Stres genel olarak fiziksel, kimyasal, duygusal nedenlerden oluşan, bireylerde psikolojik ve fiziksel düzensizlikler yaratan ve kimi durumlarda çeşitli hastlıklara neden olabilen bir durumdur. Stres çeşitlerinden biri de işyerinde yaşanan sıkıntılardan kaynaklanan iş stresidir.

Nedenleri

İşyerinizde stresli olmanıza neden olan noktayı bulursanız, bu konuda neler yapabileceğinizi ve bununla nasıl başa çıkabileceğinizi bulmanız da kolaylaşacaktır. Aşağıda, işyerinde strese neden olabilecek birkaç nokta sıralanmıştır.

 •  Fazla mesai,
 •  İzin kullanamamak,
 • Eve iş getirmek,
 • Firmada işten çıkarmaların başlaması,
 • Yanlış alanda kariyer yapıyor olmak,
 • Çalışma arkadaşları ve yöneticilerle kötü ilişkiler,

İş Stresinin Başlama Sinyalleri

Stresin gerek fiziksel gerek duygusal belli başlı semptomları vardır. Bu semptomları önceden farketmek, bu sorunu atlatmanızda size yardımcı olabilir.

 • İş memnuniyetsizliği
 • Uyku bozuklukları
 • Çabuk ve aşırı sinirlilik
 • Başağrısı
 • Yakın çevre ve arkadaşlarla olan ilişkilerin bozulması
 • Düşük moral
 • Gerginlik

Çareleri

Eğer iş stresinizi yaratan nedenin fazla mesai yapmanız ve buna bağlantılı olarak sürekli gergin ve yorgun olmanız olduğunu düşünüyorsanız, bu nedenleri öne sürerek, kısa bir tatil talebinde bulunabilirsiniz. Bir günlük aranın bile ruh halinizde ve moralinizde ne derecede olumlu etki yaptığını görünce siz de şaşıracaksınız. Ayrıca mümkün olduğunca işten, vaktinde çıkmaya çalışın ve eve iş götürmek yerine, tüm işlerinizi iyi çalışan bir zaman yönetimi ile bitirmeye özen gösterin. 
Her ihtimale karşı özgeçmişinizi güncelleyin ve hazırda bulundurun. Eğitime ara vermeyin. Kendinizi geliştirebileceğiniz programlara katılın. Her zaman için sizinle aynı seviyede olan çalışanlardan işvereninize sunacağınız farklı bir özelliğiniz olmalıdır.

İşten çıkarılma olasılığınızın sizi yorduğunu ve strese girmenize yol açtığını düşünüyorsanız, kendinizi yatıştırmanız biraz daha zor olacaktır. Bu noktada önem vermeniz gereken nokta, hala işte olmanızın işvereniniz sizi takdir ettiğine işaret etmesi ve bu güveni boşa çıkarmamak için de, bu yeniden yapılanma döneminde biraz daha fazla çalışmanız gerektiğini kavramanızdır.

Eğer iş stresinizin kaynağının, yanlış alanda kariyer yapmaktan kaynaklandığını ve şu an yapmakta olduğunuz işin kesinlikle size göre olmadığını düşünüyorsanız, kariyer değiştirmeyi düşünmenizde fayda vardır. Unutmayın ki, iş yerinde huzurlu olmanızın bir nedeni de doğru işi yapıyor olmanızdır. Size uygun olmayan ve sevmediğiniz bir alanda çalıştığınızda motivasyonunuzun ve iş performansınızın düşük olacağını unutmayın. Bu konuyla ilgili daha ayrıntı bilgi edinmek için ” Kariyerinizi Değiştirirken ” adlı makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Eğer iş arkadaşlarınız ve yöneticinizle aranızda problemler varsa, bunları çözmenin en iyi yolu, sorunlarınızı ilgili bireylerle konuşmaktır. Örneğin yöneticiniz ile aranız iyi değilse, ikinizin de gergin olmadığı bir an bulup, sizinle herhangi bir sorunu olup olmadığını nazik bir yolla öğrenmeye çalışın. Daha ayrıntılı bilgi için ” Yöneticinizle İyi İletişim Kurma Yolları ” adlı makale size yol gösterecektir.

Çevrenizle ilişkilerinizi her zaman ılımlı tutun. Gerek iş ararken gerek çalışırken çevrenizle bağlantınızı koparmamanız, iş aramak zorunda olduğunda bu bireylerin sizin sadece yardımz ihtiyacınız olduğunda kendilerine geldiğiniz şeklinde hoş olmayan bir tutum takınmalarını önlemiş olur.