Mülakatlardaki “Sizi ne motive eder?” sorusu nasıl cevaplanmalı?

Mülakatlardaki sıkça karşılaşılan sorulardan biri olan “Sizi ne motive eder?” sorusu nasıl cevaplanmalı dersin? Bu soruya verilecek en iyi ve en kötü cevapları senin için paylaştık.

“Önceki işinizden neden ayrıldınız?” ya da “Bu pozisyonla neden ilgileniyorsunuz?” gibi mülakatlarda sıkça sorulan sorulardan biri de “Sizi ne motive eder?” sorusu!

Bir işte mutlu ve iyi olmak için motivasyonumuzu olabildiğince yüksek tutmamız gerekiyor. Hani hep söylenir ya “İşinizi sevmelisiniz” diye, aynen öyle! Hayatımızın büyük bir bölümünü işte geçiriyoruz ve her gün yapmak zorunda olduğumuz bir şeyi sevmeden yapabilmemizin imkanı yok. Bu nedenle doğru işe doğru adayın yerleştirilebilmesi için mülakatlarda adaylara “Sizi ne motive eder?” gibi bir soru sorulur. İşverenler bu soruyla adayın motivasyon kaynaklarını öğrenmeye çalışır. Bu soru açık uçlu bir mülakat sorusudur. Bu nedenle yanıtı önceden hazırlamakta fayda var.

Peki, en doğru cevap nasıl hazırlanır?

Öz değerlendirme yap

Öncelikle geçmiş deneyimlerini düşünerek bir değerlendirme yapabilirsin. Hangi projeler seni enerjik hissettirdi? Son işinde en çok neyi beğendin? Her sabah işe giderken seni mutlu eden sebepler neler? Hafızanı tazelemek istersen, özgeçmişine bakabilirsin. Böylece neler başardığını hızla hatırlayabilirsin ya da geçmiş performans görüşmelerinde nasıl geri bildirimler aldığını düşünebilirsin.

Farklı bakış açılarını değerlendir

Geçmişteki yöneticilerinin, iş arkadaşlarının fikrilerini alma fırsatın varsa bunu değerlendirmelisin. İnsanların senin hakkında edindikleri izlenim, seni neyin motive ettiği konusunda da fikir verecektir.

Motivasyon kaynaklarını şirket hedefleriyle benzer tut

İş görüşmesi yaptığın şirketin kültürel değerleriyle hedeflerin uyumlu olduğunda bu seni biraz daha öne çıkarır. Şirketin temel değerlerinin neler olduğunu öğrenmek için şirketin misyonunu okuyabilirsin.

Örneğin; şirket çalışan gelişimine yatırım yaptığını söylüyorsa, “Yeni şeyler öğrenmek benim için önemli ve bu işte öğreneceklerim de beni işe karşı heyecanlandırıyor” diyebilirsin.

Örnek cevaplar

Aslında “Sizi ne motive eder?” sorusunu nasıl cevaplayacağın, seni birey olarak neyin motive ettiğine bağlı. Ancak yine de sana yol gösterici olması adına şu örneklere göz atabilirsin:

İyi cevaplar

Bir halkla ilişkiler işi için: “Yeni insanlarla konuşmayı ve ilişkiler kurmayı seviyorum.”

Bir iş analisti işi için: “Verileri nasıl yorumlayacağımı bulmayı seviyorum.”

Bir danışman işi için: “Şirketlerin daha verimli olmasına yardımcı olmayı ve işletmeleri daha kârlı hale getirmenin yollarını bulmak için yöneticilerle çalışmayı seviyorum.”

Bir etkinlik koordinatörlüğü işi için: “Toplantılar, konferanslar ve şirket tatilleri düzenlemeyi seviyorum. Bu sektörün en sevdiğim yönlerinden biri iş için seyahat edebilmem.”

Kötü cevaplar

“Terfi almak”

“Tatmin edici gelir” (Bir satış veya finansal iş için başvuruyorsan, iyi bir cevap olabilir.)

“Mümkün olduğunca çok boş zamana sahip olmak.”

Sonuç olarak, seni neyin motive ettiğini bilmen, daha hedef odaklı bir iş arama süreci geçirmeni sağlayabilir. İşverenler genel olarak, pozitif bir çalışma ortamı yaratmaya yardımcı olabilecek enerjik kişileri işe almak ister ve bu kişilerden biri olduğunu göstermek senin elinde. Onları buna ikna etmek için ilk olarak özgeçmişini başvurduğun pozisyona uygun hale getirebilirsin. Sonrasında mülakat anı geldiğinde buraya kadar anlattıklarımızı kendine hatırlatabilirsin.

Kaynak: Monster