Arşivler

Neden izne çıkmalısın?

Pek çok çalışan izin kullanmamakla övünür, yöneticisinin gözüne bu şekilde kolaylıkla girebileceğini düşünür. Oysa yeteri kadar tatil yapmak hem zihinsel ve fiziksel sağlığımıza iyi geliyor hem de daha iyi bir çalışan olmamızı destekleyerek, kariyer yolunda daha sağlam adımlarla ilerlememizi kolaylaştırıyor.

İzin kullanımının çalışma hayatındaki yeri oldukça önemliyken, çalışanların izin kullanımı konusunda tutumları nasıl dersin? Türkiye’de çalışanların kullanmadığı izinlerle ilgili net bir istatistik yok; ancak yapılan bir araştırmaya göre ABD’de 2017 yılında 212 milyon izin gününün kullanılmadığı ortaya çıkmış.

Peki gerçekten öyle mi? İzin kullanmamak, hiç tatil yapmadan çalışmak seni gerçekten de daha iyi bir çalışan yapıyor mu? Belki yöneticinin gözünde evet! Ancak gerçekte kesinlikle senin için daha iyi bir seçim değil! İşte, neden tatil yapman gerektiğine dair çarpıcı gerçekler…

Tatil sağlık için iyidir

Tatildeyken nasıl daha iyi hissettiğini fark ettin mi? Bunun nedeni, içinde küçük şemsiyeler olan süslü içeceklerden daha fazlası! Bilim, tatillerin zihinsel ve fiziksel sağlık için gerekli olduğuna dair pek çok kanıt sunuyor.

Amerikan Psikoloji Derneği’nin 2015 tarihli bir araştırmasına göre tatil, pek çok ilaçtan daha etkili bir stres önleyicisi görevi görüyor. Tatildeyken stres seviyesi hatırı sayılır derecede azalıyor. Viyana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, baş ağrısı ve sırt ağrısı gibi stresle ilişkili fiziksel şikayetler, tatil yaptıktan sonraki beş hafta boyunca ortadan kalkıyor. Düzenli tatil yapan çalışanların kalp hastalıklarına yakalanma riskinin azaldığını ortaya koyan birden çok bilimsel çalışma var. Üstelik tatilin sağlığa olumlu etkilerinden faydalanmak için deniz, güneş ve eğlence de şart değil. Kitap okuyarak geçireceğin birkaç gün bile aynı olumlu etkiyi yaratmaya yetiyor.

Çok çalışmak performansı düşürüyor

Bu gerçekten de böyle! Patronun seni her daim ofiste görmek isteyebilir. Bunun nedeni hiç tatil yapmadan çalışmanın performansı düşürdüğünü bilmiyor olması. Pek çok araştırmaya göre yıllık izin sürelerini kullananlar, kullanmayanlara göre yüzde 10 daha iyi performans gösteriyor. Çünkü uzmanlara göre tatile çıkmak ve bir süre işten uzak kalmak yeni bir bakış açısı kazanmak açısından son derece önemli. Tabii işten gerçek anlamda uzak kalmak şart! Herhangi bir şekilde telefon üzerinden de olsa işle bağlantı kurmak tatili tatil olmaktan çıkarıyor.

Tüm bunlara rağmen Project Time Off’un ABD’de yaptığı çalışmaya göre, çalışanların yüzde 52’si işlerinin yarım kalacağı ya da işlerinin diğer çalışanlara yükleneceği gerekçesiyle tatile çıkmıyor ya da kısa süreli izin kullanmak zorunda kalıyor. Bazı çalışanlarsa patronundan çekindiği için tatile çıkmayı tercih etmiyor. Uzmanlara göre iş yerindeki yoğun dönemler haricinde kalan zaman dilimlerinde bile, izin kullanılmasına karşı bir tavır varsa ortada ciddi bir sıkıntı olduğu anlamına geliyor. Bu durumda yeni bir iş aramak çalışmayı sürdürmekten daha doğru bir tercih.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.