maaşına zam isterken

Maaş pazarlığı yapmak hem işe girerken hem de halihazırda çalışırken zor bir iş. Yapılan araştırmalara bakıldığında, dünya genelinde durumun böyle olduğu söylenebilir. Peki, maaşına zam isterken neden bu kadar zorlanıyorsun ve bunun önüne geçmek için neler yapabilirsin?

Maaş pazarlığı yaparken zorlanmanın altında yatan birçok neden bulunuyor. Çalışanlar, en çok da kendileriyle ilgili olumsuz bir izlenim yaratacağını düşündüğü için bu isteklerini erteleyebiliyor, ancak zam istemenin de doğru yolları var. İşte, senin için birkaç öneri:

Olağan bir görüşme olduğunu düşün

Zam istemek veya bir başlangıç ​​maaşı üzerinde pazarlık yapmak bir yüzleşme gibi gelebilir; ancak işvereninle aynı hedefte olduğunu unutma! Becerilerine ve deneyimine en uygun ücret skalasını sana sunmak onların da hedefi.

Peki, işverenler adil ücret politikasını neden önemser?

Araştırmalar gösteriyor ki kendilerine adil bir şekilde ödeme yapıldığını hisseden çalışanlar; diğerlerine göre daha üretken daha bağlı çalışıyor ve işlerinde de daha uzun süre kalıyor. Yani çalışanlar, kendilerine adil davranıldığını düşündüğünde daha fazla verim sunuyor. Ayrıca, yeni bir çalışan her zaman ek maliyetler demek. Bu nedenle çalışan bağlılık oranını arttırmak çok daha iyi bir yöntem olduğundan işverenler adil ücret politikasını önemser.

Maaşına zam isterken araştırma yap

Maaş aralıkları işverenden işverene büyük ölçüde değişebilir, ancak yine de iş için makul bir maaş aralığı belirlemek gerek. Bu nedenle sektör ve pozisyon özelinde maaş aralıklarını araştırabilirsin. Bunun için kariyer.net verilerinden de yararlanabilirsin. Araştırmanı yaparken, sosyal ve yan hakları da düşünmeni öneririz. Böylece maaş beklentini en doğru şekilde belirleyebilirsin. Maaş pazarlığı yaparken duygularınla değil, verilerle ilerlemen daha iyi olacaktır.

Aradaki buzları erit

Stres, maalesef iş hayatının bir parçası. Bu nedenle iş yerinde dönem dönem negatif rüzgarlar esebilir. Eğer böyle süregelen negatif bir hava varsa, günler öncesinden bunu dağıtmaya çalışmak önemli.

Kültürü anla

Bu kısım daha çok işe giriş aşamasında işine yarayacak bir etmen. İş görüşmesi yaptığın şirkette bağlantıların varsa, bu kişiler yönlendirici olabilir. Bunun dışında sen de şirket hakkında araştırma yapabilirsin.

Doğru anı değerlendir

Maaş pazarlığı söz konusu olduğunda, konuşma yapacağın anı iyi belirlemen gerekiyor. İşverene düşünmek için zaman bırakmak önemli. Bu nedenle zam döneminden önce bu konuşmayı yapabilirsin. Başarılı bir iş sonucu aldıktan sonra bu konuşmayı yapmak da elini güçlendirecektir.

Dürüst ol

Çalışanlar bazen zam almak için farklı bir iş teklifi aldığını öne sürebilir. Fakat bu pek de iyi bir fikir değil! Araştırmanı yapmalı, maaşınla ilgili konuşmanın kötü bir şey olmadığını bilmeli ve rahatça konuşmayı öğrenmelisin. Dürüst olman da hedefine ulaştıracaktır.

Kaynak: The Balance Careers