Setaş Kimya

Kimya, Boya Sanayi, Tekstil Boya ve Kimyasalları

Sosyal ve Yan Haklar

  • Servis
  • Yemekhane
  • Özel Sağlık Sigortası
  • Yakacak

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.30 - 18.00

Kuruluş Yılı

1966

Çalışan Sayısı

-

Web Site

www.setas.com.tr

Adres

-

HakkımızdaSETAŞ KİMYA
 
  Profil ve Tarihçe
 
Setaş Colorcenter, 1966 yılında başlayan yaşamını renk bilgisi üzerine kurmuş bir kimya şirketidir. Tekstil sektörüne ürün tedariği ile yola çıkmış olup, ürün gamını Kağıt, Plastik ve Metal sektörleri için de boya, kimyasal ve özel efektler üreterek geliştirmiştir.

Avrupa ve Asya’yı birleştiren konumunun sağladığı ayrıcalık ile kültürler arası iletişimi doğru sağlayan Setaş Colorcenter, yurtiçinde ve yurtdışında kaliteli ve geniş ürün yelpazesi, hızlı lojistik ağı ve özenli teknik servisi ile tercih edilen bir üretici ve iş ortağıdır.

İlerlemesinde öncü olan teknik altyapısını, tüm sektörler için yapılan arge çalışmalarını ve deneyimli araştırma ekibini Technology Center çatısı altında birleşterek multidisiplinler bir çalışma sistemi oluşturmuştur. Bu sistem ile müşterileriyle ortak projeler geliştirmeyi, üniversitelerle işbirliği içinde olmayı ve uluslararası araştırma projelerinde yer alarak inovatif ve çevreci kefişler yapmayı amaçlamaktadır.

Setaş Colorcenter, faaliyet alanlarında Türkiye’de lider konumuna gelmiş olup, ürünlerini Orta Doğu, Asya, Avrupa, Afrika ve Güney Amerika bölgelerinde de pazarlamaktadır. Logistic Center bünyesinde işleyen “ithal ürünlerde antrepodan müşteriye doğrudan satış” ve “yerli üretim ürünlerinde yalın tedarik sistemi” uygulamaları ile yurtiçinde ve yurtdışında, hem rekabet gücünü arttırmış, hem de müşterilerine minimum stok maliyeti ve hızlı tedarik avantajı sağlamıştır.

Üretim Faaliyetleri
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde 36.500 m2’lik arazi üzerinde 22.000 m2’lik kapalı alanda faaliyetini sürdüren 47.000 ton üretim kapasitesine sahip Setas Colorcenter tesisinde tekstil, kağıt, metal ve plastik sanayi için boya, yardımcı kimyasal, optik ağartıcı, elektrostatik toz boya ve masterbatch üretimleri yapılmaktadır.

İleri teknoloji ekipmanlar ile verimlilik, ekolojik uygunluk, yüksek kalite ve sıfır iş kazası hedeflenerek yapılan üretimler, esterifikasyon, diazo reaksiyonları, metilasyon, coupling, enjeksiyon, molding gibi çeşitli kimyasal ve fiziksel prosesleri içermektedir.

Ayrıca Adana’da sıvı siyah masterbatch üretimi yapan Setaş, yurtdışında yoğun faaliyette olduğu ülkelerde de üretim tesisleri kurarak, bu bölgelerdeki rekabet gücünü arttırmayı hedeflemektedir. Bu amaçla 2010 yılında Suriye’de tekstil yardımcı kimyasalları üreten tesisimiz açılmış olup, Mısır’da benzeri bir tesisin 2012’de faaliyete geçmesi için çalışmalar devam etmektedir. Özbekistan ve İran’da üretim tesisleri kurulması için de fizibilite çalışmalar başlatılmıştır.


Üretim kapasiteleri
Reaksiyon bölümü: 5.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde sıvı reaktif, sıvı akrilik ve sıvı kükürt boyaları üretilmektedir.

Dispersiyon bölümü: 10.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde pigment ve vat dispersiyonları ile sıvı dispers boyalar üretilmektedir.

Kimyasal bölümü: 25.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde tekstil sektörü için yardımcı kimyasallar ile, kağıt ve tekstil sektörleri için optik beyazlatıcılar üretilmektedir.

Masterbatch bölümü: 3.000 ton üretim kapasitesine sahip bölümde elyaf, ambalaj ve kablo sektörleri için PET, PE, PP, PA bazlı renkli, siyah ve fonksiyonel masterbatchler üretilmektedir.

Elektrostatik toz boya bölümü: 4.300 ton üretim kapasitesine sahip bölümde Epoxy, PES ve Hibrid elektrostatik toz boyalar üretilmektedir.

Şirket Tarihçesi
1966 yılında ticaret hayatına ilk adımını atan Setaş, tekstil ve deri sanayi için boya ve kimyasal madde üretimi ve temsilciliğine başladı.
1987’ye gelindiğinde Setaş araştırmalarını geliştirmiş, ilk dispers boya üretimini gerçekleştiriyordu.

Setaş 1989’da temsilciliklerini bırakma kararı alıp tamamen kendi üretimine odaklandı.

1997 yılında selüloz elyaf için baskı boyaları, poliamid elyaf için asit ve metal kompleks boyaları üretimine başladı.

2002 yılında Setaş dünyadaki önemli boya üreticilerinden oluşan, insan sağlığı ve çevrenin korunması konularında çalışmalar yapan ETAD (The Ecological and Toxicological Association of Dyes and Organic Pigments Manufacturers) adlı saygın derneğin ilk ve tek Türk üyesi oldu. Bütün önemli kuruluşlar ortak geleceğimizi koruma bilinci içinde benzer faaliyetler içine giriyordu.

2003 Setaş ilk organik sentetik pigment üretimini gerçekleştirirken, aynı yıl Tekstil ve Kağıt sektörleri için sıvı akrilik boya üretimine başladı.

2004 yılında Masterbatch üretimine başladı. Kimya sektörünün önemli kollarından biri olan bu alanda kısa süre içinde kendini kanıtlayarak Türkiye’nin en büyük tedarikçisi konumuna geldi.

2007’da lif yağlama teknolojilerinde kullanılan yağların üretimine başlayan Setaş, aynı sene yeni bir iş koluna yatırım yaptı. Elektrostatik Toz Boya üretim tesisi faaliyete geçtiğinde metal kaplama sektörü Setaş’ın renkleri ile tanışıyordu.

Denim’de moda özel efektlerle her geçen gün dinamikliğini korurken, 2010 yılında Setaş bu sektöre yeni ürünlerin geliştirmesi için kimyasal üretim projesine başladı. Türkiye’nin denim üretiminde global anlamda öncülüğünü devam ettirmesi Setaş’ın arge çalışmalarının lokomotifi oldu.

İçinde barındırdığı kimya temelli farklı disiplinleri buluşturmak ve buradan doğacak sinerji ile yeni çalışmalar yapabilmek için Setaş 2011 yılının Eylül ayında Teknoloji Merkezini açtı. Güç iletişim ve bilgi paylaşımından beslenir ilkesi bu merkezin temel yaklaşımlarından biridir.
Gelişen dünya ile beraber Setaş da mevcut birimlerini güçlendirip yeni yatırımlara girmeye devam edecektir.