Arşivler

Hayatına doğru yön verebilmen için 4 öneri

Hayat planlar yapıp, bu planları gerçekleştirmeye çalıştığımız bir döngüde sürüp giderken, bazen beklenmedik durumlarla karşılaşabiliyoruz. Böylesi anlardaki tavrımız ise çok önemli! Konuşmacı, Girişimci ve Yazar Perçin İmrek’in hayatına doğru yön vermene destek olacak 4 önerisi var!

Hemen hemen her şeyi “online” yaptığımız bugünlerde, katıldığım eğitimlerin de %100’ü çevrimiçi oluyor haliyle. Dünyanın en ünlü konuşmacılarından Tony Robbins, bu durumu iyi bir fırsata çevirip, 5 gün süren “Own Your Future” (Geleceğine Sahip Çık) isimli bir online etkinlik serisi organize etti. Her gün 2,5 – 3 saat süren bu ücretsiz etkinliğe ben de mümkün mertebe katılmaya çalıştım. Tabii ki birçok şey öğrendiğim ve birçok şeyi de hatırladığım bir 5 gün oldu benim için. Bu etkinlikteki edinimlerimi sizlerle de paylaşmak istedim. Benim de katıldığım, hayatımı “o şekilde” yaşamaya çalıştığım birçok güzel noktaya değinildi.

Genel tema, özellikle pandemiden sonra hepimizin başına beklemediğimiz olayların gelebileceğini fark etmemiz üzerine kuruluydu ve çok basit bir soru soruyorlar:

  • Kollarını bağdaştırıp pandeminin “bitmesini” ya da birinin bu pandemiyi “bitirmesini” mi bekleyeceksin?
  • Yoksa bu duruma adapte olup hem kendin hem de çevren için en faydalı hayatı mı yaşayacaksın?

Belki sizler de bir durup, bu soruyu kendinize sorabilirsiniz.

Etkinlikte “Hayatımıza Sahip Çıkmak” üzerine de birkaç güzel ana başlık vardı. Kendi edinimlerim ve tecrübelerimle bir araya getirerek bu başlıkları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Adapte ol

Hayatında her zaman beklenmedik değişimler olacak. Bazen iyiye doğru, çoğu zaman da seni konfor alanından çıkartacak değişimler… Ekonomik kriz, siyasi sorunlar, özel durumlar, yüzyılda bir gelen pandemiler vb. Burada o olaya karşı sürekli isyan etmektense, “Yeni konjonktüre nasıl adapte olabilirim ve bu durumu nasıl en avantajlı şekilde değiştirebilirim?” demek, hayatımızın kalitesini çok daha pozitif yolda değiştirecek bir bakış açısı.

Teknolojiden yararlan

Kişisel hayatımızda ve yaptığımız işte teknolojiyi kullanmayı öğrenerek, kendimize bu yatırımı yaparak hem vaktimizi hem enerjimizi daha verimli kullanırız hem de muhtemelen gelirimizin de artmasını sağlarız. Bir eğitmen olarak 1 seneyi aşkın bir süredir sınıf eğitimleri veremesem de muhtemelen 200’den fazla online eğitim & seminer vermişimdir. Buna direnseydim ve online eğitimlere adapte olmasaydım kariyerim hangi yöne giderdi, siz tahmin edin.

Kendine yatırım yap

Bitcoin’e yatırım yapın, ev alın, arsa alın… Bunlara lafım yok; ama unutmayın ki kendinize yaptığınız yatırım, sizin için her zaman en değerli yatırım olacaktır. Duygusal zekanıza, entelektüel zekanıza yatırım yapın. Aldığınız kitaplar, Udemy eğitimleri, katıldığınız seminerler & sertifika programları, içinde bulunduğunuz organizasyonlar hepsi kendinize yapabileceğiniz yatırımların örnekleri.

Olaylara dışarıdan bakabilmeyi öğren

Hayatta kontrolümüzün altında olmayan ve olmayacak birçok şeyi yaşamaya devam edeceğiz. Bu durumlarda reaktif olmak ya da “kaderci” olup hiçbir şey yapmamak yerine, kendimize üçüncü şahıstan bakıp, kendimizi o olayın bize yaşattığı duygudan arındırıp, daha objektif bakmaya çalışıp, kendimize şu soruyu sorabiliriz:

“Bu olayı değiştirmek için yapabileceğim bir şey var mı?”

Eğer cevap “Evet” ise durumu değiştirmenin; “Hayır’’ ise durumu kabullenip, ders çıkarmanın en sağlıklı yöntem olduğunu düşünüyorum.

İşte 5 günlük bu keyifli etkinlikte ve tabii ki hayatımda bugüne kadar kendime yaptığım yatırımlarda “Hayatına Sahip Çıkmak” adına sizlere önerebileceklerim bunlar.

Önerilerimi ilk günden itibaren kusursuzca uygulamayı beklemeyin. Ben de her gün daha iyisini yapmaya çalışarak, iyi niyetle, emekle ilerliyorum ve her gün karşılığını da alıyorum.

Konuk Yazar: Perçin İmrek / Girişimci, Yazar ve Konuşmacı

Yazara ait diğer yazıları okuma için hemen tıkla!

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.