İş görüşmesiyle ilgili geri bildirim almanın 3 püf noktası

0

O çok istediğin iş görüşmesine çağrıldın, ama sonrasında işi alamadın. İşi alamamanı gerektirecek çok fazla neden olmadığını düşünüyorsun. İşte tam da bu nedenle neden işe kabul edilmediğini çok merak ediyorsun. Sana göre geri bildirim almak, gelecek kariyer hayatında daha deneyimli ve bilgili olmak adına çok önemli. Peki, bunu usulüne uygun olarak nasıl yapmalısın? Nelere mutlaka dikkat etmek gerekiyor?

O heyecanla gittiğin iş görüşmesinin üzerinden iki hafta geçti. Merakla beklediğin cevap birden mail kutunda beliriyor: “Üzülerek bildiriyoruz ki söz konusu pozisyon için size olumsuz cevap vermek durumundayız.” Durumu soğukkanlılıkla karşılıyorsun. Haliyle bu oldukça normal bir durum. Ama bir soru var ki aklından çıkmıyor: “Peki ama neden?”

Uzmanlara göre İnsan Kaynakları uzmanlarından geri bildirim istemekte hiç bir sorun yok. Hatta görüşmelere ve işveren beklentilerine dair daha net fikir sahibi olmak için bunu yapmak şart. Çünkü geri bildirim beden dili ya da beceriler hakkında gelişim gösterebileceğin önemli ipuçları içeriyor.

Kimden, ne zaman ve nasıl geri bildirim istemeliyiz?

Uzmanlara göre geri bildirim isteyebileceğimiz, bize geri dönmesi daha garanti kişiler genellikle iş görüşmesinin ilk aşamasında konuştuğumuz İnsan Kaynakları uzmanları. Bu kişiler pozitif bir iş görüşmesi atmosferi yaratmak sorumluluğuna sahip olduklarından geri bildirim vermeye de daha istekliler. Asıl işe alımı yapan uzman ise daha yoğun olduğundan geri bildirimi ondan istemek pek işe yaramayabilir.

İlk iş olarak, ilk aşamada görüştüğün İnsan Kaynakları uzmanına olumsuz cevabı aldıktan hemen sonra bir mail yazabilirsin. Maile iş görüşmesi fırsatını elde ettiğin için teşekkür ederek başlayabilir ve işi alamadığın için üzgün olduğunu belirterek devam edebilirsin. Bunun ardından uygun olduğu bir zamanda kendisinden telefonla 5 dakika geri bildirim rica ettiğini belirtebilirsin. Bunun senin kendini geliştirmen ve kariyer hayatında istediğin yere gelebilmen adına son derece önemli olduğunu ifade etmeyi unutmamalısın. Telefon, mailden çok daha etkili bir geri bildirim almanı sağlayacaktır.

Kariyerinin başında olanlar

Eğer kariyerinin başındaysan ve uzmanlık gerektirmeyen bir alana başvurduysan, muhtemelen binlerce kişiden oluşan bir aday havuzunda kaybolmuş olman mümkün. Peki böyle bir durumda ne yapmak lazım? Uzmanlara göre eğer bir aday görüşmede beden dili ve davranışlarıyla olumlu bir izlenim bıraktıysa, İK uzmanı ona geri bildirimde bulunmada daha istekli oluyor. Bu durumda doğrudan neden işe alınmadığımızı sormak yerine, karşımızdaki kişinin bu konudaki görüşünü, deneyimini sormamız daha etkili olacaktır. Karşı tarafa deneyimli ve değerli olduğunu hissettirmek daha detaylı bir geri bildirim elde etmeyi de sağlayabilir. Bu işe en uygun aday olmak için ne yapabilirdim? Başka bir yere benzer bir pozisyon için başvuruda bulunursam görüşmede nelere odaklanmamı tavsiye edersiniz? Bu soruları sorup arkamıza yaslanarak cevapları dinlememiz bize çok şey katabilir. Tek cevabımız ise teşekkür ve takdir olmalı.

Görüşme deneyimi olanlar

Eğer daha önce mülakat deneyimi yaşadıysan, olumsuz geçen iş görüşmesinin nedenlerine dair az çok fikir sahibi olabilirsin. Ama buna rağmen reddedilmek senin için sürpriz olduysa, bu kez daha spesifik bir geri bildirime ihtiyaç duyarsın. Uzmanlar, öncelikle pozitif geri bildirim istemenin negatifi almayı çok daha kolay hale getirdiğini belirtiyor. Bunun için benzer soruları farklı şekillerde sormakta fayda var: “Bana nasıl bir geri bildirimde bulunabilirsiniz?”, “Tavsiye edebileceğiniz iş görüşmesi stratejileri var mı?, “Benim deneyebileceğim teknikler var mı?” Bu tür soruları istikrarlı şekilde sormak geri bildirim konuşmasını canlı tutacak ve istediğiniz cevapları almanızı sağlayacaktır.

Eğer sessizlikle karşılaşırsanız…

Birkaç kere iletişime geçmene rağmen sorularına cevap alamadın mı? Bazı şirketlerin geri bildirim konusunda katı kuralları ve şirket politikaları olduğunu unutma! Bu tür şirketlerde ancak ayrımcılık gibi hukuki konularda açıklama yapılır ve kişilere daha genel konularla ilgili geri dönülmez.

Geri bildirim isteğin evet, hayır ya da sessizlikle karşılanabilir. Önemli olan mutlaka denemen. Unutmamalısın ki, geri bildirim ancak yapıcı bir iletişim kurulduğunda etkili olacaktır. Asla pes etme ve devam et.

Ve unutma, senin için burada mutlaka bir iş var: Kariyer.net

YORUM YAP

Please enter your name here
Please enter your comment!