Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down

İngilizce Öğretmeni

Tarsus American College

Adana, Ankara, Mersin, İstanbul(Avr.), İstanbul(Asya)
4 gün önce güncellendi

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Department

Education / Training 

Education / Training 

Application Count

482 application

Job Type

Full-Time

Position Level

Specialist

Application Count

482 application

Department

Education / Training 

Kariyer Image

QUALIFICATIONS AND JOB DESCRIPTION

Since its establishment in 1888, Tarsus American College has been a distinguished institution offering democratic and scientific education to Turkish students, and has raised generations of intellectuals and leaders who have served the Turkish society in many areas including industry, education, government and economics.


TAC is a pioneering school in Turkey with its long established history, offering the International Baccalaureate Diploma Program (IBDP) since 2004. It was also accredited by the CIS (Council of International Schools) in 2007, validating that the school meets worldwide educational standards.


With the importance it attaches to academic achievements, arts and sports, Tarsus American College raises individuals who make a difference locally and internationally. At TAC, we place importance on extracurricular activities, as much as on in-class activities, towards the personal development of our students. To prepare students for a strong social life, our club activities include MUN, ISTA, STEM, TAC LIVE, ECHO etc. At TAC, community service is an integral part of the school culture. Students develop their social skills including respect for others, leadership and solidarity by regularly taking part in community services projects. 


We are looking forward to receiving the applications of English Teachers who want to work with us in 2022 - 2023 academic year.

 • PRE-REQUISITES FOR APPLICANTS

  • Having graduated from the relevant programs of universities,
  • Having completed a teacher training program,
  • At least five years of experience in their field,
  • Candidates with a minimum 7.5 score in academic IELTS test,
  • Personal pursuit of self-improvement and the goal of excelling in their field of expertise, enjoying being productive,
  • Being up-to-date with and a strong user of educational technologies,
  • Have the potential for preparing students for the careers of the future through innovative educational practices,
  • Strong interpersonal relationships, communication and teamwork skills,
  • Have an enthusiasm for learning, high motivation and self-confidence,
  • For male candidates, having completed their military service.


  *Aligned with the recommendations of the CIS International Task Force on Child Protection, Tarsus American College holds itself to a higher standard of effective recruiting practices with specific attention to child protection.

  *Teachers at SEV/American Schools Model school code of ethics and values as well as the ‘United Nations Rights of the Child’ charter.

Preferred Candidate

More than 5 years of experience
Bachelor’s(Graduate), Master’s(Student), Master’s(Graduate)
English(Reading : Advanced, Writing : Advanced, Speaking : Advanced)

İngilizce Öğretmeni pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

İngilizce Öğretmeni İngilizce Öğretmeni Maaşları İngilizce Öğretmeni Nasıl Olunur? İngilizce Öğretmeni Nedir? İngilizce Öğretmeni İş İlanları
Şirketin Aydınlatma Metni

Kişisel özgeçmişinizi Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV) ve bağlı kurumları ile paylaştınız.Kişisel özgeçmişiniz paylaşarak, içerisinde bulunan şahsınıza ait her türlü kişisel verinin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve sair mevzuat kapsamında öngörülen düzenlemelere tâbi olduğunu ve bu hususta SEV ve bağlı kurumlar tarafınıza ilgili kanun ve sair mevzuat kapsamındaki haklarınızla ilgili olarak tam ve açık bir bilgilendirme yaptığını bildiririz. Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu iletiriz; a) Kişisel verilerinizin işlenip işlenmediğini öğrenme, b) işlenmişse bilgi talep etme, c) işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, d) yurt içinde/yurt dışında transfer edildiği tarafları öğrenme, e) eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, f) Kanun’un 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini /yok edilmesini isteme, g) aktarıldığı 3. kişilere yukarıda sayılan (e) ve (f) bentleri uyarınca yapılan işlemlerin bildirilmesini isteme, h) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, i) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranması hâlinde zararın giderilmesini talep etme.- Niteliğinizin, tecrübenizin ve ilginizin açık pozisyona uygunluğunu değerlendirmek,- Gerektiği takdirde, ilettiğiniz bilgilerin doğruluğunun kontrolünü yapmak veya üçüncü kişilerle iletişime geçip hakkınızda araştırma yapmak,- Başvuru ve işe alım süreci hakkında sizlerle iletişime geçmek veya uygun olduğunuz takdirde herhangi bir pozisyon için iletişime geçmek,- Uygun olabilecek diğer SEV kurumlarına yönlendirme yapmak, - Herhangi bir mevzuatın gereklerini ya da yetkili kurum veya kuruluşun taleplerini karşılamak için verileriniz işlenmektedir.SEV ve bağlı kurumları tarafından söz konusu kişisel verileriniz, [10 YIL] süre ile veri tabanında saklanmaktadır.

Detaylı Bilgi

İlgini Çekebilecek İlanlar

İngilizce Öğretmeni pozisyonu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da diğer iş fırsatlarını incelemek için aşağıdaki sayfaları inceleyebilirsiniz.

İngilizce Öğretmeni İngilizce Öğretmeni Maaşları İngilizce Öğretmeni Nasıl Olunur? İngilizce Öğretmeni Nedir? İngilizce Öğretmeni İş İlanları