Sinem Tuncay, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunudur. Tuncay,1994 yılından beri çeşitli İnsan Kaynakları Danışmanlığı projelerinde görev almış ve çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren operasyonlara özellikle orta ve üst düzey yöneticilerin işe alım, seçme ve yerleştirme danışmanlığı alanında tecrübe kazanmıştır. PricewaterhouseCoopers Türkiye, İnsan Kaynakları Danışmanlığı Bölümü’nde İşe Alım Projelerinden Sorumlu Müdür olarak görev yapan Tuncay, üst ve orta düzey yönetici seçimi, toplu eleman işe alımı ve değerlendirme merkezleri projelerinde başta yabancı sermayeli ve kuruluş aşamasındaki kurumlar olmak üzere, ihtiyacın belirlenmesinden ve proje yönetiminden sorumlu olarak çalışmaktadır. Ek olarak, 1996 yılından bu yana sektöre özel ücret araştırmaları (bankacılık, perakende, bilgi teknolojileri, tüketim ürünleri gibi) ve çok sayıda firmanın katılımıyla gerçekleştirilerek yılda iki kez yayımlanan genel ücret yönetimi çalışmalarını yönetmektedir. Tuncay, çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Danışmanlık yaptığınız konular ve müşteriye dönük hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

İşe Alım Danışmanlığı kapsamında gelişmiş aday kaynaklarımız ve araştırmamız yanı sıra müşterilerimiz için doğru işe alım yapılmasını sağlayacak, uygun olabilecek adayların belirlenen iş profili ve yetkinliklere bağlı olarak davranışsal ve teknik bilgi ve beceri değerlendirmesi hizmetleri vermekteyiz. Kaynak araştırması için, başta PwC olarak çok geniş bir veritabanımız olduğu için kendi kaynaklarımızdan faydalanmanın yanı sıra; bu yıl itibariyle belli işe alım projeleri için internet sitelerindeki üyeliklerimizi de ek olarak kullanabiliyoruz. Yine de özellikle, üst düzey yönetici seçimi projelerimiz için yoğun olarak kendi kaynaklarımız ve bağlantılarımızı kullandığımızı söylemeliyim.

Firmalar hangi konularda danışmanlık hizmeti için size başvuruyorlar?

İşe alım danışmanlığı kapsamında, üst düzey yönetici seçiminden toplu işe alım projelerine kadar geniş bir yelpazede, her seviyede, müşterilerimizin doğru insan gücüne ulaşması, doğru işe alım ve değerlendirme teknikleri kullanarak seçme ve yerleştirme yapmasına destek oluyoruz. Hizmetlerimizde, hazır çözüm paketlerinin uygulanmasının yanı sıra, talep doğrultusunda, müşterilerimizin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçlara özel çözümler geliştirerek hizmet verme yolunu da izlemekteyiz.

Firmanızda uygulanan belli eğitim programları var mı, var ise içerikleri ve yapısı ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Danışmanlarımızın gelişimine yönelik bu yıl başlattığımız bir programımız var. Temel, orta ileri düzeyde olmak üzere toplam 12 aylık bir sürede tamamlanan bu programın içeriği doğrudan bizim tarafımızdan, müşterilerimizin en üst düzeyde hizmet almasını sağlamaya yönelik danışmanlık bilgi ve becerilerini arttırma amaçlı tasarlandı. Sınıfiçi eğitimlerin yanında proje bazlı öğrenmeye yönelik çalışmalar, bizimle çalışanlar ile söyleşiler , ortak anlayışı geliştirmeye yönelik belirlenen filmlerin izlenmesi tarzında farklı uygulamalarla da destekliyoruz. Ayrıca danışmalarımızın öğrenmelerini destekleyici kitap, süreli yayın, web-site önerilerimizi de sunmaktayız. Öğrenmenin sistematik gözlenmesi amaçlı kullandığımız bir araç da coaching log. Farklı beklentileri, kişisel öğrenme noktalarını kaydetmeye yarayan bir araç ve daha çok da gelişimin kaydedilmesi amaçlı kullanılmakta. Gelişim programının ilerleyen safhalarında yapılan farklı projelerin ortak paylaşımı, konu bazlı araştırmaların ve sunumların doğrudan danışmanlarımız tarafından gerçekleştirilmesi söz konusu.

İşe alım politikanız nelerdir? İşe alımda internet size ne gibi avantajlar sağlıyor?

İnsan Kaynakları Danışmanlığı olarak, ekibimizde yer alan danışmanlarımız, iş hayatında 3 – 12 yıl arasında bir süre farklı sektörlerde ve İnsan Kaynakları konularında tecrübe kazanmış danışmanlardan oluşmaktadır. Üniversite öğrenimleri psikoloji, siyasal bilimler, işletme, felsefe gibi farklı alanlarda olan danışmanlarımızın bir kısmı da farklı alanlarda üniversite sonrası derecelere sahiptir.

PricewaterhoseCoopers olarak yeni projeleriniz var mı? Varsa bunlarla ilgili bilgi alabilir miyiz?

PwC İnsan Kaynakları olarak şu dönemde ve yakın gelecekte, özellikle İlaç, Perakende, Sigortacılık sektörleri yoğunluklu, değişik teknik ve yöntemler kullanarak Toplu İşe Alım Projelerinde çalışacağımızı söyleyebilirim. Ayrıca, Değerlendirme Merkezi uygulamalarımız firma içi çalışanlar ve dış adayların seçme ve yerleştirme sürecinde yaygın olarak kullanılabilen, objektif ve etkin bir yöntem olduğu için bu konuda da projelerin de söz etmek mümkün.