1992 yılında kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 48.487 öğrencisi, 1936 akademik, 750 idari personeli, 112.117 mezunu ile “Eğitimde ve Bilimde Dünya Üniversitesi” olma vizyonuyla ilerliyor.

Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, 18 fakültesi, 4 yüksekokulu, 13 meslek yüksekokulu ile eğitim öğretime devam eden ÇOMÜ, kentin ilk ve tek üniversitesi. ÇOMÜ, 43 uygulama ve araştırma merkezi, teknoparkı, bilimsel yayınları, bilimsel projeleri, sürekli geliştirilen bilgi kaynakları altyapısı ile büyük bir üniversite olma özelliği taşıyor. Öğrencilerine sunduğu nitelikli öğretim kadrosu, uygulama alanları, zengin sosyal, kültürel ve sportif imkânları, staj olanakları ve 137 öğrenci topluluğu ile Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri konumunda.

Akademik birimler neler?

Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Biga Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Çanakkale Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Devlet Konservatuarı, 3 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu ÇOMÜ’nün akademik birimlerini oluşturuyor.

Burs olanakları var mı?

Çanakkale Onsekiz Mart Araştırma Proje Eğitim Kooperatifi tarafından öğrencilere çeşitli burslar veriliyor. Ekonomik imkanları yetersiz olan öğrencilerin yanı sıra yerleştirme puanlarına göre yüksek puanla üniversiteyi tercih edenler de bu hizmetlerden yararlanabiliyor. İlde bulunan çeşitli kamu kurum ve kuruşlarla sivil toplum kuruluşları da öğrencilere burs imkanı sunuyor. Öte yandan belirlenen kriterlere uygun olan öğrenciler, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından verilen hizmet karşılığı burs imkanlarından da yararlanabiliyor. Ayrıca Türkiye’deki üniversiteler arasında bir ilk olan Burs ve Barınma Koordinatörlüğü, üniversitedeki öğrencilerin burs ve barınma ihtiyacını karşılamak, ilgili konulardaki problemlerini çözmek, imkânlarından hızlı bir şekilde faydalanabilmelerini sağlamak için hizmet veriyor.

Yurt olanakları yeterli mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait 8238 kişilik yurt imkanının yanında; çeşitli özel yurtlar, kız öğrenciler için 3505, erkek öğrenciler için 1174 kontenjan olmak üzere toplam 4679 öğrenciye hizmet veriyor. Ayrıca Biga ve Gökçeada Yerleşkelerinde de Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlar bulunuyor.

Yurt içi ve yurt dışı üniversitelerle anlaşmalar var mı?

Yurt içi ve yurt dışında bulunan birçok yükseköğretim kurumu ile ÇOMÜ arasında öğrenci hareketliliğini mümkün kılan Erasmus+ kapsamında 179 kurum, Farabi Değişim Programları kapsamında 96 üniversite ve Mevlana Değişim Programları kapsamında 28 üniversite ile anlaşmalar bulunuyor. Öğrencilere böylece farklı bakış açıları ve deneyimler kazandırılması amaçlanıyor.

ÇOMÜ öğrencilerinin memnuniyet oranı artıyor

ÜNİAR tarafından her yıl yapılan ve bu yıl uzaktan eğitim temel alınarak revize edilen Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırmasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sıralamasını yukarıya taşıdı.

42.353 öğrencinin katıldığı araştırmada; “Devlet Üniversitelerinin Genel Memnuniyet Sıralaması”nda 2020’de 11’inci sırada yer alan ÇOMÜ, bu yıl 125 devlet üniversitesi arasında 9’uncu sıraya, vakıf ve devlet olmak üzere 198 üniversitenin yer aldığı genel değerlendirmede 24’üncü sıradan 21’inci sıraya yükseldi. “Üniversitelerin Uzaktan Eğitim Alt Yapısı Sıralaması” kategorisinde ise 198 üniversite arasında 20’nci sırada yer alarak  “yüksek memnuniyet” ifade eden A grubunda değerlendirildi.

ÇOMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Türkiye’de 2. sırada

Türkiye’de 2020-2021 yılları itibarıyla kuruluş süreci tamamlanan 47 devlet ve 32 vakıf üniversitesine bağlı 79 Lisansüstü Eğitim Enstitüsü arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, 100 anabilim dalı içerisinde 230 yüksek lisans ve doktora programıyla anabilim dalı ve program sayısı açısından Türkiye’de 2. sırada yer alıyor. Ayrıca Lisansüstü Eğitim Enstitüsü 5192 öğrenci ile 3. sırada bulunuyor.

Daha detaylı bilgi almak istersen buraya tıklayabilirsin.