MMK METALURJİ SANAYİ TİCARET ve LİMAN İŞLETMECİLİĞİ A.Ş.

Madencilik - Metalurji

Sosyal ve Yan Haklar

  • -

Çalışma Saatleri

-

Kuruluş Yılı

2007

Çalışan Sayısı

-

Web Site

mmkturkey.com.tr

Adres

-

Hakkımızda


MMK METALURJİ SANAYİ TİCARET ve LİMAN İŞLETMECİLİĞİ A.Ş.

MMK Şirketler Grubu, ortak yönetim sistemiyle birleştirilmiş olan bağlı şirketleri içermektedir. Grubun amacı aralıksız gelişim, stratejisi ise uzun vadeli rekabet gücünü korumaktır.

Magnitogorsk Demir-Çelik Fabrikası A.Ş. 1932 yılında Rusya'nın Magnitogorsk şehrinde, Ural dağları eteklerinde kurulmuştur ve dünyadaki en büyük metal ürün imalatçılarından biri olup, Rusya pazarında ise liderdir. MMK A.Ş. hisseleri Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda RTS (“MAGN”) olarak ve Moscow Interbank Currency Exchange (“MAGN”) işlem görmektedir. MMK A.Ş., yılda 14.5 milyon ton sıvı çelik üretim hacmine sahip, demir cevheri ve hurdadan yüksek katma değerli ürün imalatı gerçekleştiren, tam döngülü bir demir-çelik fabrikasıdır.

Dünya ekonomisi standartlarına uygunluk, sürekli modernizasyon ve öncü teknoloji, çok sayıda yatırım projesinin hayata geçirilmesi, şirketimiz için anahtar kavramlardır.

MMK Şirketler Grubu'nun Türkiye'deki yatırım projesi olan MMK Metalurji, Dörtyol (Hatay) ve Gebze (Kocaeli) sanayi bölgelerinde üretim tesislerine sahiptir. Türkiye’nin parlak geleceğine güven duyan ve uzun yıllardır Türk sanayi şirketleri için metal ürün tedarikçiliği yapan MMK Şirketler Grubu, 2007 yılında Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı. Üretim tesisleri 2010 yılının Nisan ayında faaliyete alındı ve 2011 yılının Mayıs ayında ise fabrikalar tam kapasite ile çalışmaya başladı. Özel sektör tarafından yaklaşık 2.5 milyar USD'lik yatırım ile "sıfırdan" hayata geçirilen MMK Metalurji, bu özelliği ile Türkiye'deki en büyük yabancı sermaye yatırımıdır.

Bu tam döngülü fabrikalar, yetkinleştirilmiş otomasyon sistemleri ve tüm dünyada tanınan öncü teknolojileri kullanarak yılda 2,3 milyon ton üretim kapasitesine sahiptir. MMK Metalurji şirketinin üretim kapasitesi aşağıdaki üniteleri içermektedir:

Çelik üretimi ve yılda 2,3 milyon ton kapasiteli döküm-hadde modülü
1.2 milyon ton kapasiteli asitleme hattı
750.000 milyon ton kapasiteli soğuk hadde tersinir hadde
900.000 ton kapasiteli galvaniz hattı
400.000 ton kapasiteli boyama hattı
660.000 ton kapasiteli kesme ve dilme hattı
Yılda 12 milyon ton yükleme-boşaltma işlemini sağlayabilme özelliğine sahip liman tesisi