Arşivler

Pozitif ol, işi kap!

Araştırmalar pozitif kişilerin iş görüşmelerinde daha başarılı olduğunu, hatta işlerindeki ilk yıllarında daha rahat terfi aldığını ortaya koyuyor.
İş arama sürecinin yıpratıcı olduğunu biliyoruz. Başvurmak, mülakatlara katılmak, yanıt beklemek, binlerce kişinin arasından sıyrılmaya çalışırken hayal kırıklığı yaşamak, tüm bunlar hiç kolay değil. Ancak içinde bulunduğunuz durumun moralinizi bozmasına ve umudunuzu kaybettirmesine asla izin vermeyin çünkü umut ve pozitif düşünce kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığında etkili olduğu kadar, iş görüşmelerinde ve iş yaşamında da bire bir etkili.
Başarıya ulaşmada birebir etkili
National Bureau of Economic Research tarafından ortaya koyulan bir araştırma; optimist kişiliklerin iş görüşmelerinde başarıyı daha kolay yakaladığını ortaya koyuyor. MBA öğrencileri arasında uygulanan araştırmaya göre, iş arama sürecinde pozitif tutum içinde olan adaylar, işe kabul edilmede öne çıkmayı başarıyor. Araştırmanın ikinci aşaması ise MBA öğrencilerinin işe girdikten sonraki ilk iki yılına odaklanıyor ve optimist katılımcıların optimist olmayanlara oranla daha çok ve daha çabuk terfi almış oldukları görülüyor. Araştırmanın ilginç bir diğer sonucuna göre de pozitif düşünen MBA öğrencileri; iş arama dönemlerinde çok fazla hırslı olmuyor, hatta diğer adayların önüne geçecek hamlelerde bulunmuyor, çok fazla pozisyona başvurmuyor; çünkü daha iyisini yapacağına ve bulacağına dair kendisine inanıyor, ayrıca ilk işinde alacağı maaşın da daha yüksek olacağını düşünüyor.  Uzmanlar optimist kişiliklerin sorun çözmede, yeni yöntemler denemede ve gerektiğinde harekete geçmekte çok daha başarılı olduğunu söylüyor, tüm bunların kişinin kendisini gerçekleştirmesinde ve başarıya ulaşmasında birebir etkili olduğunu önemle dile getiriyor.
Pozitif olmak neler kazandırıyor?
·    Okul hayatı sonrasında iş ararken kendinize olan güveninizi kaybetmemenize yardımcı oluyor. Dolayısıyla iş görüşmelerinde başarı oranı yükseliyor.
·    İş arama sürecinin olmazsa olmazları ret cevabı alma ya da geri aranmama karşısında sabırla devam edebilme ve sonunda istedikleri işi alma konusunda motivasyon sağlıyor.
·    Pozitif tavır, kişinin daha başarılı olacağına; yüksek bir maaş ve mevki alacağına olan inancını desteklediği için optimistler daha çabuk terfi alıyor. Kendilerini geriletecek düşüncelere sahip olmadıkları ve durup kendilerine üzülmek yerine başarı için çalıştıkları, çözüm aradıkları için yükselmekte bir sıkıntı yaşamıyorlar.
·    Grup çalışmalarında ve problem çözmede rakiplerinden daha pratik davranıyorlar.
Nasıl pozitif olurum?
Tabii ki sadece pozitif olmak istenilen pozisyonu ya da başarıyı getirmeyebilir. Bir pozisyonu kaybetmenizin ya da terfi almamanızın pek çok farklı nedenleri olabilir. Ancak uzmanlar yardımının büyük olacağı konusunda hem fikir. Peki nasıl daha optimist ve pozitif bir tutum içinde olmayı başarabiliriz? Sakin davranmak, başarmak istediklerinize odaklanmak ve bunları yapabilecek kapasiteye sahip olacağınızı düşünmek pozitifliğin ilk adımı. Bu konuda bir uzmandan yardım almayı da deneyebilirsiniz. Eğer tamamen pesimist ve olumsuz düşünen bir yapınız varsa, özellikle iş hayatında biraz rol yapmanın ve daha pozitif bir imaj çizmenin de zararı yok. Etrafınıza karşı biraz daha pozitif görünmeye, özellikle mülakatlarda olumlu yanlarınızı ortaya çıkarmaya çalışın.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.