Arşivler

Bilgisayar sistemlerini üniversite mezunları yönetecek

Bilgisayar sistemleri alanındaki istihdam açığını sayısal bölüm mezunlarıyla kapatmayı hedefleyen “Sistem Yöneticisi Yetiştirme Programı” başlıyor.

1997’den bu yana teknoloji eğitimleri veren BilgeAdam Akademi, bilgisayar sistemleri alanındaki istihdam açığını kapatma amacıyla “Sistem Yöneticisi Yetiştirme Programı” başlatıyor.

“BilgeAdam Boost SysAdmin” adını taşıyan yetiştirme programı, son teknolojiyle entegre edilmiş eğitim içeriği ve deneyimli eğitmen kadrosuyla katılımcıları, gerçek dünya uygulamaları ve simülasyonlarıyla bir araya getirerek, mezunlarını sektörün yıldızlarına dönüştürmeyi hedefliyor.

Staj ve gerçek projelerle tecrübe edinme fırsatı

Proje kapsamında Boost SysAdmin katılımcıları 6 aylık yoğun eğitim programı sonrasında şirketin İstanbul’daki İTÜ Teknokent merkez ofisinde ya da Ankara’daki Bilkent Cyberpark’ta yer alan sistem ekipleriyle 2 ay staj yapma imkânı bulacak. Bu süreçte gerçek proje deneyimleri edinerek, takım çalışması becerilerini geliştirecek ve araştırma yeteneklerini sektör ihtiyaçları doğrultusunda üst seviyeye taşıyacak. Katılımcılara eğitimleri boyunca mentorluk, eğitimlerinin bitiminden işe girene kadar da kariyer ve girişim koçluğu desteği verilecek. Ayrıca, işe yerleşene kadar özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri ve kendini daha iyi ifade edebilme gibi konularda da eğitimler verilecek.

İşe başlayana kadar ücret alınmayacak

BilgeAdam Akademi; Sistem, Altyapı ve Son Kullanıcı Programları Kıdemli Birim Müdürü Ümit Ali Orman, yeni “Sistem Yöneticisi Yetiştirme Programı” ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Aslında tıpkı yazılımda olduğu gibi sistem alanında da büyük bir yetenek açığı var. Bu alana yönelecek üniversite mezunu gençleri çok cazip kariyer fırsatları bekliyor. Biz de Boost SysAdmin katılımcılarına 6 aylık uygulamalı eğitim sonrası 2 ay staj imkânı sağlıyoruz. Mentorluk ve kariyer koçluğu yapıyoruz. İşe girip maaş almaya başlayana kadar da herhangi bir ücret almıyoruz. Programa başladıktan sonraki 18 ay içerisinde işe girememeleri durumundaysa eğitimlerinin bedelini biz karşılıyoruz.”

Maaşlar 16 bin TL’ye kadar çıkıyor

Ümit Ali Orman, program mezunlarının kariyer yolu için ise “Boost SysAdmin’i tamamlayan katılımcılar, kariyerlerine Siber Güvenlik Uzmanı, Bulut Altyapı Yöneticisi, DevOps Uzmanı, Sistem Yöneticisi, Sanallaştırma Uzmanı, Ağ Uzmanı vb. pozisyonlarda devam edebilecek yetkinlikleri kazanırlar. Kariyer.net verilerine göre Türkiye’de sistem alanında ortalaması 8.810 TL olan 0-2 sene deneyimli uzman maaşları 16.330 TL’ye kadar çıkmaktadır. Dolayısıyla mezunların kariyer anlamında önleri çok açık olacaktır” diye konuştu.

Kimler başvurabilir?

Programa başvurmak isteyenlerin, üniversitelerin sayısal bölümlerinden birini bitirmiş ve 35 yaşını geçmemiş olmaları gerekiyor.

Eğer sen de programa katılmak istersen, BilgeAdam Boost SysAdmin programının web sitesi üzerinden form doldurarak başvuru yapabilirsin.

HEMEN BAŞVUR

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.