sunmamızda pazardaki ilklerimizden.
 
Vizyonumuz doğrultusunda tüketici ihtiyaçlarını ön planda tutarak geliştirdiğimiz inovatif  ürünlerle markalarını, bulundukları segmentlerde lider konuma getirme hedefi doğrultusunda, üretim  teknolojimizde kuruluş aşamasından başlayan enerji ve diğer kaynak tasarruflarının yanı sıra tüketicilere ürününe  göre yumuşaklık, kalınlık veya emicilik sağlayan bir çok farklı ekipmana ve uygulamaya sahibiz. Bunların neticesi olarak, özellikle Sofia ve Maylo markalarımızda birçok endüstriyel tescile ile dünya çapında yeniliklerin peşinde koşmayı sürdürüyoruz.
 
Lila Kağıt olarak, öncelikli hedeflerimizden biri de beş yıl içerisinde hızlı tüketim sektöründe gıda dışı alanda faaliyet gösteren %100 türk sermayesi ilk 5 firmadan biri olmak. Bir başka deyişle, marketlerimize tüm gıda dışı ürünleri üreten ve ulaştıran, yerli veya yabancı tüm firmalar arasında, bugüne kıyasla daha yukarıda yer almaktır. Kısa vadede bu hedefimize uygun olarak diğer kategoriler ile de müşteri ve tüketicilerimizle buluşmayı planlıyoruz.
 
Bu hedefi gerçekleştirmemize vesile olacak yeni yatırım ve iş ortaklıkları her zaman ilgimizi çekiyor. Gerek yeni yatırımlar gerekse iş ortaklıkları için görüşmeler halindeyiz. Sapro A.Ş ile yaptığımız iş ortaklığımız neticesinde, Sapro güvencesiyle üretilen ıslak havlu markası Hops’un Türkiye çapında tüm satış, dağıtım ve pazarlama faaliyetlerini yürütmeye başladık.  Haziran 2014 tarihinden sonra Hops markasının  yıllık satış cirosunu 6 aylık süreçte 2 katına yükselttik. 
 
Bu başarı, dağılımdaki artışla beraber aynı zamanda ürünlerde yaptığımız yeniliklerin de etkisiyle kazanıldı. 2015 yılını tamamladığımızda 3 kat ciro artışı sağlayarak, ıslak havlu pazarında genel kullanım markaları içinde 2.sıraya yerleşmeyi öngören bir hedefimiz var.
 
  
 
 
Lila Kağıt olarak üretim, satış, pazarlama ve dağıtım alanında en yüksek kalite ve otomasyon ile hizmet vermenin yanı sıra markalarımızla sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı önemsiyoruz. Bu yüzden Endüstriyel ağaç tarımı konusunda 2014 yılında ENAT’a (Endüstriyel Ağaç Tarımı A.Ş) ilk ve tek sponsor olan firma olarak endüstriyel amaçlı 50 bin ağaç dikimi gerçekleştirerek bu konudaki farkındalık için önemli bir adım attık. Bu girişimimizi üst segment markamız Sofia’nın ‘Sofia Ormanları Yok Etmez’ kampanyası ile destekledik. Her yıl fidan dikim sayısını artırarak sürdürmeyi planladığımız farklı projelerle; 2023 yılına kadar 600 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda 700 bin ağaç dikimi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda çeşitli projelerle Sofia’nın her yıl yapmış olduğu satış oranı kadar Türkiye’ye endüstriyel ağaç kazandırmış olacağız.
Sofia ile yürüttüğümüz sosyal sorumluluk projemizin yanı sıra, eğitimin çocuklarımızın geleceğindeki en büyük güvencesi olduğuna inanarak, bir diğer markamız Maylo ve Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile 2010 yılından bu yana bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyoruz.
Proje kapsamında Maylo markalı ürünlerimizin satışından elde edilen gelirin bir kısmını TEGV’e aktararak,  10.000’den fazla çocuğumuzun eğitimine katkı sağladık ve devam eden satışlarımızla katkı sağlamaya devam ediyoruz.
Markalarımızın yanı sıra, şirket olarak son yıllarda oldukça sık karşılaştığımız bir kavram olan ‘Sürdürülebilirlik’ kavramını önemsiyor ve bunun kaynakların bilinçli bir şekilde tüketilmesi ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanması yani bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin ihtiyaçlarının da sağlanması anlamına geldiğine inanıyoruz. Bunun için yeni yatırımımızda yağmur suyu toplama projesi, ileri derece enerji sağlayan elektrik sistemleri projesi, akıllı havalandırma sistemi projesi, atık ısı üreten kaynakların toplanarak tekrar üretim sürecine kazandırılması projesi gibi farklı projelerle sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı hedefliyoruz. 
Sürdürülebilirliğin farkındalığının genç – yaşlı, büyük – küçük toplumun her kesiminin eğitilmesi ile mümkün olduğunu düşünüyor; Lila Kağıt olarak kurum değerlerimizde de yer alan endüstriyel sermayenin geliştirilmesine yönelik projelerin en büyük destekçilerinden biri olmaya yönelik arzumuzu pek çok platformda dile getiriyoruz.