İş yerinde ciddiye alınmak için küçük ipuçları

Zeki, becerikli, düşünceli ve yetkin olman diğer herkesin iş yerinde seni bu şekilde algıladığı anlamına maalesef gelmiyor. İş arkadaşlarının seni bu özelliklerinle algılamasını istiyorsan, kıyafetinden konuşmana, beden dilinden tavırlarına kadar her şeyi ince ince düşünmen gerekiyor. Bunun da elbette bazı püf noktaları var.

İş yerinde ciddiye alınmak ne yazık ki her zaman kolay değil. Ciddiye alınmak görünüşün, konuşman ve beden dilin gibi pek çok öğeye bağlı. Bu yazıda diğer insanların seni bu özelliklerinle kabul etmesini ve ciddiye almasını sağlayacak etkili bazı etkili yöntemleri derledik.

“Hayır” demekten çekinme

Sana her önerileni ya da senden her isteneni hemen kabul etmeden önce düşünmelisin. İyice değerlendirdikten sonra, reddedilmesi gerektiğini düşünüyorsan, yöneticin tarafından istenmiş olsa bile uygun bir dille reddetmelisin. Elbette reddetme gerekçelerini de uygun bir dille açıklamalısın. Nedensiz hayır demek de algını olumsuz etkileyebilir.

Basit yaz

İş yazışmalarında uzun, çok sık kullanılmayan ve zor kelimeleri tercih etmemelisin. Genel düşüncenin aksine kolay okunabilir metinler yazmak aynı şeyi ifade ettiğin daha zor kelimelerle yazılan metinlere göre daha zeki görünmeni sağlıyor.

Hem sıcakkanlı hem yetkin görün

Araştırmalara göre sadece yetkin görünmek ciddiye alınmanı sağlamıyor. Kendini mümkün olduğunca arkadaş canlısı ve sıcakkanlı göstermen de gerekiyor. Sıcakkanlılığı ve yetkinliğini birlikte yansıtabilirsen, insanlar seni hem daha güvenilir buluyor hem de daha çok saygı duyuyor.

Kıpırdanmayı bırak

Gergin olduğunda ellerini ovuşturuyor, parmaklarını amaçsızca hareket ettiriyor ya da kağıda anlamsız şekiller çiziyorsan bundan vazgeçmelisin. Bu tür tekrarlayan davranışlar gerginlik ve güç eksikliği göstergesi olarak algılanıyor. Uzmanlar, bu davranışları tamamen yok edemiyorsan bile bunları azaltmanı ya da en azından yavaşlatmanı tavsiye ediyor.

Konuşma hızını doğru ayarla

Konuşma hızın insanlar üzerinde çok ciddi bir etkiye sahip. Yavaş bir şekilde konuşmak seni sıkıcı ve yetkinliği sorgulanabilir gösteriyor. Konuşma hızını yükseltmen elbette bu yüzden çok önemli. Hızlı konuşmak seni daha ikna edici yapıyor. Tabii ki insanların anlayamayacağı kadar hızlanmana da gerek yok.

Dış görünüşüne özen göster

Giyim ve dış görünüş insanların algısını doğrudan etkiliyor. Dahası giyimin kendi motivasyonun üzerinde de etkisi var. İyi giyindiğinde insan kendini de daha iyi hissediyor. Nasıl giyineceğin ise iş yerinin durumuna bağlı. Ne giyeceğini belirlemek için hem iş yerinin kurallarını hem de kendi tarzını göz önünde bulundurmalısın.

Dünyayı takip et

İster sosyal medyadan istersen de gazete ya da televizyondan bir şekilde dünyayı takip etmelisin. Özellikle de sektöründe ne olup bittiğini iyi takip etmelisin. Böylece hem işle ilgili konuşacak konuların olacaktır hem de sohbet tıkandığında gündemden laf açıp samimiyet geliştirebilirsin.

Eğlenceli ol

Ciddi olmak asık suratlı ve soğuk olmak demek değil. Ölçüsünde olmak şartıyla espri yapmak da gerekiyor. Ölçüsünde eğlenceli ve espritüel olmanın gücünü sana başka hiçbir şey veremez!