Hangi mülakat türü olursa olsun, iş görüşmesi sırasında adayların değerlendirilme puanına etki eden konulardan biri de beden dili… Peki, mülakat esnasında beden dilini nasıl doğru yönetebiliriz? İşte sana temel birkaç öneri!

Beden dilinin önemi

Yapacağın iş her ne olursa olsun, iletişim her zaman başroldedir. İş görüşmelerinde de seni diğer adayların önüne geçirecek en temel etken, iletişim dilindir. İletişim dilinin en önemli göstergelerinden biri ise beden dili. Doğru başlattığın bir iletişim sana tüm kapıları açarken, yanlış kurulan iletişimde tam tersi olabilir. Bunun için “beden dili” faktörü büyük önem taşıyor. Beden dili sayesinde, karşındaki kişinin bilinçaltına birtakım mesajlar iletebilirsin. Bu mesajlar güven, istek ve profesyonellik yönünde olabileceği gibi güvensizlik, isteksizlik ve amatörlük yönünde de olabilir. Yapılan araştırmalar neticesinde, mülakatlarda beden dilinin etkisinin %60’a yakın bir oranla diğer unsurların önüne geçtiği biliniyor. Beden dili, işi kapmada bu kadar etkiliyse “Mülakatta beden dilimizi nasıl yönetmeliyiz?” sorusunun cevabını bu yazımızda vermeye çalışalım…

Hareketlerinle mesajlar ver

İster online isterse de yüz yüze mülakat yapıyor ol, görüşme boyunca İK uzmanı senin tüm hâl ve hareketlerini inceleyecektir. Birkaç püf noktasıyla onlara olumlu mesajlar verebilirsin. Eğer mülakat ofis ortamında olacaksa, mekâna hafif bir gülümsemeyle girmek ilk etapta önemli. Burada hem kendinden emin bir duruş sergilerken, aynı zamanda da sempatik bir tavır takınmalısın. Aradaki dengeyi nasıl kuracağını en iyi sen belirleyebilirsin.

Jest ve mimiklere dikkat

Günlük hayatta fark etmediğimiz pek çok alışkanlığımız, mülakat anında heyecandan farklı bir boyutta kendini ortaya koyabilir. Bu nedenle jest ve mimiklerde heyecanın da etkisiyle aşırıya kaçmamaya özen göstermek gerek. İş görüşmelerinde bakışımızdan elimizin kolumuzun duruşuna kadar çeşitli faktörler önem taşır. Konuşurken göz teması kurmak doğru bir iletişim yöntemiyken, bunu sürekli ve aralıksız yapmak rahatsız edici olabilir. Daha yumuşak ve arada bir kaçan bakışlar, iletişimi kolaylaştırır. Ellerinin çok oynaması dikkatinin dağınık, masa altında durması da güvensizliğe yorulabilir. Bu nedenle ellerini kullanırken ölçülü olman, bir düşünceni ifade ederken yer yer ellerinden de destek alman sana avantaj sağlayacaktır. Stresten bacaklarını sallamadığından da emin olman da fayda var. Aksi halde karşılıklı olarak dikkat dağılabilir ve görüşme olumsuz etkilenebilir.

Elbette tüm bunlar, bir mülakatın başarılı sonlanması için tek başına yeterli etmenler değil. Bilgi ve donanımının yanında elini güçlendirecek birkaç noktayı sana hatırlatmak istedik. Pandemi sürecinde pek çok iş görüşmesi online olarak sürdürülüyor. Bugün burada verdiğimiz bilgileri online görüşmelere de uyarlayabilirsin. Eğer yakın zamanda online bir görüşmen olacaksa da detaylı bilgi edinmek için “Online mülakatlarda dikkat etmen gerekenler” yazımızı okumanı tavsiye ederiz.