Arşivler

İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeli?

iş görüşmesine giderken

Bir iş görüşmesine giderken giydiğin şeylerin hakkında çok şey söylediğini biliyor musun? Mülakat anında ifade ettiğin yetkinliklerin kadar, çizdiğin imaj da işe alınma kararına etki ediyor. Kariyer Rehberi’nde bugün, iş görüşmesine gitmeden önce dikkat etmen gereken 2 önemli şey var.

Oldukça güvendiğin bir özgeçmişe sahip olabilirsin, ama bunun tek başına işe alınmana yetmeyeceğini de bilmelisin. Görüşme anındaki enerjin, tavrın hatta kıyafet tercihin ile hakkında verilecek kararı etkileyebilirsin.

Mülakattaki giyinme kuralları; işin türüne, endüstriye, şirket kültürüne ve rolüne bağlı olarak değişir. Bu nedenle potansiyel iş yerinin kıyafet yönetmeliğinin ne olduğuna dair bir fikir edinmek için önceden araştırma yapmanda fayda var. Salaş bir ortamsa, takım elbise fazla abartı olabilir. Aynı şekilde daha resmi bir iş yeri için rahat şeyler tercih etmen de aleyhine olabilir.

Giydiğin kıyafetler, profesyonel görünmeni ve kendine güvenmeni sağlamalıdır. Bu nedenle stilinden bağımsız olarak; kırışıklık, leke veya evcil hayvan tüyü gibi seni özensiz gösterecek noktalara da dikkat etmelisin.

Giyinme kurallarından bazıları esnek olsa da bir iş görüşmesinde asla giymemen gereken iki şey vardır.

Ağır parfüm veya kolonya kullanmak

Birçok insanın güçlü parfümlere ve kokulara karşı alerjisi vardır. Koku duyarlılıkları kabul gören bir sorun haline geldiğinde, bazı iş yerleri parfüm ve kolonya kullanımına kısıtlama getirebilir. Kokulu bir şeyin tabu olduğu bir iş yerinde kokunla antipatik olmak istemezsin diye düşünüyoruz.

Kullandığın kokunun esansı çok kuvvetliyse iş için ne kadar nitelikli olursan ol, bu durum hakkında çok da olumlu izlenim uyandırmayacaktır.  İşe alım müdürünün kokunu değil seni hatırlamasının daha çok işine yarayacağını unutmamalısın.

Güçlü kokular sadece parfüm ve kolonya değildir. Uçucu yağlar ve vücut spreyleri de baskın kokulara sahip olabilir. Bu nedenle hafif bir tercih yapamayacaksan hiç kullanmaman en iyisi. Tabii ki burada deodorant kullanımından bahsetmiyoruz. Terlemenin etkilerini yansıtmayacak bir ürün mutlaka kullanmalısın.

Uygun olmayan giysiler giymek

İş görüşmesine giderken mutlaka takım elbise giymelisin diye bir şey yok. Ancak özenli ve uyumlu görünmen şart. Çok gevşek veya çok sıkı kıyafetler giymen, profesyonel olmayan aynı zamanda da hazırlıksız bir imaj çizmene neden olur. Artık kadınların elbise ve topuklu ayakkabı giymesi gibi bir zorunluluk da bulunmuyor. Tabii bu, spor ayakkabı veya sandalet giyilebilir anlamına da gelmiyor. Bazen birden fazla mağazaya gitmek ve doğru uyumu bulana kadar çeşitli seçenekleri denemek biraz zaman alabilir, ancak iyi görünmek için buna değebilir.

Bir iş görüşmesine gitmeden önce ayakkabılar ve aksesuarlar da dahil olmak üzere kombininin provasını yapmanı öneririz. Otururken ya da hareket ettikçe buruşmayacak kumaşlardan yana tercihini kullanman seni ekstra rahatlatacaktır. Ayakkabıların yeniyse ve sıkıyorsa biraz rahatlatmak için evde dolaşabilirsin.

Tüm bu anlattıklarımızda en önemli olan şey öncelikle kendini iyi hissetmen ve tamamıyla görüşmeye adapte olman. Sen kendini en iyi şekilde ifade ettiğinde başarı da seninle olacaktır.

Kaynak: Forbes

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Özden, Bilgi Üniversitesi’nde İnteraktif Pazarlama alanında yüksek lisans yapmıştır. Lisans öğreniminin ilk yıllarında TRT Haber’de asistan muhabirlik yaparak meslek hayatına başlamıştır. Mezun olduktan sonra farklı dönemlerde TV8 Haber ve Cem TV’de; yapımcı, yönetmen ve editör olarak görev almıştır. Dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte editoryal deneyimini online platformlara taşımış, Markafoni’de ve Mudo’da içerik editörlüğü yapmıştır. Kurumsal markalar için freelance SEO editörlüğü de yapan Özden, 2018 yılı itibarıyla kariyerine, Kariyer.net içerik editörü olarak devam etmekte ve online/offline içerik üretmektedir.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.